Ilaçe tradicionale për trajtimin e plagëve


Rana - është dëmtimi i integritetit të lëkurës dhe trupit indeve ose mukozës. Dëmi mund të ndodhë nëse ndikim mekanik mbi to, dhe në varësi të llojit të ndikimit plagët janë të ndarë në të prerë-armë, grabitur, i copëtuar, etj .. Nëse keni ndonjë plagë menjëherë ndjeu dhimbje, gjakderdhje të shfaqet më vonë - acarohet. Shumica ilaç popullore për trajtimin e plagëve të vështira për të thirrur, sepse të gjitha varet nga natyra, thellësinë e lëndimit, shpejtësia e ndihmës së parë dhe faktorë të tjerë. Folk mjetet juridike trajtimi i plagëve purulent - fryt i japoneze Sophora, celandine, rrënjët gështenjë kali, bar i tharë lule, HOPS kone.

Trajtimin e plagëve mjetet juridike jo-shëruese folklorike mundshme me eukalipt, gjethe delli, tyasyachelistnika, Astragalus, Ivan da Marja, hirit thupër. Ilaçe tradicionale për të trajtuar plagët. Hidh një gotë me ujë të vluar 30 gram pluhur e gjethet e thara eukalipt. Vënë ato në zjarr dhe çiban, nxitje gjysmë ore. Prisni ftohur dhe filtruar. Përdorni supë për kremra me plagë të zgjatura shëruese, ulcerat, dhe phlegmon. Kur shërimin plagë atyre të bashkëngjitni pluhur gjethe delli gjethe. Frutat pjekur e japoneze Sophora pour vodka 1: 5. Mbijetojnë 10 ditë.


Aplikoni tretësirë ​​jashtë për djegiet, ulcerat deje dhe plagët ekzemë. Kur ekzemë plagët 100 gram gjelbër ngërç celandine bar në një mulli mishit dhe derdh 500g pakripur yndyrë derri në familje. Vendoseni në një banjë me ujë, 02:00 vlim për ngrohje të ulët. Pas ftohjes, aplikoni një shtresë e hollë në zonën e prekur. * Neni 1.5. l. celandine bari filxhan oblyyte ujë të valë, thith 04:00. Lahen plagë, përdorni kremra.
* Në trajtimin e plageve trudnozazhyvayuschyh gatuaj tarifë. Për ta bërë këtë, vlim 40 g Hypericum perforatum barishte, 30 g lule farmaci kamomil, 30 gram horsetail barishte.

Merrni në kupën e tretë tri herë në ditë dhe jashtë për fasha. * Për shërimin e shkurtimeve dhe plagët prerë një copë fletë agave dhe të bashkangjisë në plagë një prej gjysmave prerje të saj, prybyntuyte. Pas 06:00 plagë fillon të rritet shpejt. * Mix 8 g prej dylli të verdhë, 1 tbsp. l. Gjalpë 100g dhe vaj ulliri, 20 gram rrëshirë dhe 5 g prej dylli të bardhë. Vënë një shumë mbi një zjarr të qetë dhe 10 minuta Grillet. Vazhdimisht llokoçis përzierje, duke hequr shkumën. Vendos përzierje në bankë, Përhapur një shtresë e hollë e napë dhe të bashkangjisë në plagë. 10 gram gjethe të thata pluhur e zaparte bardhë thupër në 04:00 200 ml ujë të valë.

Përdorimi mjet si një locion. Mjekësisë tradicionale për të trajtuar plagët rekomandon përdorimin shoots ose gjethet e Kalanchoe pendor. Për ta bërë këtë, vendin e atyre 2 ditë në frigorifer. Atëherë do të shkurtojë, shtrydh dhe një shumë e tendosje. Zbatohen për sipërfaqen e plagës 4 shtresa të garzë ngjyhet me lëng e bimeve. Mbani lëng në frigorifer - 2 ditë. I njohur edhe më ilaçe tradicionale për të trajtuar plagët, unë do të përshkruaj shkurtimisht. Alexander