Pjeprat e aplikimit në mjekësi


Gourds janë shumë të popullarizuara në mesin e njerëzve. Këto përfshijnë kungull, kungull i njomë, kungull, shalqi, pjeprat. Por ata janë përdorur jo vetëm në gatim, por edhe në mjekësinë popullore. Si saktësisht është përdorimi i pjepër në mjekësi, unë do të diskutojnë në këtë artikull. Atdheu i zakonshëm kungull - Meksikë. Dhe kjo bimë është kultivuar atje për gati 5 mijë. Vite. Në Rusi, kungull erdhi në shekullin e 16, por ishte "rasprobovali" Vetëm në shekullin e 19-të. Tani foragjere dhe perimeve kungull rritet kudo në Rusi dhe Ukrainë. Nuk është e frikshme në Karelia dhe Siberi Lindore frutave të saj nuk piqen gjatë verës. Ata janë të gjithë të njëjtën gjë dhe ata duhen edhe 3-4 muaj për të pjekur hraniliischah.

Por Viti i Ri do të jetë një produkt i madh vitaminë! Emri Pumpkin shkencor - Cucurbita RERO - vjen nga fjala latine "kastravec", sepse ajo është përfaqësuese e të njëjtës familje, dhe "rrethi" i saj për shkak të formën e frutave. Emri specifik në greqisht "pjekur". Origjina e emrave rusë të të gjendet në gjuhën trak - me fjalë që do të thotë "bymehet" "bymehet". Duke perime varieteteve të përfshijnë kungull i njomë kungull zakonshme dhe kungull. Këto perime ripening më të përulur se kungull, kështu që mund të jetë rritur në të gjithë maturimit të plotë. Ky kungull kërkon tokën më të ngrohtë dhe pjellore në krahasim me kungull i njomë.


Ai është më pak produktiv dhe më late- dhe dobësitë ngrirje të shkurtër në çdo fazë të rritjes të shkaktojë vdekjen e bimëve. Indikacionet kungull. Indikacionet kryesore pulpe Perdorimi kungull është një sëmundje kronike inflamatore e sistemit tretës - gastrit, enterit, kolit, hepatitit, konstipacionit kronik, diabeti dhe sëmundjet e dëmtuar metabolizmit ujë i kripur, përdhes, nephrolithiasis, enjtje origjine kardiake dhe renale, atherosclerosis dhe hipertension, trashje, acidosis, vlon dhe abscese. Fara kungulli janë përdorur në mjekësinë popullore në infektimi parazitik, si dhe për trajtimin e kancerit të prostatës.

Kundërindikimet kungull. Ndërsa, kungull, kungull dhe kungull, dhe të sigurojë ndikim të fuqishëm oschelachyvayuschee në mjedis të brendshëm, dhe urinë nuk duhet të hani ato në qoftë se kompensuar ekuilibrin acid-bazë në anën alkaline. Sidomos këto perime janë të kundërindikuar në urinë rëndë alkaline, siç ndodh në rastin e phosphaturia - një lloj të urolithiasis. Nuk rekomandohet për përdorim kungull, kungull i njomë dhe kungull në çrregullime akute të traktit gastrointestinal, dhe tendenca për diarre. Korrje dhe magazinimit pumpkins. Materiale medicinale para janë fara dhe tul kungull, kungull dhe kungull i njomë tul.

Fara kungull korrur nga shtatori në tetor. Ata ishin tharë për 6 ditë në papafingo apo nën një tendë, shpërndajnë në një shtresë të vetme në rrjet ose letër, dhe trazuar herë pas here, parandalimin e tyre nga overheating për të shmangur humbjen e pronat medicinale! Farërat e ruajtura në qese letre apo qese leckë në të ventiluar vend të thatë deri në 24 muaj. Pick pumpkins në ngricat e vjeshtës. Për më tepër, fruta e saj me të prerë rrjedhin. Shitore në shtëpi në 1 - 10 ° C. Fillimi i efektshëm. Perime kungull përmbajnë sheqerna - glukozë, fruktozë, saharoze, shumë fibra; acide organike gjenden kryesisht mollë (atje gjurmët e limoni dhe oksalik) të mineraleve të rëndësishëm sasi e konsiderueshme e kalium, kalcium, magnez dhe fosfor, janë vitamina B1, B2, B5, E dhe A.

Kungull dhe kungull janë të pasura me acid folik dhe kungull të pasur edhe Pantothenic acid, hekur, fluorit, elementeve gjurmë - bakër, kobalt dhe zinkut. Fara kungull, peeled, përmbajnë fibra, deri në 20% vaj yndyror (i përbërë nga gliceride e linoleik, oleik, palmitik dhe acide stearic), vajra esenciale, proteinat, aminoacidet (leucine, tyrosine) Phytin, sheqer, acid salicili, vitamina C dhe B, kukurbityn. b pronat terapeutike. Perime kungull kanë pronat medicinale të tillë: alkaline, normalizimin e metabolizmit, rikthen ton dhe lëvizshmëri të zorrëve, choleretic, diuretik, hypocholesterolemic (ul nivelin e kolesterolit të tepërt në gjak), qetësues të butë, detoxification, haematopoietic dhe hypotensive.

