Ftohtë në buzë - Trajtimi i aciklovir dhe kombëtare


Ftohtë të përbashkët është më e virusit simpleks buzët Herpes. Fenomen duhet të them, jo ​​i rrezikshëm, por jashtëzakonisht të pakëndshme. Përveç shqetësimit, e cila manifestohet në dhimbje, djegie dhe kruarje sëmundje ndikon në pamjen: flluska në buzë nuk pikturoj fytyrën tonë. Virusi Herpes është i pranishëm në pothuajse të gjithë: shifrat e fundit rreth 95% e popullsisë së botës e mban besimin e tij. Kjo është me fat që vetëm 15% kanë tendencë të relapses të tij të vazhdueshme. Në faza aktive e herpes shfaqet në buzë (të paktën - në hundë, sy, mjekër dhe pjesë të tjera të fytyrës) si një fokus të flluska të vogla që eventualisht më shumë e më shumë e mbushur me lëng, shkrihen, ia plas, dhe në fund të thahet gradualisht eliminon formimin e vështirë të mbulojë .

Në vend të njerëzve të pamend ende qëndron skuqje dhe thatësi. Në raste të rënda, lezione mund të jenë të pakta, dhe shërimi i tyre ndodh ngadalë. Pakëndshme virus që zgjidhet një herë nuk është ende e mundur për të dëbuar nga trupi. Ju mund të zvogëlojë vetëm frekuencën e manifestimet e tij. Përkeqësim, zakonisht në kohën e prerjes nachinayutsya ulet në imunitetin (në gratë - shpesh në periudhën e menstruacioneve), për shkak të çrregullimeve endokrine, pereutomlenii Prix, Sil'na pereohlazhdenii ili perehreve. Ftohtë në buzët shpesh shoqërojnë ftohjet dhe sëmundjet virale, nganjëherë kjo është një shenjë paralajmëruese. Si të merren me këtë problem?


Ka shumë mënyra, shumica e tyre - e parave të popullit. Të gjithë janë për qëllim parandalimin dhe eliminimin e manifestime të jashtme. Megjithatë, droga farmaceutike japin të njëjtin efekt, vetëm më të shpejtë. Mjekësisë tradicionale ofron përdoret si trajtim krem: Acyclovir, Zaviraks, Viroleks dhe të tjerët. Ata janë një prodhues dhe krem ​​me bazë, por komponent kryesor aktiv (acyklovir ose penciclovir) ata një dhe të njëjtë.
Krem është aplikuar në intervale të rregullta (zakonisht çdo 3-4 orë) në zonën e prekur. Efekti i përdorimit të këtij vaji - të zvogëlojë siklet dhe të përshpejtojë procesin e shërimit.

Popullor Tableta Acyclovir - Ata janë duke luftuar virusin brenda, dhe të ketë një performancë të fortë. Në të gjitha këto barnave një pike rëndësishëm: substanca aktive është toksik dhe "depozituar" në trup mund të shkaktojë reaksione alergjike, dhe një numër contraindications deri përdorimin e tyre. Megjithatë, ata janë mjaft të efektshme. Nga rruga, shumë njerëz në luftën kundër herpesit ndihmojë ointments farmaceutike që përmbajnë zink, ilaçe të jashtme kundër djegiet dhe Propolisi tretësirë, dhe një slurry bërë nga pllakat e paracetamol ose aspirina. Njerëzit të trajtuar ftohjet mbi buzët është shumë e ndryshme.

Faqe ka më shumë se një herë ose dy herë i shkruar në lidhje me këto karakteristika. Unë vetëm përmend prej tyre në "stilin telegrafik". Por së pari unë do të them se Avantazhi i tyre është se ata janë të gatshme në dispozicion dhe në këtë mënyrë të padëmshme për trupin. Por në përgjithësi ata nuk janë aq efektive sa aciklovir janë të ngadalshme. Për më tepër, jo të gjithë prej tyre janë njerëz në mënyrë të barabartë dhe unike të ndryshme. Prandaj, të gjithë duhet të vini mjet individual që ndihmon atë në masë të madhe. Ndonjëherë manifestime të shpeshta të herpes është duke u përdorur për një produkt është etiketuar reduktojë efektivitetin e saj. Në këtë rast, ju duhet të gjeni një tjetër metodë e trajtimit. Çka ne ofrojmë njerëzve healers holla për të trajtuar të ftohtë në buzë?

Ju mund të përpiqen për të lyej zonën e prekur një nga sa vijon: - shëllirë; - Pastë dhëmbësh me shije të nenexhik; - Lëng Aloe ose Kalanchoe; - Vajra të ndryshme (dru bredhi, buckthorn det, bajame, pishe, vaj bergamot ose pemë çaj). Lëng krejt e zakonshme përdorimi i hudhër, qepë, limon dhe madje edhe panxhar - vend i lënduar vënë shkurtuar të freskët një nga ato perime ose shtupë pambuku ngjyhet shtrydhur lëng. Disa locion ndihmë me karamele mente ose kamomil infuzione. Well dries flluska alkoolit dhe tretësirë ​​alkoolike e bimëve të përdorura edhe Cologne, deodorant ose valokordin normal.

Për këtë leshi pambuku të lagur me alkool në automjet dhe aplikuar në zonën e prekur. Ka edhe trajtime ekzotike, si përdorimin e eggshell filmit, dylli veshit, një përzierje e hirit me mjaltë, qese çaj të përdorura dhe të aplikoni lugë të nxehtë dhe çaj me limon. Por, nga rruga, çuditshme e saj fillestare, ata janë të ... Çfarëdo mjet që ju përdorni, mos harroni: ju duhet për të filluar trajtimin në manifestimet më të hershme të herpes. Pasi të ndjehen shenjat e skuqje, kruajtje, djegie ndjesi nën lëkurë, parehati në buzët e tij - duhet menjëherë të përdorë mjete juridike, dhe të vënë intervale të tij të vazhdueshme derisa sëmundja do të mbetet gjurmë.

Në të njëjtën kohë duhet të marrë vitaminë dhe mjetet jetëdhënës. Në këtë rast, procesi është më pak e dhimbshme, dhe shërimi është arritur shumë më të shpejtë dhe më pak gjasa për rikthim. Pra, kemi biseduar rreth asaj se si të ftohtë trajtohen në buzë, trajtimin, Acyclovir dhe dobi kombëtare. Megjithatë, gjëja më e rëndësishme - në qoftë se ju doni të përgjithmonë të shpëtoj të këtij telashe, ju së pari duhet për të rritur imunitetin e përgjithshëm, dhe ky ushqim korrekt pasuruar dhe procedurat kalitje, dhe - humor të mirë dhe të përditshme rutinë dhe fle. Dhe përveç kësaj, ne ju rekomandojmë që të bie në dashuri, siç është vënë re se në dashuri dhe herpes lumtur nuk e mërzit!

Jabbamboy,