Ftohtë, sores ftohtë në hundë si të trajtojnë


"Ftohtë" në buzë - një sëmundje shumë e zakonshme në botë. Çfarë është quajtur "i ftohtë" është shpesh një infeksion viral - herpes. Virusi Herpes infektuar shumë njerëz, dhe në rastet e imunitetit dështim, kjo plaga shumë e keqe mund të ngjiten pothuajse të gjithë. Por herpes mund të dal jo vetëm në buzë, por edhe në membranat mukoze të tjera të trupit, të tilla si në mukozën e hundës. Çfarë duhet të bëni nëse ju keni një të ftohtë, sores ftohtë në hundë, si ta trajtojmë atë? Le të shikojmë në këtë www.rasteniya -lecarstvennie.ru neni. Shfaqja e plagë të shoqëruara me kruarje dhe dhimbje, ajo duket si flluska të vogla, ndonjëherë të shoqëruar nga ethet.

Herpes simplex virus transmetohet nga kontakti, sende shtëpiake dhe madje ajrore. Get shpëtoj të virusit nuk është e mundur, ajo do të mbetet në trup për jetën. Më shpesh shfaqet si një skuqje të lëkurës në kushte të favorshme - ftohjet në sezonin e ftohtë, mungesa e vitaminave. Ka dy trajtime kryesore për herpes - drogës dhe njerëz . Për të drogës përfshijnë antiviralë, agjentët lokale, nxitësit interferon në kombinim me ndihmesa. Barna antivirale shpesh janë pastruar në mënyrë efektive simptoma, nuk i japin virusin që të rritet e të shumëzohet.


Këto përfshijnë: -atsyklovir (a analoge lot, të tilla si Zovirax). Kjo mund të jetë në formën e tabletave, krem ​​ose ampula injectable. -valatsyklovir. Më shumë efektive se aciklovir. Pengon rritjen e virusit, parandalimin transmetimin e saj. Në vendet e zhvilluara, mjeti më i popullarizuar në trajtimin e herpesit. Medicines përmban valaciclovir - Valtrex. -Farmtsiklovir - Shpesh e përdorur në të kaluarën janë rezistente ndaj barnave dhe format kronike të herpes. Medicines quajtur Farmvir. -dokozanol. Ky medikament është një alkool polihidrike, që përdoret shpesh në prodhimin e kozmetike.

Ilaçet është dokozanol kryesor komponent - Erazaban. -Tromantadin - Përdoret vetëm nga jashtë. A nuk depërtojnë virusi herpes në qelizë. Heq simptomat, zvogëlon periudhën e sëmundjes. Emri tregtar i drogës kjo substancë aktive - Vyru-Merz-Serole. Rekomandimet përgjithshme për trajtimin e herpes mbi mukozës nazale: - kur simptomat e para përdorimit sëmundjes së agjentëve antivirale; 'Nuk e prek skuqje pas ekspozimit duhet të lani duart me sapun dhe ujë; -jo e mundur që të përdorin peshqir dhe shami e njerëzve të tjerë për të mbrojtur shtëpinë e tyre; -OR në asnjë mënyrë të plagosë sipërfaqe të lëkurës - kjo provokon përhapjen aktive të virusit.

Kur puçrra është mirë të pini shumë lëngje, përveç kësaj, ka një shumë të frutave dhe perimeve. Shmangni me erëza, skuqur dhe i kripur, kufizojnë konsumin tuaj kafe dhe çokollatë. Zakonisht i nxituar për të trajtuar përgatitjet mukozale për përdorim të jashtëm. Sa më shpejt ju filloni trajtim - lehtë dhe të shpejtë do të sëmundje. Nëse njolla është përsëritur shpesh - duhet të pini larg pllakat e Perparaty kursit. Në mënyrë që asnjë njolla duket përsëri për të shmangur overcooling dhe mbinxehje, mos të jetë nervoz, mbështetje imun. Gjatë skuqjes së virusit herpes më të prirur për të transferuar tek të tjerët.

Mundohuni të kufizoni kontaktin, veçanërisht me fëmijët. Tani e konsiderojnë si të trajtojnë sores ftohtë në hundë Mjetet juridike popullore . Pasi ka pasur një skuqje të lëkurës - furçë me vaj ose tretësirë ​​të bredh me Propolisi. Përsëriteni disa orë dhe në kohën e gjumit. Pas një kohe, furçë një pomadë vend Calendula apo daisies krem. Ftohtë në hundë të vijë më shpejt nëse ju filloni të pijshëm infusions tonik dhe teas. Për shembull, lule krijoj kamomil, të lënë për 15 minuta, shtoni 1ch.l 10% Propolisi tretësirë, trazim. Pini 2p në ditë, rreth 3-4 ditë. Ju mund të përdorni vaj të parfumuar: 1 lëng pjesë me Calendula freskët, 4 pjesët e xhelatinës të naftës (për të përdorur pluhur Calendula, naftës pelte proporcionin e 1: 1).

Mundohuni për të djegur pjesë crumpled të hirit letër fshi. Në sipërfaqe do të arna kafe. Ata aplikuar në swabs pambuku, lyej zonën e prekur. Disa herë në ditë lyej alkool nxituar kamfor. Gjithashtu, ju mund të përdorni të valokardin. Ju merrni 1 / kos 2stakana, 1 mjaltë L, 2ch.l. neskafe, 1 tbsp.
l cornmeal përzierje, duke shtuar pak vaj erëkëndshëm oxolinic. Shpifjeve disa herë në ditë. Vezë bosh dhe për të hequr shell nga brenda e filmit transparente. Aplikoni atë në skuqje. Lyej vendin e disfatës Aspen lë lëng apo aloe lëng.

Provoni buds thupër 10-15hr derdh qumështin 1, përfundoi në napë dhe kuzhinier për 5 minuta. Treat Herpes kjo do të thotë që ju duhet nga jashtë. Për fat të keq, pasi që unë vrapoi jashtë të ftohtë në hundë, pastaj me makinë virusi herpes nga trupi pamundur. Por me të vërtetë të bëjë një pamje e rrallë e skuqje të lëkurës u soll dhe parehati minimale. Brandy,