Përdorimi i patate, ajo lule në mjekësinë popullore


Patate - një nga produktet më të popullarizuara të familjeve ruse. Ai është gjithmonë në dorë dhe të shpëtuara amvise kur ju duhet të shpejt të gatuaj diçka të shijshme. Përveç shijes së saj të madhe, patate është një mjek i vërtetë.
Ajo është përdorur për qëllime kozmetike dhe përdoret në mjekësinë popullore për të trajtuar Sëmundjet shumë. Bëhet fjalë për vetitë shëruese të këtij perimeve popullore unë ju them sot në këtë faqe interneti, në botimet rreth përdorimin e patate, ajo lule në mjekësinë popullore. Substanca të dobishme që përmbahen në patate Për gatim tubers patate përdorim.

Ato përmbajnë sasi të mëdha të karbohidrateve, sidomos një shumë e niseshte në to. Pasi në trup, niseshte është prishur poshtë për të formuar sheqerna të thjeshta. Ata janë të lehtë të absorbohet nga trupi, sigurimin e personit e energjisë. Në zhardhokët përmbajnë shumë vitaminë C. Është e mjaftueshme për të ngrënë 3-4 patate të ziera në lëkurat e tyre për çdo ditë për të siguruar veten e tyre me kërkesat e përditshme të kësaj vitamine. Ky produkt është i pasur në vitaminë E, kripëra kaliumi, kalcium, fosfor, dhe acide organike. Në tubers përmbajnë carotene (provitamin A). Për më tepër, mishi yellower, veçanërisht patate përmban carotene. Kështu që shumë patate të preferuar thërrmueshëm bardhë, varietetet e verdha inferiore në vlerën e saj ushqyese.


Përveç kësaj, zhardhokët përmbajnë sasi të vogla të proteinave. Kjo proteinë është jashtëzakonisht e vlefshme për çështje shëndetësore, me një gamë të gjerë të amino acidet esenciale. Karakteristika alkaline produkt bëjnë atë një shtesë e domosdoshme për çdo perime, prodhimet e qumështit dhe djathë. Siç përdoret në patate të mjekësisë popullore? Kjo perime e dobishme që ka veti të larta medicinale, është një dietë për zemër dhe sëmundje të veshkave, si ajo e lartë në kalium. Pronat nxit urinimin e perimeve të parandaluar formimin e edemë. Gjithashtu ënjtje nën sytë mund të hiqet duke aplikuar atyre pak patate integruar të papërpunuara.

Aplikimi lëng patate mjekësi Ky është një mjet i madh përdoret për të trajtuar urth, gastrit, dhimbje në zorrë. Lëng i patate të papërpunuara ndihmon për të eleminuar të përzier, të vjella, zvogëlon aciditetin e stomakut lëng, heq kapsllëk, normalizimin aktivitetin e zorrëve. Lëng patate Fresh ka veti anti-inflamator, promovon shërimin e ulçerës gastrike, 12 - duodenum. Është e dobishme për të pirë me presionin e lartë të gjakut, sëmundje tiroide dhe rrugëve të frymëmarrjes. Ne duhet të kujtojmë se pronat medicinale sapo ka gatuar lëng frutash patate.

Prandaj, ajo duhet të përgatitet vetëm para përdorimit. Për ta bërë këtë, të marrë qëllimet janë të paprekur, zhardhokët shëndetshme. Asnjë pastrimi i lëkurës, shpëlarje tërësisht nën ujë të rrjedhshëm me një furçë, parboiled dhe të thatë me një peshqir. Patate Grate në një rende gjobë, e vënë në qull me miell misri në garzë palosur dy herë, shtrydh lëng, gjarpërues përfundon. Përdorimi i bimëve lule Lule bimët e tyre përgatiten medikamente që lejojnë mprehtësi reduktuar vizuale. Lulja thara healers përgatisë infuzione për trajtimin e kancerit. Polen mbledhura nga lule të përdorura për të normalizuar metabolizmin.

Grykët kronike në 1 filxhan ujë 1 lugë gjelle çiban. l. lule patate. Supë e gatshme të ngrohtë shpëlarje fyt tri herë në ditë për 10 ditë rresht. Pastaj një pushim për 30 ditë dhe përsërisin kursin. Kur kanceri në 0,5 litra ujë të vluar 1 tbsp vendas. l. lule të thata patate, 03:00 zhytem në një banjë me ujë ose në një termos sa më shumë. Pini 1 lugë gjelle tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Trajtimit - 4 litra infuzion. Pastaj një pushim për 30 ditë. Patate integruar Kashka nga patate të para promovon shërimin e shpejtë të plagëve ekzemë. Ajo përdoret gjithashtu për të trajtuar djegiet, abscese. Ju duhet të lidhësh me fashë me llapa patates në lëkurën thyer.

Ndrysho fashë duhet të jetë çdo 3-4 orë. Patate integruar të përdorura në trajtimin e vlon dhe djegiet, aplikoni dressings me patate të freskëta integruar çdo 03:00. Patate të ziera Pjekur, patate të ziera në lëkurat e tyre, e përdorur si laksativ i butë dhe diuretik. Me këtë, disa flluska ditë Kushin, duke hequr lëngjeve të tepërta nga trupi. Thithja e ftohtë Patate të mësipërme marr frymë sëmundje avull frymëmarrjes, kollë, ftohjet, gripit. Në mënyrë që të kryejë procedurën e mbytje, vlim në lëkurat e tyre disa zhardhokët freskëta ikjes. Pak pjesërisht të thyer patate, vendin e pan mbi kokën e tij, të banuar peshqir mbi kokë.

Thith avull, por ta bëjë këtë me kujdes, jo mukozën obpechusya të hundës dhe të fytit. Përdorimi në kozmetikë Patate të ziera përdoret për të bërë maska. Ata rifreskoni lëkurën lodhur, të lëkurës plakjes bërë më zhdërvjellët, rrudhat e qetë, rinovimin atë. Vetëm pure patate gatuar tolkushkoy, shtoni pure qumësht të freskët. Aplikoni në fytyrë të ngrohtë. Pas 20 minutash larë me ujë të ngrohtë, pije lëkurën me ujë të ftohtë. Mos shkarkojë supë. Prisni deri sa të ftohtë, dhe të mbajë atje duart. Pas 10-15 minutash e këtij trajtimi të lëkurës në duar do të jetë rrjet rozhladytsya qetë dhe të butë, dhe rrudhë.

Për të hequr qafe lythat lythat, ata fshij një gjysmë patate të papërpunuara. Megjithatë, para se të aplikoni ndonjë zgjidhje trajtim popullore, përfshirë patatet, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të sunduar nga contraindications mundshme. Cheers! Svetlana,