Përdorimi i psyllium në mjekësinë popullore


Gjethe delli - bimë shumëvjeçare barishtore. Ajo rritet përgjatë rrugëve, në shumë të lira, në oborret e shtëpive, në kopshte, në clearings pyjore. Kjo është e rrallë për të gjetur një vend ku ai u rrit në këtë mrekullueshme, farë e keqe e njohur. Ne të gjithë e mbani mend nga fëmijëria, si aplikuar në fletë gjethe delli thyer nga një rënie nga një gju biçikletave. Mos harroni se si flluskë djegur mbi gishtin e tij të mbështjellë ftohtë gjethe delli gjethe, dhe dhimbje gradualisht styhala. Kjo është për shkak se delli lë me shërimin plagë dhe efekt anti-inflamator. Ajo ka kohë që përdoret për sëmundjet e lëkurës gjethe delli (ulcerat dhe vlon), shërimin plagë, djegiet, bruises, ekzema dhe pezmatim i lëkurës.

Droga në bazë gjethe delli me sukses të trajtuar sëmundjet e organeve të frymëmarrjes, veshkave, stomakut dhe zorrët. Përdorimi i psyllium në mjekësinë popullore. Në mjekësinë popullore përdoren dy lloje të gjethe delli. Gjethe delli dhe waybread bloshnoho. Gjethe delli bloshnoho ndryshme nga formë fletë gjethe delli. Bloshnoho gjethe delli lë lineare, të tërë. Ata kanë një tip vuri. Ndërsa në gjethe delli gjethet janë të gjëra dhe rrumbullakuar formë. Në mjekësinë popullore përdoret psyllium bloshnoho. Ata kanë një efekt të theksuar laksativ.


Psyllium përdoret në mjekësinë popullore për kapsllëk dhe kolit kronik. Mukusit të përfshira në fara, enveloping mukozën e zorrëve dhe jep efekt zbutës dhe anti-inflamator. Aplikoni bloshnoho psyllium edhe shterpësinë dhe diabetit. Për të mësuar se si të trajtohen gjethe delli dhe unë do të tregoj më vonë në artikull. Dhe i pari i cili do të fillojë, kështu që është me përgatitjen e zierje e fara e saj. Një lugë çaji i fara derdh një gotë me ujë, të sjellë një çiban dhe Tomita për ngrohje të ulët për 10 minuta.
Merrni një gotë e katërta e të supë disa herë në ditë.

Përdorni psyllium për kapsllëk si laksativ. Supë efekt laksativ ndodh brenda 6-12 orë pas gëlltitje. Në të njëjtën mënyrë mund të marrë psyllium në formë të tërë ose të njëpasnjëshëm, një lugë gjelle natën, duke pirë supë apo komposto. Farërat, ngjyhet në ujë të nxehtë, e përdorur si një kompresë të trajtojnë nipples në nënat pleqsh dhe sëmundjeve të lëkurës plasaritur. Gjethe delli është gjithashtu e përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Përdoret kryesisht nga gjethet e saj. Në gjethe delli gjethe përmbajnë flavonoids, vitamina A, C, dhe K, acid Askorbik, tanin dhe pektin, polisaharidet hidhura acidet oksykorychni dhe glukozë.

Në mjekësinë popullore përdoret një zierje, ekstrakt dhe tretësirë ​​e gjethe të freskëta e gjethe delli. Infusion dhe tretësirë ​​përdoret për trajtimin e sëmundjeve akute dhe kronike të traktit gastrointestinal. Lëng të freskët është përdorur për të trajtimin e ulcerat dhe gangrenizuar vlon. Delli nën presion është përdorur si një tretësirë ​​e lë te ulet. Zierje e lë - një nga mjetet juridike më të mira popullore, kollë dhe sëmundjet inflamatore të rrugëve të frymëmarrjes. Gjethe të freskëta aplikuar për të vlon, lëng dhe ekstrakt janë rekomanduar mjekësinë popullore për cystitis, kanceri i stomakut dhe mushkëritë. Përgatitja e barnave me gjethe delli.

Infuzion. * Lugë gjelle copëtuar gjethe të freskëta apo të thata e vënë delli në një termos dhe derdh një gotë me ujë të valë. Le të qëndrojë për një orë. Tendosje dhe për të marrë një lugë para ngrënies 3 herë në ditë. Duke përdorur këtë recetë ju mund të bëni gastrit gjethe delli, enterocolitis dhe trajtimin e ulcera peptike. Gjithashtu gjethe delli i madh është përdorur në mjekësinë popullore për kollë me gëlbaze te fëmijët. Për ta bërë këtë, 1 tbsp. l. Gjethet e thata të krijoj bimore, Gjirin e ujë të zier për 15 minuta, pastaj të filtruar dhe le të pijë 1 h. l. preschoolers, 1 Dess.

l. - Fëmijët e shkollave fillore dhe 1 tbsp. l. Fëmijët më të vjetër. Lëng i lë. Bluaj dhe mirë të kujtojmë në një xhami të freskëta delli gjethe. Pastaj shtrydh lëng prej tyre me napë dhe përzierje me të njëjtën sasi të mjaltit. Vendi përzierje në një tas smalt dhe Tomita në ngrohjes shumë të ulët për gjysmë ore. Merrni një lugë gjelle lëng e gjethe delli për të trajtimin e kolit dhe enterit 20 minuta para ngrënies. Supë. Dy lugë gjethe copëtuar të freskëta ose të thata e gjethe delli i hedh një gjysmë litër ujë të vluar, Tomita në një banjë me ujë për 10-15 minuta, tendosje. Hidh ujë të ngrohtë zier në zierje, për volumin fillestar.

Merrni një supë filxhan së tretë 3 herë në ditë para ushqimit. Jashtme: Dy lugë gjethe të freskëta copëtuar përfundojë një copë garzë apo fashë dhe të aplikoni si një kompresë në lëkurën e dëmtuar. Fashë ngurtësohem compress. Ndryshimi paketë tuaj të vjetër për të freskët çdo 04:00. Kjo metodë është e përshtatshme për të trajtuar ulcerat gjethe delli dhe tumoret, plagët, shëmbjet. Kaloni procedurat për shërimin e lëkurës të dëmtuara. Tani në fillim të verës. Kjo do të thotë se së shpejti ajo do të jetë e mundur për të korrjes gjethe delli dhe gatuaj atë me drogë dhe më në fund të kujdeset për shëndetin tuaj! Mblidhni fara dhe gjethe delli, thatë e tyre jashtë ose në një papafingo.

Vënë në qese prej liri dhe dyqan në një vend të freskët, e thatë. Nëse e dëshiruar, ju mund të përgatisë lëng e gjethe delli. Për ta bërë këtë, e plotësoni atë me vodka, 1: 2 dhe për të mbajtur për një vit në një vend të ftohtë të errët. Nëse gjatë vitit ju ose të dashurit tuaj se ka një problem me shëndetin, mjekësi do të jetë gjithmonë në fingertips tuaj! Cheers! Svetlana,