Përdorimi i hudhër në mjekësi


Është e vështirë për të gjetur një person që nuk e di se çfarë hudhër. Kjo është një bimë shumë e famshme dhe e përhapur. Sidomos nder të tij në vendin tonë. Kjo perime është përdorur si një erëza për enët e ndryshme hahen të papërpunuara si një produkt të pavarur. Të gjitha zonjë vënë hudhër në kavanoza e turshi për t'i dhënë atyre shije dhe aroma aromë. Dhe sigurisht, e njohur për vetitë e saj për të na shpëtuar nga të ftohtit. Vetëm në horizont zamayachyt disa undead me bronkit ose angina, ne jemi të përgatitur armët e tyre për të luftuar ftohjet - hudhër. Por ajo është e mirë jo vetëm se. Përdorimi i hudhër në mjekësinë tradicionale është shumë më e gjerë dhe më të ndryshme.

Le të shohim se çfarë barna mund të jenë të përgatitur me këtë shëruese perime aromatike, si t'i aplikojnë ato dhe se sëmundja mund të trajtohen me të. * Kur dhimbje të përbashkët. Mund të përdorni artritit hudhër. Fshij në një rende vogël disa nga dhëmbët e tij dhe shtrydh lëng përmes një copë napë. Merrni 10 pika disa herë në ditë. Larë poshtë me një mjet për qumësht të ngrohtë. Para se të shkojnë në shtrat për të lidhin dhimbshme fashë garzë të përbashkët, më parë lagur edhe atë me lëng hudhër. Mos harroni të salcë lyej krem ​​të lëkurës. Nga ethe. Hidh në një smalt pan një litër ujë, vlim, hedh prapa 7 karafil peeled e hudhër.


Mbylle pan me një kapak dhe kuzhinier atë për gjysmë ore. Lejoni të ftohtë. Filtër supë është e nevojshme. Pini një gotë me anë çdo gjysmë ore. Procedura përsëritet për 2 ditë. * Për shërimin e zorrëve. Në mjekësinë popullore përdoret shërim dhe pastrimin hudhër zorrë. Në mënyrë që zorrët e tua rregullisht dhe ka punuar pa probleme, imët pres kokën e tij një duzinë pastruar më parë nga lëvore. Hidh një gjysmë litër vodka qull me miell misri dhe të lënë në frigorifer për 10 ditë. Pini një gjysmë lugë çaji i tretësirë ​​3 herë në ditë me një sasi të vogël qumësht ose ujë të zier.

Kjo do të thotë pengon kalbje dhe fermentimit proceset në trup, ndihmon kolit. Me infuzione gjithashtu trajtohen me sukses përdhes dhe reumatizma. Mjet është efektive në gurë në veshka dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Kur shtrihen muskujt dhe ligaments. Kuzhinier për ngrohje të ulët për një karafil pak e peeled dhe i copëtuar lë eukalipt në ndonjë yndyrë të kafshëve. Dërgo një mjet për të ftohur dhe kalit. Lyej lëkurën në vendin e inflamacionit dhe rezistencës në tërheqje. Kur fyt tuberkulozi. Zhvishem një karafil të hudhër dhe të freskëta pirg i ri dhëmbët e tij. Bite dhe thith ngadalë për një kohë të gjatë me lëng e tij.

Gjatë procedurës, vajra esenciale zhduket, mbështjell dhe shëruar në fyt. Megjithatë, trajtimi i tuberkulozës përdorur hudhër si një mjet shtesë në luftën kundër sëmundjes. * Për të pastruar gjakun. Fshij në një rende vogël gjysmë kg hudhër peeled ose shtrembërojnë atë në një mulli mishit. Shtrydh lëng prej 5 limon. Përzierje hudhër dhe limon lëng, trazim dhe derdh në një kavanoz qelqi, mbyllni kapakun.
Merrni mjet 1/2 h. L., gjysmë ore para ngrënies. Larë poshtë me ujë të pastër të zier. Mbani automjet në frigorifer. Trajtimit të shpenzojnë aq kohë sa mjekim është përfunduar. Nga verdhëz.

Bite copë karafil të freskëta dhe lëng ngadalë sosyte prej saj. Procedurë është kryer për 15 minuta. Atëherë hani një grusht fara peeled kungull. Atëherë nuk do të hanë ushqime të tjera për 4:00. Ditën tjetër përsëri. Hudhra përdoret për trajtimin verdhëz - 2 ose 3 muaj. * Nëse një dhimbje dhëmbi. Know - hudhër është përdorur në mjekësinë popullore për dhimbje akute të dhëmbëve si një analgjezik. Nëse whined dhëmbin, të prerë në peta e karafil tij të rinj të freskëta. Një pjatë të vënë në mishrat rreth dhëmbit e pacientit. Të mbajë deri sa dhimbje zgjidh.

Pllaka të ndryshojë pas 5 - 10 minuta. Zakonisht dhimbja shkon larg shumë shpejt. * Eliksir tibetian rinia e hudhër. Hidh në një gotë apo tas smalt kilogram mjaltë të lëngshme, shtoni lëng të freskët e dhjetë limon dhe dhjetë peeled dhe kokat finely copëtuar hudhër. Të gjitha përzierje, të vënë në një kavanoz qelqi, të mbuluar dhe të zhytem në frigorifer për një javë. Kursi i trajtimit - 60 ditë. Përdorni çdo ditë para se të darkë me 4 teaspoons. Ky mjet gjithashtu t'ju shpëtojë nga lodhje, dyspnea, dhe pagjumësi. Hudhra ofron një efekt të fuqishëm mbi sistemin kardiovaskular rekreative, të rivendosur normën e zemrës.

Rregullisht të hahet këtë perime të mrekullueshme, ju mund të përmirësojë në masë të madhe e sistemit urinar trupit tuaj. Hudhër ndihmon gratë dhe të tyre ditë "femra", të lehtësuar çrregullime nervore, dhimbje koke dhe pagjumësi. Megjithatë, pavarësisht nga përfitimet e dukshme, të jenë të kujdesshëm dhe të jetë i sigurt për të ndjekur përmasa të specifikuara në recetave! Pas mbidozë, mund të dështojnë, dhe përveç kësaj, ka contraindications për përdorimin e hudhër - Shtatzënia dhe epilepsisë. Svetlana,