Menstrual provë çrregullim muaj është negative, çfarë duhet të bëjmë


Gjinekologët nuk është e pazakontë që të referojnë pacientët me ankesat për periudhën e humbur, por një test shtatzënie, ndërsa duke treguar një rezultat negativ. Pas duke shkuar te mjeku, femër, së pari, merak për shëndetin e tyre dhe për këtë arsye shpreson të marrë një përgjigje për pyetjen: "Përse ka pasur një vonesë provë muaj hënor është negative - çfarë duhet të bëjmë me këtë?" Në mënyrë që të merrni në thelbin Përgjigja në këtë pyetje duhet të jetë, të ketë disa njohuri të ciklit menstrual. Çfarë është ajo? Muajin e parë është menarche. Ndodh në vajzat gjatë pubertetit gati 12-14 vjet.

Minor vlefshme, por në qoftë se ka, atëherë të shihni një mjek është një domosdoshmëri. Cikli normal fiziologjik i grave është një periudhë prej një periudhë menstruale të ardhshëm. Gjatësia e saj mund të ndryshojnë prej 21 deri 35 ditë, por gjatësia mesatare e shumicës së grave është 28 ditë. Nëse për ndonjë arsye Gjatësia e ciklit menstrual është zgjatur, gruaja duhet ta dinë se ky fenomen është quajtur një periudhë të humbura. Gjatë ciklit menstrual, nivelet e hormoneve janë të ndryshëm. Në gjysmën e parë është një rritje fiziologjike në estrogjenit, është e nevojshme për rritjen e endometrium në mitrës, maturimit oocyte.


Zakonisht në mes të ciklit të ovulacionit ndodh vezë, bëhet fekondimi mundur. Në vend të lëshimit të një veze formuar korpus luteum-it, e cila prodhon progesterone - një hormon të quajtur për të mbajtur shtatzëninë. Nëse fekondimi ndodh, shtatzënia fillon kur ajo bëhet arsyen se hëna nuk e bëri. Kur shtatzënia nuk është i pranishëm, nivelin e të dy Rrëzohet homonov ndodhin mujore. Ai vijon se arsyet për vonesë menstruacioneve në rastin e një testi i shtatzënisë i ka rrënjët në çekuilibër të këtyre dy hum. Pra, çfarë mund të shkaktohet nga një dështim i trupit të femrës ka çuar në vonuar menstruacioneve?

Po në qoftë se një test negativ shtatzënisë? Në çdo rast, kjo varet nga shkaku çoi në të. Para se të shkojnë më tej duhet theksuar se vonesa menstruacioneve për 5 ditë - absolutisht normale dhe nuk duhet të shkaktojnë shqetësim. Arsyet për vonesë menstruacioneve • mosfunksionim Ovarian - patologji më e shpeshtë vërehet në gratë me çrregullime menstruale. Kjo mund të rezultojë me sëmundje të sistemit endokrin: lezion tiroideve, ovarian më rajoni hypothalamic-hipofizës i trurit (tumor, trauma). • sëmundjet gjinekologjike.

Çdo sëmundjet inflamatore sferën gjinekologjike (Endometrioza, salpingjitit, oophoritis), fibroids, kancer patologji (kanceri i qafës së mitrës, kanceri i mitrës) mund të shkaktojë gjakderdhje mujore grave ofenduese s. • Aborti. Ndodh për shkak të çekuilibër hormonal dhe curettage tepruar të mitrës (endometrium) gjatë procedurave mjekësore (abort). Për të rivendosur shtresa funksionale, bilanci hormonal nganjëherë zgjat më shumë (40 ditë). Ajo nuk mund të konsiderohet normë. • Prerje, humbje të rëndësishme në peshë. Nuk është një gjë e tillë si masë menstrual kritike. Kjo nënkupton se ka disa pesha e trupit (45-47 kg), ku funksioni i mundur normal menstrual.

Arsyeja - jo ushqyesve rrokje. Gratë e reja të përmuajshmet e grave moshën në ndjekje të standardeve të bukurisë, harrojnë për të. Si rezultat, me rezultatin e dëshiruar (humbje peshe) mujore mund të qëndrojnë për një kohë të gjatë. Pak njerëz e dinë se 15% e estrogjenit gjetur në shtresën e nënlëkurës yndyrë, dhe nëse jo, atëherë i vonuar mujore. • Stresi. Ndërprerë strukturat e trurit qendrore (lëvore, hypothalamus). Një shembull i mrekullueshëm - amenorrhea në aspektin ushtarak. • tepërt ngarkesën fizike dhe sportive, veçanërisht në fillim të trajnimit. Ky reagim organ i lidhur me kushtet e ndryshuara.

• Merrni disa barna medicinale: ilaqet kundër depresionit, protivoyazvnennye, hormonet, antihistamines, hollim.
• vezoret polycystic. Kjo polietilohichino sëmundje (bahatoprychynne). Të dhëna të sakta për natyrën e origjinës së saj atje. Por kjo është dëshmuar se në këtë gjendje pankreas ndërprerë (prodhimi i tepërt i insulinës), hipotalamusi, vezoret, duke çuar në prodhimin e tepërt testosterone, zhvillimin e sterilitetin. Menstruacione vonuar, çfarë nëse një test negativ shtatzënisë? Frika nuk duhet atë muaj të qëndrimit, si dhe arsyet që çuan në këtë.

Prandaj, ju lutem vini re këto këshilla: • Kërkojnë kujdes mjekësor. Për të përjashtuar apo konfirmuar nevojën shtatzënisë: bëni ultratinguj duke përdorur një sondë vaginale, gjak provë për beta - hCG (Gonadotropin chorionic njerëzor). • Ju mund të kenë nevojë një seri e studimeve (të UÇK-së, OAM, parametrat biokimike, tomography llogaritur), disa specialistë të ngushtë të konsultimit (endocrinologist, neurolog, mjek diete, psikiatër). Çdo grua menstruyruyuschaya duhet të mbani mend se në qoftë se ka një vonesë në menstruacioneve, por ajo është testi negativ shtatzënisë, ju nuk keni nevojë për të vënë një pyetje retorike "çfarë të bëjmë në këtë situatë", dhe menjëherë të shkoni te mjeku për të të jetë në gjendje për të me ' të gjetur shkakun e kësaj gjendje.

Alex,