Fara kungull shfaqin efekt të fortë anthelmintic dhe protyz
efekti apalnu në sëmundjet inflamatore të prostatës. Përqendrimi i lartë i pektin ndihmon për të eleminuar toksina dhe normalizimin e metabolizmit kripë të trupit. Prandaj kungull i domosdoshëm në të ushqyerit mjekësore dhe klinike në sëmundjet e zemrës, mëlçisë, veshkave, zorrë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit në atherosclerosis. Veçanërisht e dobishme tul kungull të papërpunuara dhe lëng. Flesh ndihmon për të përmirësuar traktin gastrointestinal, duke rritur lëvizshmërinë e tij. Kjo fibër thithin kolesterolin e tepërt dhe substanca toksike, largimin e tyre nga trupi.

Efekti anthelmintic kukurbityn shkak kungull se ka pak, ndryshe nga droga të tjera anthelmintic, efekt toksik sepse fara kungull mund të përdoren në fëmijët, gratë shtatzëna dhe lactating, dhe personat që vuajnë nga dëmtime hepatike. Kungull të shkaktojë një ndjenjë të ngopje, kështu që të hahet e tyre, është e lehtë të heqin dorë ushqim të lartë kalori, e cila është shumë e rëndësishme kur mbipeshë. Kungull i njomë shumë të dobishme për të moshuarit, si ato stimulojnë proceset e tretjes, për të përmirësuar funksionet sekretore dhe motorike të stomakut dhe zorrët, ndikim të mirë në formimin e gjakut, pengojnë zhvillimin e arteriosklerozës.


Përdorimi kungull në mjekësi alternative. Duke përdorur kungull në mjekësinë popullore si një jetë e mundur fara e naftës dhe tul. Në një shumëllojshmëri të ushqimit dhe kungull të papërpunuara në vlerë prej 50-100 gram në ditë është treguar në sëmundjet e sistemit kardiovaskular, atherosclerosis. Përdorimi kungull në ushqim në çdo formë ka një efekt qetësues. Efekti i mirë është vërejtur në kolit (inflamacion i zorrës së trashë), të shoqëruar nga kapsllëk të rënda, dhe sëmundjet e sistemit kardiovaskular me edemë. Si laksativ ose diuretik (nxit urinimin) fondet sigurojë kungull të papërpunuara në 0,5 kg në ditë.

Tul Raw kungull në një sasi prej 100-150 gram në ditë është i rekomanduar për toksikoz oral në gratë shtatzëna. Sepse kungull - produkt të ulët kalori, ajo është e rekomanduar për mbipeshë, dhe për shkak të përqendrimit të lartë të hekurit, është i dobishëm për anemi. Ajo i ndihmon dhe cystitis kronik ose akut, pyelonephritis, dhe disa lloj urethritis. Në këto raste, kungull hani 2 herë në ditë për 50 d në formën e qull. Kungull lëng në mjekësinë popullore 1-2 gota në ditë në pjesë të barabarta marra me çrregullime metabolike ushqim trajtimit - 1-2 muaj. Në pagjumësi gjatë natës ju mund të marrë 1/3 filxhan supë kungull me mjaltë.

Si një mjet për përdorim slurry jashtëm me kungull të freskët integruar të përdorur për djegiet, ekzemë, lezione inflamatore të lëkurës dhe t. E., duke e vënë atë në lëkurën e prekur. Shumë i ndarë dhe i fshirë përshesh kungull rekomanduar si një mjet i mirë për të aplikuar për këmbët shumë të lodhur. Feta hollë e kungull të papërpunuara rekomanduar, shpesh duke ndryshuar, zbatohen për vlon dhe abscese - për të përshpejtuar qelbëzim të tyre. Fara kungull janë përdorur në mjekësinë popullore për deworming (dëbimin e krimbave) dhe parandalimin parazytonosiystva kundër derrit dhe gjedhit shirit, lentetsa gjerë dhe llojet e tjera të tapeworms.

Ajo duhet të kihet parasysh se substanca protyhlysni janë kryesisht në shell vogël të gjelbër-gri dhe brenda fara kungull. Fara kungull janë të përgatitur të gjitha drogat kungulli janë të padëmshme, tolerohet mirë nga pacientët për aplikimin e tyre nuk ka contraindications, dhe trajtimi i helmintiasis mund të bëhet në shtëpi, duke i dhënë farën për fëmijët dhe pacientët me çrregullime të mëlçisë. Për ta bërë këtë, përdorni një nga metodat e mëposhtme. Gjalpë kungull është përdorur në mjekësinë popullore si një mjet për përmirësimin fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë. Metoda 1: 300 gram fara të papërpunuara të farës me një predhë e gjelbër, bluaj në një mortajë dhe i përzier me 60 ml ujë.

