Barishte Drejt bajame


Kernelit bajame ëmbël ngrënë kripur, i pjekur, të freskëta, të përdorura në prodhimin e ëmbëlsira, pasta, çokollatë, çokollata të shtrenjta. Me kernelit bajame arra shtrydh vaj yndyror, të përdorura në farmaci dhe në parfume dhe ushqimit industrisë. Si kernelit hidhur bajame nuk kanë vlerë ushqyese, kështu përdorimin e bajame të hidhura të justifikuara vetëm për mjekësi. Përshkrim Botanik bajame zakonisht. Bajame Plain - një bimë medicinale që mund të rriten shkurre si degëzuar ose pemën si 2 deri në 6 metra në lartësi. Bimë përket familjes Rosaceae.

Leh e trungut ka një ngjyrë të errët ngjyrë kafe, të njëjtat degë leh - gri-kafe. Color leh e fidaneve të rinj - një të kuqe-kafe. Gjethet janë të ngushta, eliptik, heshtak, vuri në krye, alternativ, të gjatë-petiolate. Mail-kufitar - gear. Almond Lule vetmuar, petals të mëdha mund të jetë e bardhë, por mund të - dritë rozë. Bajame frutash - a drupe (arre), e cila ka një gjatësi prej rreth 3.5 cm, ovate, zgjatur, me një ulluk gjatësor. Sipërfaqja e frutave - me kadife mosveprim, kafe-gri apo të gjelbër. Kyçin e këmbës është formuar si një embrion, rreth 3 cm në gjatësi. Kockat shell gri brishtë.


Farërat rrafshuar, ovate, zgjatur, 1 - 2 cm të gjerë, deri në 2 cm i gjatë, 1 cm të trasha. Një fund farë rrumbullakosura, të tjera - mprehur. Lule bajame në shkurt - mars-prill, para leafing. Frutat piqen bajame në qershor-korrik. Bimët Photo bajame. Ku dhe si të rritet bajame normale? Bajame Wild rritet në shpatet e Tien Shan, Kopetdag në Ballkan, Azinë e Vogël, Iran. Për një kohë të gjatë (më shumë se 4.000 vjet para Krishtit. E ..) kultivuar në Perëndimore dhe Azisë Qendrore. Dhe rritur kryesisht herbs varieteteve të ëmbël bajame konvencionale vetëm.

Korrje bajame zakonisht. Për qëllimet e mjekësisë tradicionale duhet çrrënjosur kore barishte, core vaj bajame e hidhur dhe e ëmbël nga fara dhe çamçakëz. Edhe pse pronat e dobishme e bajame e ëmbël bajame më pak të hidhura, por të korrje fara e të dy llojeve të bimëve mjekësore. Mblidhni fara kur duke filluar për të goditur pericarp, pastaj nxirren dhe të thata e tyre në diell. Përbërja kimike e bajame zakonisht. Farërat bajame pirg zakonisht 45 - 60% yndyrë vaj NEVYSYHAYUCHI të përbërë nga proteinat, gliceridet të acidit oleik, glukozës dhe sheqerna tjera.

Përveç kësaj, fara e bajame e hidhur glycoside pranishëm amygdalin. Amygdalin glycoside nën ndikimin e enzimës emulsin fara bajame, e ndarë në cyanide hidrogjeni, Benzaldehyde dhe glukozë. Shërimi pronat e bajame të zakonshme. Përfshira ushqyesve në bajame normal dhe të përcaktojë vetitë mjekësore të bimëve. Për shkak të tyre bajame të thjeshtë e përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore si një barishte medicinale ka anti-inflamator, tonik, zbutës, tonik, antitoksik, efekt kozmetike dhe të butë laksativ. Një bajame pronësisë pengojnë tajitje e stomakut lëng mund të ndihmojë në krijimin e ilaçeve për pacientët me ulçerë duodenale ose stomak.


. Përdorimi i bajame të mbeturinave? Tortë vaj e mbetur pasi të marrë vaj yndyrë me arra ëmbël bajame, e përdorur si një produkt kozmetik që zbut lëkurën. Për ta bërë këtë, 2 tbsp. l. melchennyh krunde bajame brewed gjysmë litër të ujit të vluar, të qëndrojë deri sa të ftohur dhe të filtruar. Vodicka fshij ato pjesë të trupit ku lëkura për të zbutur duan të marra.