Healthy shpinë - një trup të shëndetshëm, shëndetin e njeriut


Shpinë përbëhet nga rruaza e vështirë dhe disqe që kanë aftësinë për të shtrihet dhe tkurret. Për shkak të kësaj ajo është mjaft fleksibile dhe mund të përballojë një peshë të rëndë. Por ata që janë të shikuar sjellje, i ulur siç duhet dhe rregullisht të hequr objekte të rënda mund të fillojnë probleme shëndetësore. Pas të gjitha, në sëmundjet e shtyllës kurrizore dhe organeve të tjera nuk mund të funksionojë siç duhet. Roli i shtyllës kurrizore në shëndetin e njeriut - i madh. Sëmundjet e shpinë shfaqet në gjymtyrë mëlçi, shpretkë, zorrë, stomak, sipërme dhe të poshtme. Problemet në shkaku i qafës së mitrës dhimbje koke, marramendje, tringëllimë në veshët dhe smudges para syve të tij.

Shpinë juaj duhet të mbahen ashtu siç është shtylla kurrizore e të gjitha organeve të brendshme dhe të sistemit muskulor të njeriut. Prandaj shpinë - e shëndetit të zemrës. Rritja e shpinë është bërë rreth 20-24 vjet. Në njerëzit mbi tridhjetë çarje të fillojnë të shfaqen në disqe intervertebral, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje lokale në qafë, prapa dhe kraharorit, ndërsa heqjen e peshave gjatë stresit, ankthi, lëvizje të papritur, dhe kur të ftohtë. Në mënyrë tipike, në mëngjes ose pas një ditë të kalojë dhimbje tjetër. Ndihmë dhe ngrohja trajtime të shkëlqyera (kompresa, mustardë). Por ne nuk duhet të injorojë këto simptoma plotësisht.


Sëmundje shpinë ndodh në gratë. Sidomos për ata që janë të përfshirë seriozisht në sport si një fëmijë, në veçanti - gjimnastikë. Shumë keq që prindërit e këtyre fëmijëve nuk e kuptoj, duke i dhënë fëmijës një seksion që sportiv - është për të mbingarkoj trupin.
Një mbipopullim - një sëmundje ... Por shëndeti i grave - të shëndetshme shpinë. Çfarë duhet të bëni tani? Në manifestimet e para të dhimbjes të përpiqen për të zgjidhur atë duke ndryshuar pozicionin e trupit ose duke marrë terapi ushtrim. Shenjat e para klinike të osteoarthritis është dhimbje në këmbë, krahët dhe parehati përsëri pas ushtrimit. Duke parë këto simptoma, të marrë masat e duhura, ose në trup mund të shkaktojë ndryshime të cilat kërkojnë trajtim afatgjatë.

Si për të ndihmuar shpinë juaj të jetë e shëndetshme? Për të shmangur komplikime të rënda kanë ndodhur, ndiqni këshilla për ruajtjen e shëndetit të shtyllës kurrizore. Sekretet e vogla të një shpinë të shëndetshme • Me përdorim të zgjatur në një përpjekje tavolinë për të mbështetet në karrige përsëri në vendin e saj e fish. Për të shmangur tendosje e muskujve, ulen deri drejtë, pa tilting kokën ose trupin e sipërme përpara. Get up çdo 15 minuta për rreth 30 sekonda, dhe pastaj të ulen përsëri. Kjo do të ndihmojë për të shmangur problemet me shpinë. Selia e karrige tuaj duhet të jetë në gju. Për ta bërë atë të rehatshme për t'u ulur, dhe nuk kishte asnjë vështirësi qarkullimi i gjakut në këmbët e ulët, për të shmangur presion të tepërt në anën e pasme të kofshës.

Ai duhet të ushtrojë presion në buzë të një karrige një të vogël. Stol të ulët do të jetë një mbështetëse këmbe të përsosur. • Pastroni dhe lani dyshemenë mbi të katër këmbët më të mira. Kur ju qëndroni në leckë, vendosur në bel peshon përafërsisht 200 kg ngarkesë. Duke punuar me një fshesë me korrent, të përpiqemi jo për të bëj, kështu që përdorin një tub të gjatë. Kur ju të pastër pluhurin nën mobilje ose në vende të tjera mjaft të pakëndshme, të merrni deri në një gju në mënyrë që të mos të bëj. Në të njëjtin pozicion krevat mbuluar. • Në qoftë se ju keni një kohë të gjatë për të qenë në një pozicion në këmbë, fillon të marrë të lodhur mbrapa, qafë dhe sup brez.

Për të shmangur këtë, periodikisht të hequr duart tuaja deri, caving prapa dhe duke e bërë breaths thellë. Pas këtij ushtrimi ju do të ndjeni një rritje të energjisë dhe lodhje gjurmë majtë. Nëse të detyruar të qëndrojnë për periudha të gjata, çdo 10 minuta, të ndryshojë qëndrimin. Leviz peshën e trupit, herë pas here përkulur atë në një, pastaj këmbën tjetër. Mundohuni të lëvizur: shkelni nga thembra në shputë, hap në vend. Që ju të mbështetur muskujt, enët e gjakut, tendons dhe indet e kockave të shëndetshme. • Nëse është e nevojshme gjatë kuvendit ose disa punë të tjera për të bëj, të bëjë ajo nuk përmes e pasme, dhe me gju.

Kur larë enët prytulitsya Kreu në kabinetit mbi lavaman, duke siguruar shkarkimit bel e tij. E pra, tani ju e dini se si për të mbajtur një shpinë të shëndetshme. Ndiqni këto rregulla të thjeshta dhe mos harroni se një shpinë të shëndetshme - një trup të shëndetshëm, shëndetin, të garantojë punë të shkëlqyer të të gjitha organeve dhe sistemeve! Elvira,