Një shëndoshë menaxhimi i balancuar dietë, higjienë të ushqimit


Dietë e duhur dhe të balancuar mund të transformojë jo vetëm trupin tuaj, por edhe të ndikojnë dukshëm në shëndetin. Proverb - ne jemi ajo që ne hamë - një besnik njëqind për qind. Shkenca e të ushqyerit është shumë voluminoze, dhe parimet e saj janë formuluar dhe dekada sistematizuar. Në mënyrë që të përfitojnë veten dhe të dashurit e tyre nuk është e detyruar di ata nga fillimi deri në fund. Ajo duhet të marrë parasysh vetëm piketa të mëdha. Pra, le të flasim për këtë faqe interneti është se një i shëndetshëm të menaxhimit të balancuar dietë, higjienës së ushqimit. Të ushqyerit duhet të jetë, mbi të gjitha, një sistem i përshtatshëm i vakt energjisë.

Për funksionimin normal të trupit - ajo ka nevojë për energji. Nëse një person merr më pak energji se ajo konsumon - ajo bie. Fat, në fakt, nuk është e humbur dhe të përfundojë deri energji. Në mënyrë që të marrjes së trupit të ishte e balancuar - duhet të ndjekin parimin e një raporti 50:20:30 e karbohidratet, proteina dhe yndyrna. Karbohidratet dhënë trupit shumica e vitaminave dhe mineraleve që ata na japin me energji. Ai gjithashtu përmban shumë karbohidrate ujit që nevojitet për qelizat e jetës. Celuloza, për shembull, pengon overeating në të njëjtën kohë duke i dhënë një ndjenjë të ngopjes.


Se ka një përmbajtje të lartë fibër në fruta dhe perime. Gjithashtu, nutritionists rekomandojmë konsumimin e fibër në formën e ushqime me krunde dhe krunde. Sipas hulumtimit, një dietë e shëndetshme e pasur me karbohidratet e zvogëlon nevojën e trupit për yndyrna. Kështu, në qoftë se ka të konsumojnë yndyrna me karbohidratet - trupi do të vënë off e fundit e aksioneve. Si për proteina, ata duhet të jenë të pranishëm në dietë si një burim alternative të energjisë së bashku me karbohidratet. Por ata nuk duhet të jetë më shumë se 20%. Si produktet proteina duhet të japë përparësi për peshk ose pulave. Ato përmbajnë një minimum prej yndyrë në dietë që duhet të jetë më pak se 30%.

Dhe kjo duhet të jetë yndyrna bimore dhe yndyrna polyunsaturated janë Omega 3. Këto vetëm të kontribuojë në humbje peshe, pengon insulinë. Shmangni skuqur, i tymosur, desserts, majonezë, etj Preferojnë peshk detare, vajra bimore (ulliri, canola). Shto për të ngrënë kikirikë dhe arra. Të bëjë rekomandime në bazë të vakteve të përafërta të skemës në javë. Futje kalori duhet të llogaritet sipas dëshirave tuaja. Nëse ju dëshironi të humbni peshë - 1000kkal, duke e mbajtur në dispozicion - në lidhje 1500kkal. Higjiena e ushqimit - nuk është vetëm qëndrimi i "larë duart para ngrënies."

Parimi i dytë i të ushqyerit e duhur përfshin shpërndarjen e ushqimit të konsumuar gjatë ditës. Respektimi i parimit 25-50-25 (mëngjes-drekë-darkë), ju mund të kontrollojë sasinë e ushqimit që ju hani. Një qasje e tillë do të hani më shumë gjatë natës. Mëngjesi duhet të jetë i pranishëm në mënyrë tuaj të përditshme. Vakt i mirë dhe i duhur në mëngjes aktivizon metabolizmin nuk do të merrni uritur para drekë. Nëse ju nuk mund të hani nuk zgjoheni - të fillojë një goditje e lehtë në mëngjes, stërvitje minimale dhe një dush të ftohtë. Nëse ju jeni akoma duke përjetuar periudhave të shkurtra të urisë pakontrollueshme, thyejnë ato numra për një snacks pak në mes të ngrënies.

Shumë shpejt trupi merr përdorur për të duhet të presin orë dhe konsum të energjisë në kohë të caktuara. Mëngjes mëngjes në mënyrë ideale të përbëhet nga karbohidratet komplekse - qull me vaj perimesh, fruta dhe manaferrat, një fetë bukë gruri tërë dhe një filxhan kafe pa sheqer. Parimi i tretë është baza e psikologjisë njerëzore. Edukuar një refuzim të paund shtesë dhe mënyrën e jetesës. Merrni një dietë të ekuilibruar si e vetmja alternativë e mundshme për shëndetin tuaj. Shmangni Rrëzohet në dietë ose në njërën as mënyrë tjetër - domethënë, jo reduktuar kalorive shumë. Anorexia nervosa është një sëmundje shumë e zakonshme dhe kjo sigurisht nuk mund të konsiderohet një shembull i jetesës së qëndrueshme.

Të numëruar numrin e kalorive. Zgjidh një pllakë të veçantë nga regjistri i kalorive në ushqime. Nuk është e nevojshme për të llogaritur me saktësi ato, ju vetëm duhet të jetë i vetëdijshëm për vlerën ushqyese të ushqimit të konsumuar. Është e rëndësishme për formimin efikas dhe të mëvonshëm kontrollin e peshës rënie. Bëni të hahet procesit të këndshme - një shumëllojshmëri të
Unë do të përfitojnë vetëm ju. Hani më pak sheqer dhe kripë, të përpiqet për të eliminuar sodas. Ky ujë i zakonshëm i pastër duhet të jetë gjithmonë me ju. Ju nuk mund të shmangur dhe alkool. Së pari, është vetë një kalori, dhe së dyti, ajo dulls mendjen dhe provokon oreksin.

Gjithashtu të përpiqet për të siguruar një jetë të rehatshme sa më shumë të jetë e mundur, për të minimizuar stresin. Kjo do të ndihmojë në luftën kundër dëshirës për të ngrënë diçka të ndaluar, por e shijshme, dhe kontribuon në një pohudatelnoy dhe shëndetësore efekt më të theksuar. Të gjitha parimet e ushqim të shëndetshëm nuk është absolutisht i vështirë në zbatimin praktik. Por mos harroni se të ushqyerit e duhur është vetëm pjesë e jetës. Në mënyrë që të sjellë dobi maksimale për trupin tuaj dhe ju duhet të i kushtoj vëmendje të iniciativave të tjera. Catherine


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!