Përdorimi i kamomil në kozmetikë


Prona farmaci kamomil përdorur me sukses jo vetëm për trajtimin në mjekësi tradicionale, por edhe në kozmetikë. Përdorimi i kamomil në kozmetikë: * Për bukurinë dhe butësi e shpëlarje flokët pas shampooing infuzion ose zierje e lule kamomil. Kjo procedurë forcon flokët, i jep flokëve një dritë ngjyrë të artë. Supë kamomil kozmetike përdoret për të përmirësuar rritjen e flokëve. 20 gram lule kamomil farmaci për litër ujë të nxehtë do të ndihmojë në këmbët kurë djersitje. Daisy farmaci për fytyrë * Për të hequr qafe puçrra fytyre dhe të bëjnë lëkurën të butë dhe të larë kadifeje kamomil ekstrakt.

Lahen atyre plagë të vogla, gërvishtjet dhe abrasions. Nëse këmbët djersitje të bërë banja terapeutike në mbrëmje para se të shkojnë në shtrat. * Infuzion i kamomil janë përdorur për t'u kujdesur për lëkurën e thatë dhe i përflakur. Pastroni lëkurën me një ind ngjyhet në tretësirë ​​mëngjes dhe në mbrëmje pas larjes. Lëkura nuk fshij, le të thatë dhe veshje infuzion. Kur zgjeruar poret Vendos në fytyrën gazë ngjyhet në infuzion të ftohtë, dhe fshij lëkurën me kube akulli, gatuar me infuzion ose zierje e kamomil. Procedurat e tilla kontribuojnë në ngushtimin që prej lëkurës, duke e bërë lëkurën të butë dhe i përkulshëm. * Nëse shumë e thatë ose të inatosur lëkurës përgatisë infuzion të naftës kamomil.


Për ta bërë këtë, një lugë gjelle lule derdh një filxhan çerek e vaj ulliri të ngrohtë dhe të lënë për një ditë. Pastaj tendosje dhe të mbarsur një copë pëlhurë të trashë me vaj të ngrohtë (vrima para-prerë për sytë dhe hundë). Aplikoni një maskë për të pastruar fytyrën dhe qafën për 15 minuta, hiqni maskën dhe fshij lëkurën me një ind ngjyhet në ekstraktet e ujit të kamomil. Locion me duart e veta kamomil * Lidhu kamomil lule dhe yarrow në raport prej 1: 3. Pastaj, 1 tbsp. l. përzierje derdh ujë të valë natën dhe në filtrin mëngjes. Ky locion është i përshtatshëm për të gjithë llojet e lëkurës. * Për të lëkurës me vaj Lidhu 1 tbsp.

l. Kamomil dhe Calendula, pastaj derdh atyre një gotë me ujë të valë, dhe pas 25 minutave filtruar. Kur puçrra 2 tbsp. l. Kamomil dhe limon zhvishem me madhësi të mesme derdh një gotë me ujë të vluar për një orë, pastaj filtruar, cool, pour 2 lugë. l. 9% uthull dhe alkool kamfor, lëng limoni, që të zhvishem dhe 50 ml vodka. Clean locion lëkurës që është puçrra fytyre. Ruajtur atë në frigorifer për jo më shumë se një javë. Svetlana,