Përdorimi i luleradhiqe në mjekësi


Në pranverën e kësaj lule të bukur të artë mund të gjenden kudo. Ajo rritet në clearings pyjore, livadhe, rrugëve, pranë çdo shtëpi dhe çdo kopsht. Luleradhiqe pëlqen pamjen e saj të gëzuar gëzuar. Ai duket se ka absorbuar të gjithë energjinë e diellit! Megjithatë, nuk më pëlqen cirk luleradhiqe. Barërat e këqija e kokëfortë dhe i pathyeshëm ata e gjejnë atë ... Ndërkohë, farë e keqe i lumtur të verdhë ka një fuqi të madhe dhe shumë aspekte shërimit. Prandaj, gjatë ndoshta të gjithë historisë njerëzore, luleradhiqe është përdorur gjerësisht nga mjekët, mjekët dhe mjekët popullorë. Përdorimi i dandelions në mjekësi tradicionale është shumë e përhapur në Rusi.

Që nga kohët e lashta, kjo lule është përdorur si eliksir i jetës. Dandelions në mjekësinë popullore përdoret tërësisht gjatë sezonit. Luleradhiqe i ri zarzavate të pasura me vitamina B1, B2 dhe C. Ai përmban carotene, fosfor, hekur, kobalt dhe minerale të tjera. Në kushtet e ushqyesve gjethet luleradhiqe janë superiore ndaj çdo sallatë dhe spinaq. Përdorimi i rrënjëve luleradhiqe në mjekësinë popullore filloi si kohë më parë si pjesë së sipërme të tokës. Që nga rrënjët janë përdorur si një trajtim për fshikëz e tëmthit, verdhëz, sëmundjet e mëlçisë, kapsllëk, fryrje, hemorroide.


Gjithashtu përdorni luleradhiqe dhe me gurë dhe rërë në veshka dhe fshikëz, por edhe për të përmirësuar tretjen. Tani them se si të aplikoni barin luleradhiqe për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme: * Kur diabet sëmundje, përzierje një lugë çaji gjethe boronice, acaroj, luleradhiqe. Pastaj një lugë gjelle e përzierje derdh 800 ml ujë të vluar, të ziej për ngrohje të ulët për 15-20 minuta, të lejojë që të qëndrojë për 10 minuta dhe tendosje. Merrni 2 tbsp. lugë 4 herë në ditë. Kur diabet është shumë i dobishëm për të ngrënë sallatë vitaminë me gjethe luleradhiqe. * Rrënjët luleradhiqe në mjekësinë popullore përdoret për të hequr rërë dhe veshkave gurë, hidhërimin dhe fshikëz.

Për ta bërë këtë, derdh një gotë me ujë të zier në temperaturë dhome 2 lugë. l. rrënjët grimcuar e uzinës. Insistojnë në një vend të ftohtë të errët 08:00. Pini këtë infuzion gjatë ditës në doza të ndara. * 2 teaspoons rrënjë grirë derdh një gotë me ujë dhe të vënë në një banjë me ujë për gjysmë ore, ose të vënë enët në zjarr dhe zierje për ngrohje të ulët për 10 minuta. Pastaj të niset për 03:00. Merrni një gotë së tretë 3 herë në ditë para ushqimit. Infusion rregullon aktivitetin e traktit gastrointestinal, është një diuretik, efekt choleretic dhe laksativ. * Për të trajtuar ekzemë përgatitur zierje.

Mix një lugë gjelle e rrënjëve grimcuar e luleradhiqe dhe rodhe. Hidh tre gota me ujë dhe të lënë gjatë natës. Në mëngjes vlim përzierje për 10 minuta, le të qëndrojë 20 minuta. Pini një gjysmë gotë 5 herë në ditë. Kur ekzemë mund të përgatisë krem ​​mjekësore. Bluaj bimore të thata në vuajtje. Përzierje me mjaltë dhe furçë faqen e prekur ekzemë. Dhe luleradhiqe është përdorur për të trajtimin e arteriosklerozës dhe si një mjet për pastrimin e gjakut. Për të përgatitur infuzion terapeutike, të vënë në një lugë gjelle termos copëtuar rrënjët e tij. Hidh ujë të zier dhe të lënë për një orë. Pini infuzion të ftohtë filxhan çerek 3 herë në ditë.

Njohur recetave Luleradhiqe për trajtimin e mëlçisë. Ja një prej tyre: ti do të mundi në një llaç 1 tbsp. l. rrënjë luleradhiqe. Hidh pluhur 200 ml ujë dhe Parteshit në një banjë me ujë të valë rreth ngrohjes ulët për rreth një orë, dhe pastaj të filtruar. Merrni ilaç tri herë në ditë për 1 qind. l. 25 minuta para ngrënies. Unë do të doja të theksoj se përdorimi i luleradhiqe në mjekësinë tradicionale nuk është i kufizuar në përgatitjen e barnave. Nga ajo gjithashtu i përgatitur vitaminë, salads medicinale. Për ta bërë këtë, me fillimin e pranverës të mbledhura e bëri atë në sipërfaqen e fidaneve të rinj dhe e lë. Luleradhiqe është shije shumë të hidhur. Përmirësimi shijen e bimëve mund të mbajë kur gjethet në ujë të kripur për gjysmë ore.

Pastaj gjethet duhet të lajë, pres, shtoni lë qepë të prera imët gjelbër, majdanoz, kopër. Në sallatë ju mund të shtoni si hudhër e egër, radishes rinj. Shto një sallatë e uthull molle për shije dhe sezonin me vaj perimesh. Kjo sallatë qafe beriberi, të rritur tonin, lehtësimin anemi. Lë të rinj luleradhiqe janë shtuar në condiments, supë, supave, Pew
ri. Buds të rinj lule marinuar me hudhër dhe të përdoren si erëza për kafshëve të egra dhe të pulave për sallata dhe supave, salads për. Rosettes - shporta bimë - produkt edhe e shijshme dhe e vlefshme ushqim. Bazat Pritini rinj luleradhiqe gjethet, larë tërësisht, thith 20 minuta në ujë të kripur dhe kuzhinier në gjalpë derisa ndjenjë të nxehtë.

Shtoni kripë dhe piper për shije, shtoni onions gjelbër dhe disa hudhër. Të shërbejë si një pjatë e dytë për mish dhe peshk. Me rrënjët i pjekur grimcuar mund të bëjë një pije që i ngjan shijen e kafesë. Për të përgatitur pije të tharë luleradhiqe rrënjë skuqura deri kafe dhe bluaj në një mulli kafeje. Pluhur është lehtësisht i tretshëm në ujë dhe për të marrë një pije shumë të arrirë, të pasur me vitamina dhe kalori. Gjithashtu lëng luleradhiqe freskët redukton njollat ​​e moshës, lythat dhe Freckles.
Pra, nuk do të kalojë nga kokat e të ndritshme të verdhë luleradhiqe, ndërsa tëharrje komplote kopsht nuk e pi uzinës.

Më mirë të përgatitur atij shumë ushqime të shëndetshme dhe të mendojnë për përdorimin e luleradhiqe në mjekësi! Pastaj shërues të verdhë i cili thithet energjia diellore simpatik, i lumtur për të dhënë atë për ju! Cheers! Svetlana,