Pini një mjet për një orë me stomak bosh. 03:00 Pas marrjes së një pastrues të butë, një tjetër 35 minuta duke bërë një klizmë. Klizmë duhet të bëni të sigurtë! Kjo dhe mënyra të tjera dëbimi i krimbave që lidhen me përdorimin e laxatives dhe enemas skenë kundërindikuar për gratë shtatzëna, sepse klizmë gjatë shtatzënisë, për këtë çështje, dhe për të marrë një pastrues, një procedurë e rrezikshme, ata përpiqen për të shpëtuar dhe për të prodhuar pa lejen nga mjeku për të shmangur parakohshme Dëbimi i fetusit. Fëmijët e moshës 3-4 vjeç janë përcaktuar fara kungull 75g, nga 5 në 7 vjet - 100 gram nga 8 deri në 10 vjet - 150 gram, 10 deri në 15 vjet - 200 - 250 gramë.

Metoda 2: 500 gram fara të papërpunuara kungull me letër zmerile për të shtypur në një mortajë, derdh një litër ujë, pastaj avulluar në një banjë me ujë të 1/3 vëllimit dhe filtruar përmes 4 shtresa të napë. Pini ngadalë me stomak bosh 30 minuta. 02:00 Pas marrjes 50 gram sulfate magnezi, holluar në 2/3 filxhan ujë të valë. Fëmijët 3-4 vjet zierje e përgatitur nga 75 gram fara, fëmijët 5 - 6 vjet - nga 100 gram, 10 vjet ose më shumë - 150 -. 200 gram dhe 1,5 orë e marra për të zbutur 1,5 h L. vaj pluhur. Të rriturit me tapeworms 80-100 copë fara peeled kungull nevojë për të ngrënë disa truket, përtypet tërësisht, dhe pastaj në 1:00 për të marrë 1 tbsp.

l. vaj pluhur. Kur trajtimin e fëmijëve të pinworms dhe ascarids, agjentët enterobiosis, ata mund të japin 10-15 fara peeled kungull dhe një orë -. 1 orë L. vaj pluhur. Kungull zbatimin e saj në mjekësi ka shkencëtarë të interesuara dhe tani me farë kungull vaj në industrinë farmaceutike janë të drogës të destinuara për parandalimin dhe trajtimin e adenoma e prostatës. Tani hypertrophy prostatic, duke çuar për të edhe adenoma dhe kancerit të prostatës tek burrat ka në mjaft herët
Mosha e th - 40-45 vjet. Kjo është lehtësuar nga shumë faktorë të tillë si origjinë vendase dhe sociale, të cilat zënë një vend të veçantë e duhanit dhe abuzimit të alkoolit, jetën e parregullt seksuale dhe stresi.

Të sistematike përdorimi 15-20 fara peeled kungull në ditë do burra të moshës mbi 45 vjet për të shmangur problemet e shkaktuara nga hypertrophy e prostatës. Nëse keni adenoma e prostatës në fillim është e rekomanduar për periudha të zgjatur në zhdukjen e çrregullimeve diuretik dhe kërkojmë që të urinoj e domosdoshme për të ngrënë 0,5 gota fara peeled në ditë. Kungull i njomë për aplikim në mjekësinë popullore. Është e rekomanduar për të përfshirë në mënyrë aktive kungull dhe kungull i njomë në vlerë prej 100-150 g dietën e përditshme në pacientët me cholecystitis dhe hepatit, kolit kronik dhe enterocolitis në fazën mprehje e paqartë, cholelithiasis, atherosclerosis të dështimit të zemrës, hipertensionit, pielonefrit, kronike apo akute Jade.

Kungull kungull dhe kungull i njomë njëjtat që përdoren në mjekësinë popullore për gurë në veshka e urate dhe reshje oxalate dhe përdhes. Kungull i njomë absorbuar me lehtësi nga trupi dhe janë shumë të dobishme në të ushqyerit dietetike dhe klinike. Prandaj, kungull i njomë mjekësi përdorur në sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjet e stomakut, mëlçisë dhe veshkave. Ata mund të marrin deri në 200 gram në ditë. Patison - Një produkt i vlefshëm, si shalqi të tjera në dietë dhe të ushqyerit klinike. Ai promovon tretje më të mirë të ushqimit proteina, sekretim e kolesterolit të tepërt, përmirëson funksionin e veshkave.
Duke hequr ujit të tepërt nga trupi, kungull i njomë, kungull dhe pumpkins të zvogëluar ngarkesën e punës në zemër dhe ulur tensionin e gjakut.

Pra, aplikimi pjeprat në të ushqyerit klinike - një aspekt i rëndësishëm i përdorimit të tyre në mjekësi. Michael,