Aplikimi Shën Gjonit Wort në mjekësi


Wort Shën Gjonit janë të bimëve që mund të gjenden në farmaci në formën e sferave apo të gatshme concoctions. Çfarë është Wort Wort trajton? Indikacionet Ajo është gjetur në tinctures dhe infuzione si një astringent dhe antiseptik për trajtimin e kolit dhe diarre. Për parandalimin dhe trajtimin e Wort Wort oral Shën Gjonit është përdorur për lubrifikim dhe shpëlarje gojën me malcim nullesh sëmundjes ose stomatiti. Shën Gjonit është pjesë e antibacterial agjent "novoimanin", e cila është e rekomanduar në trajtimin e abscese, abscese, plagë të infektuara, ulcerat, mastitit, djegiet II dhe niveli III, pyoderma, rinitit, sinusit dhe faringjit.


Në përgatitje përmbante hiperforyn, i cili parandalon rritjen e Staphylococcus aureus. Në bazë të catechins rrjedhin nga Hypericum perforatum themeluar drogës "Neflavit", e cila redukton pėrshkueshmėrisė kapilar dhe ka një aktivitet P-vitaminë. Droga përbërë nga Wort Shën Gjonit, spazma të enëve të gjakut, të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e gjakut në venat e disa organeve të brendshme, për të forcuar kapilarët, rritet diuresis. Përveç këtyre pronave, si Wort Shën Gjonit përmban një substancë të hidhur-provë që stimulon sekrecionet e stomakut dhe përmirëson oreksin. Pronat medicinale e Wort barishte Shën Gjonit ka bërë të gjatë ajo e njohur bimore mjekësi popullore.


Që nga kohët e lashta ajo është përdorur gjerësisht për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Për shkak se ajo i përgatitur teas dhe ointments, si për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm. Shën Gjonit përdoret për të ndaluar gjakderdhje, si dhe agjent anti-inflamator në trajtimin e verdhëzës, mastitit, anemi, hemorroide, migraines, hipertension, kollë, sëmundje të mushkërive, veshkave stomak, mëlçisë dhe rrugëve të frymëmarrjes. Ai përdoret gjithashtu për të trajtuar ulcerat, sores presion, skuqjen, alergji dhe plagët e ndryshme. Për këtë vaj të parfumuar të bëra prej saj. Paramendoni se si medicinale barishte Wort Shën Gjonit! Trajtim. Wort St. John përdorur në trajtimin Recetë supë 10 gram (kjo është 1,5 lugë) Wort barishte Shën Gjonit derdhur në një tas smalt, i hedh ujë të valë një gotë (200 ml.), Close kapak dhe të nxehtë për 30 minuta në një banjë me ujë.

Pastaj, supë që rezulton është ftohur, filtruar, shtrydh. Pjesa tjetër e supë është shtuar në 200 ml ujë të valë dhe të merret me gojë në sëmundjet e mësipërme në 1/3 filxhan tri herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Zierje e ujit duhet të jetë gjithmonë i freskët, kështu që mund të mbahen për më shumë se 48 orë në një vend të freskët. I mirë dhe i shëndetshëm për të pirë çaj me shtimin e Wort Shën Gjonit, për parandalimin e gastrointestinale dhe për të forcuar sistemin imunitar të njeriut. Përdorimi i rregullt i këtij çaj do të stimulojnë gjëndrat endokrine të punës. Në Wort Shën Gjonit Hypericum perforatum në mjekësinë popullore përdoren edhe si Wort Shën Gjonit.

Kjo barishte mund të gjenden në çdo pjesë, me përjashtim të territorit të Veriut e Largët. Dispozitë kryer gjatë bimëve lulëzuar. Kur të merrni prerë vetëm 15-20 cm. Kreu i barit, në çdo rast nuk tërheq lart bimë me rrënjë! Shën Gjonit dallohet nga bimë të tjera dhe të hidhur erë shije balsamic. Përdoret për të trajtuar sëmundjet e traktit gastrointestinal në sëmundjet e fshikëzës, veshkave, bedwetting, ftohjet, gripi, tuberkulozi i mushkërive, dobësisë së zemrës, dhimbje koke, kanceri, sëmundjet nervore dhe me krimba të rrumbullakët.

Infuzion është përgatitur në një raport prej 1 kupa ujit 1 c. l. bar. Infuzion i gatshëm duhet të pini 1 / 3-1 / 2 filxhan tri herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies. Nëse ju vendosni për të trajtuar një diatez fëmijëve pacientit, lëkurë të TB me plagë apo skuqje të lëkurës në shtëpi, ju mund të bëni një supë tabaka me bazë. Ato mund të përdoren për të trajtuar fëmijët me sëmundje të lëkurës natyrën infektive. Fëmija duhet të marrë një dush të tilla 3 herë në javë. Ne praktike dermatologjike, përveç sëmundjeve infusion është përdorur në trajtimin e vitiligo. Infuzion është i përgatitur si më poshtë - 3.

l. melchennoy bari i thatë derdh një gotë me ujë të valë dhe të qëndrojë gati 02:00 në një termos, dhe infuzion i tendosje dhe pije 1/2 filxhan tri herë në ditë pas ngrënies. Zonat e prekura të trupit duhet të mbulojë nga rrezet e diellit direkte. Si rezultat i gjyqeve fundit klinike u hap një tjetër gjuetarët dobishme pronësore. Koncentrat i bimëve mjekësore siguron efekte antidepressant në sistemin nervor. Bazuar në të dhënat që rrjedhin nga këto studime të zhvilluara të drogës "Helarium", e cila përfshin Wort koncentrohen St John-it. Ajo është bërë obligim për trajtimin e fazës së depresionit të mesëm dhe të lehta.

Alexander,