Përdorimi i hithër në qëllime mjeksore


Thumbues hithër (plain) - jo një bimë e rrallë, dhe përveç kësaj ka veti të shumta medicinale. Megjithatë, ajo është perceptuar nga shumë si një farë e keqe. Ndoshta jo aq mindlessly duhet t'i trajtojnë këtë fabrikë dhe shkatërrojnë atë sa më shpejt të jetë e para shoots atë. Kjo mund të jetë e dobishme në trajtimin e sëmundjeve shumë dhe ka provuar efikasitetin e tij. Konfirmimi i kësaj - hithrat e shumë njerëzve të trajtimit të recetave. Përdorimi i shpeshtë i hithër në qëllime mjekësore është bërë e mundur për shkak të përmbajtjes së lartë në përbërjen e tij të substancave të tilla si kalium dhe hekur, sheqer dhe niseshte, acid pantothenic dhe vitaminë C.

Për përdorim në qëllime mjekësore aftë dhe rrënjët e bimëve që janë të mbledhura më i mirë në fund të vjeshtës, dhe gjethet, përfitimet janë më të dukshme para se të lulëzuar. Siç është bërë e hithrat në qëllime mjeksore korrje është shkruar në këtë site. Përdorimi i hithër në recetave tradicionale për shkak të aftësisë së saj për të forcuar trupin dhe për të rritur aftësinë e tij për të rezistuar viruset dhe bakteret. Imuniteti Rritja është i njohur të jetë një masë e rëndësishme për parandalimin një gamë të gjerë të sëmundjeve, acaroj dhe kjo është konsideruar të jetë një asistent i shkëlqyer. Në shikim të parë, është bimë e rrezikshme dhe djegia, por në të vërtetë e trajtuar hithër hithër ndihmon me nivele të larta të sheqerit në gjak.


Megjithatë, përdorimi hithrat ajo duhet të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm në moderim dhe kur të zgjedhur si duhet doza. Ajo ishte atëherë se ajo mund të sigurojë një efekt terapeutik. Për shembull, për të sheqerit në gjak ishte e ulët, është e nevojshme për të përgatitur asamblenë që nga boronica, Wort Shën Gjonit, dhe e lë hithër. Të gjitha komponentet e nevojshme për të pres, pastaj derdh ujë të valë dhe të sjellë për ngrohje të ulët deri shtet të valë. Ju mund të gatuaj për rreth dhjetë minuta, pastaj të lënë të mbush për një orë. Më vonë - ikjes dhe pastaj të marrë një gjysmë filxhan supë me vakt si një shtojcë për trajtimin bazë.

Është e rekomanduar për të pësojë këtë trajtim për 20-30 ditë me efektin e ajo ishte caktuar. Hithër thumbues për diabet mund të përdoret si një tretësirë ​​në kos. Kupat kosi derdh dy lugë melchennyh lë hithër. Infused do të thotë rreth gjysmë ore, atëherë ju mund të marrë të ulët të sheqerit në gjak. Pini ajo rekomandohet rreth qelqit sa më shpejt që ju të zgjoheni në mëngjes. Në njerëzit me diabet shpesh vuajnë nga fakti që rrit presionin. Simptomat e pakëndshme, shteti nuk është më e mirë, por ajo mund të përmirësojë receta e njerëzve të zakonshëm, të cilat do të jenë të nevojshme për të përdorur nettles.

Merrni lë hithër dhe derdh ujë të valë. Lër për tridhjetë minuta, shtoni një lugë mjaltë, ha pesëdhjetë gram me presion në rritje. Hithrat mund të përdoret qoftë vetëm ose në kombinim me shumë bimëve të tjera. Ekstrakte të dobishme të përgatitura nga acaroj dhe yarrow. Ky mjet popullor ju lejon të dezinfektoj dhe të shëruar plagën për të ndaluar gjakderdhje shpejt.
Në lëkurën e sëmundjeve të përdorur hithër e rëndësishme si umyvan dhe fasha. Në qëllime mjeksore hithër është përdorur në shumë sëmundje të tjera. Ky sistem kardiovaskular dhe ndihmon tretjen e ushqimit dhe gjymtimin gjenital të femrave.

Hithër lejon për të rregulluar veprimtarinë e zorrëve, stomakut, punë të rinisë mëlçisë. Por fillimit të trajtimit me hithrat, një ide e mirë që së pari të konsultoheni me mjekun tuaj për contraindications të mundshme për të shmangur duke u lënduar veten. Të contraindications themelore për hithrat trajtimit unë do lista: ajo thrombophlebitis, venat me variçe, rrit koagulimit të gjakut dhe shtatzënia. Ludmila,