Përdorimi i bajame në mjekësinë tradicionale


Pronat medicinale e bajame e hidhur pronave të forta e bajame ëmbël, por ndonjë trajton bajame. Përdorimi i bajame në mjekësinë tradicionale është mjaft e zakonshme. Pra, bajame zakonshëm forcon shikimin. Bajame e hidhur të përziera me niseshte gruri është e dobishme në pleurit, astma, kollë kronike, hemoptysis nga. Bollgur me bajame ndihmon me hemoptysis dhe kollë. Zakonshme varietetet e hidhura bajame përdorura për bruises, spote djegien nga dielli, vesnyankas, së bashku me verë - me urtikarie.
Larë flokët tuaj me një përzierje e verës dhe bajame ndihmon zbokth. Një përzierje e mjaltë dhe bajame lubricates dhe servil sores herpes dhe bajame së bashku me verë dhe uthull - të lënë.

Fara pounded e varieteteve të ëmbël bajame të zakonshme, të përziera me sheqer, e përdorur në kollë, anemi, dhimbje koke, pagjumësi, dhimbje dhe mpirje në këmbët ose duart. Almond jep forcë trupit dhe pastron stomakun nëse përdoret me lëkurën tuaj të freskët. A është e dobishme bajame pjekur? Sigurisht, ashtu siç përdoret në urinim të dhimbshme, sëmundje zorrë, dhe me sheqer - për të rritur sasinë e spermës. Si të aplikoni vaj bajame? Vaj bajame është përdorur në nivel lokal për bedsores, trajtimin e tumoreve të gjirit, lidhje elastik si ushqyes dhe zbutës për lustrim të lëkurës.


Vaj bajame është i dobishëm kundër zhurmës (fishkëllimë, telefononi) dhe dhimbje në veshët. Almond Oil zakonshme me rrënjë vjollcë pastron fshikëz, veshkave, dhe madje crushes gurë. Trajtimi Bajame receta e zakonshme për mjekësi tradicionale. Trajtimi i bajame verdhëz. Kernelit Sweet bajame përdorur kështu. Në 1 - ditë hani pesë arra peeled 2 herë në ditë para ushqimit. Në ditët dytë dhe vijues numri ngrënë arra rritur me 5, por për të arritur pranimin nga arra 15 herë 3 g. Per ditor fund të trajtimit. Trajtimi bajame supë. 1 tbsp. l. melchennyh rrënjët e bajame e hidhur filxhan birrë të valë ujit dhe të nxehta në një banjë me ujë për 25 minuta, pastaj të ftohtë dhe filtër.

Aplikoni topically si një mjet të jashtëm për Freckles. Bajame e hidhur nga helmimi. Z'yidennya pesë kernelit e bajame e hidhur para pirja e alkoolit parandaluar dehje. Trajtimi rritur bajame rrahje zemre. Merrni 6-7 pika vaj bajame tri herë në ditë, ose tri fruta pafarë (fara janë helmuese). Trajtimi i bajame kapsllëk. Merrni 0,5-2 tbsp. l. vaj bajame si laksativ dhe normalizimin. Kjo këshillë njëjta është i përshtatshëm për trajtimin e kolitit kronik dhe gastrit dhe bronkit kronik. Trajtimi i bajame pneumoni. Merrni 1 tbsp. l.

bajame vaj 3 g. në ditë për çdo inflamacion në trup. Trajtimi i dhimbje në veshët dhe bajame të tyre. Futur në secilin vesh 2 - 3 pika të ngrohtë bajame vaj 2 g në ditë.. Trajtimi i dhimbje koke bajame. Zakapayte në veshin 5-7 pika vaj bajame. Trajtimi i zhurmës në bajame mi kokë. Zakapayte veshit 2 pika vaj bajame dhe futur leshi pambuku. Trajtimi dëgjimit vaj bajame. Nëse të ftohtë për të dëgjuar se keni qenë më keq pastaj vetë zakapayte 7 pika vaj bajame në një vesh dhe të mbyllë atë me pambuk në ditën e dytë - 7 pika vaj në vesh të tjera. Disa ditë më vonë, kur dëgjimi do të përmirësohet, veshit shpëlarje me ujë të ngrohtë.

Kundërindikimet për përdorimin e bajame konvencionale. Që fara bajame përmbajnë acid prusik, i cili paralizon e frymëmarrjes, numri i madh i farave ngrënë mund të shkaktojë vdekjen. Nëse helmimit fara bajame para ardhjes së mjekut të le viktima të pini një litër zgjidhje të kuqe të ndritshme e kalium permanganat të vjella dhe të thërrasë shumë herë.