Ngushtimi i cerebrale të trajtimit, simptomat, shkaqet, medikamente


ngushtimi i enëve cerebrale shpesh i quajtur atherosclerosis cerebrale. Kjo sëmundje nuk është i ndryshëm nga ateroskleroza konvencional, përveç se pllaka kolesterolit janë depozituar në muret e enëve cerebrale. Anijet ngushtoj, të bëhet më pak elastike, e cila e bën qarkullimin e gjakut. Fillon sëmundje me dhimbje koke të shpeshta, marramendje, dëmtim të kujtesës. Nëse nuk ndërmerren veprime të trajtimit mund të gjithë të përfundojë në lot - goditje, sulm në zemër, çmenduri. Pse është ngushtimi i enëve të gjakut të trurit, trajtim, simptomat, shkaqet, medikamente për këtë sëmundje, ne e konsiderojmë të ju në faqen tonë.

Shkaqet që provokojnë trurin vasoconstriction Në kohët e turbullta specialistët tanë - neurologë janë përballur gjithnjë me pacientët. Më sëmundje të mëdha mendore të provokojë stres, lodhje, stres, ndjenjat nervor, mungesa e ajrit të freskët. Dhe sigurisht, një nga shkaqet kryesore të arteriosklerozës cerebrale është e nivele të larta të kolesterolit në gjak. Yndyrë e tepërt, ushqime të lartë kalori në dietë dhe mungesa e ushqim deti, fruta të freskëta, perime, vajra të çon në kolesterolit të tepërt që akumulon depozituar shpejt në muret e brendshme të enëve të gjakut.


Prandaj enët e ngushtuar dhe nuk mund të japë fuqinë e plotë të organeve dhe indeve të trurit sasinë e nevojshme të oksigjenit substancave aktive dhe vitamina. Prandaj - shumë simptoma të pakëndshme, duke përfshirë dhimbje koke. Prandaj, kur simptomat e para vasoconstriction tru, shpesh përpiqen për të matur kolesterolin dhe presionin e gjakut. Simptomat b karakteristike e simptomave vasoconstriction cerebrale kryesore janë: dhimbje koke, marramendje, tringëllimë në veshët, lodhje, humbje e kujtesës dhe aftësisë për punë. Këto simptoma janë gjetur jo vetëm në moshë të vjetër, por më shumë i zakonshëm në të rinjtë.

Shpesh këto simptoma janë duke folur për sulmin kronike ishemike. Si për të trajtuar ngushtimin e enëve të gjakut të trurit? Trajtimi i arteriosklerozës, komplikacionet e sëmundjes përfshira kardiologët, neurologë, internists. Ndonjëherë ju me këshilla dhe profesionistë të tjerë. Zakonisht trajtimi është përdorimi i gjatë dhe shpesh gjatë gjithë jetës e barnave që janë përzgjedhur në secilin rast veç e veç. Zakonisht përshkruajnë barna - statin: Lovostatin - mevakos, mefakor. Apliko fibrate: clofibrate; atromid, atromidin; simvastatin: Zokora. Gjithashtu përdorimi anionoobmennye yodterapiyu rrëshirë, Cerebrolysin, lecithin.

Për të trajtimit të përdorur antioksidantë që parandalojnë procesin e oksidimit. Cakto futje e vitamina A, C, E, elementët gjurmë selen, vitaminë komplekset totale. Përdorimi i Vasodilators, papaverine, aminophylline. Shumë shpesh ngushtimi i enëve cerebrale çon në osteoarthritis. Prandaj, trajtimi efektiv nuk është pa ushtrime të veçanta që zgjeron, forcon enët e gjakut. Por, në çdo rast, trajtimi është caktuar në mënyrë individuale dhe të bazuar në rezultatet e anketës, gjendja e përgjithshme e pacientit, mosha, mënyrën e jetesës, dhe kështu me radhë.

n. Megjithatë, për të gjithë pacientët është e njëjtë rekomandim. Së pari, të ndryshuar dietën përhershëm. Të përjashtuar nga dietë e yndyrave shtazore, ëmbëlsirat, mish, minimizon futje të kripës. Diversifikuar perime tuaj menu të freskëta, fruta. Hani ushqim deti, peshk me vaj të detit. Merrni vitamina me vitamina C, B6, PP. Kaloni më shumë kohë jashtë, Ushtrimi. Merrni një dush të ftohtë - enët hekurudhore. Nëse jeni mbipeshë, ju duhet të shpëtoj prej tij. Ilaç popullore për trajtimin cerebrale Së bashku me përdorimin e ilaçeve e përshkruar nga mjeku juaj dhe dietë, kuzhinier shtëpi ilaç të bukur natyrore për trajtimin e pllakatë enëve të gjakut nga: Blej një treg prej 200

hudhër lëng i freskët (më mirë të blerë lokale, jo kineze). Të pastër atë, kaloni grimcave përmes një mulli mishit, të vënë në një shishe të pastër, e thatë, e plotësoni atë me 200 m
l. fërkim alkool. Ndalues ​​Zakuporte dhe për të hequr 10 ditë. në një vend të ftohtë, të errët. Pastaj tendosje. Merrni skemën: ditën e parë të pranimit - 1 pikë për 1/3 filxhan qumësht me stomak bosh. Ju mund të ha mëngjes jo më herët se 40 minuta. Gjysmë ore para se të darkë - 2 pika. Gjysmë ore para se të darkë - 3 pika. Në ditën e dytë të pranimit - 4 pika para mëngjesit, 5 - para darkë, 6 - para darkë. Në ditët e tjera të marrin një tretësirë, duke ngritur volumin çdo herë 1 pikë.

Arritja e 15 pika (kjo do të jetë mbrëmje e ditës 6 të pranimit), fillojnë të marrin infuzione, duke ulur secili merr një rënie. Kur ai arriti në 1 pikë, të marrë tretësirë ​​derisa ajo përfundoi e 25 pika në 1/3 filxhan qumësht. Ne e dimë shkaqet, simptomat kryesore të trurit vasoconstriction, metodat kryesore të trajtimit. Megjithatë, trajtimi i sëmundjes cila është caktuar individualisht. Pra, para se të aplikoni ndonjë trajtim në praktikë, shihni mjekun tuaj për këshilla. Cheers! Svetlana,