Do të thotë trajtim i pankreatik modern


Pankreasit luan një rol të rëndësishëm në trupin tonë. Ajo është prodhuar me ndihmën e insulinës dhe të ndryshme të enzimeve që nxisin procesin normal digjestiv - tretje. Kur funksionimi normal i pankreasit pengon asgjë - ajo e bën vetë ndjeu dhimbje të forta, por për fat të keq, jo një herë. Ajo pastaj ngre çështjen e trajtimit të tij. Cilat janë trajtimet e pankreatik sot: drogës, droga, operacioni mund të ofrojmë mjekësi konvencionale? Le të shikojmë në faqen e tyre si një shembull sëmundjet më të zakonshme para us autoritetit. Sëmundja më e zakonshme e pankreasit mund të quhet pancreatitis.

Ky inflamacion në të, i karakterizuar nga një fillim mprehtë. Pankreatiti mund të jetë i dy lloje - akute dhe kronike. Pancreatitis akute shpesh e bën vetë ndihet dhimbje akute të mprehtë në pjesën e sipërme të zgavrën e barkut, e cila jep nën brinjë apo herpes. Mundësisht në një dhimbje të mprehtë natyra i ngjashëm menjëherë të thërrasë një ambulancë. Simptomet e pancreatitis akute gjithashtu përfshijnë të vjella, vjellje dhe letargji.
Shkaqet e inflamacionit në pankreas mund të ketë arsye të ndryshme. Më të zakonshme janë alkool, ushqime yndyror (ngrën tepër), dietë të pasakta. Përveç këtyre shkaqeve mund të shkaktojë pancreatitis akute dhe alergji banale, grip apo trauma fyt i lënduar kohëve të fundit.


Në përcaktimin e inflamacion të pankreasit menjëherë të fillojë terapi të drogës, medikamente përdoren. Para së gjithash, pacienti është administruar një herë një të madhe agjent dozë antifermentnoy. Kjo mund të përfshijë medikamente si Hordoks (500 000ED) pantripin (100-125ED me glukozë) contrical (10 000ED 000-60). Pas-fazë dozë duhet të vazhdojë administrimin e një prej këtyre barnave, por me një dozë shumë më të vogël. Ky mjekim të kontribuojë në zhvillimin e enzimeve të proteazës (marrëdhënie Split peptydnuyu midis proteina aminoacide). Pas administrim intravenoz, rënia e këtyre barnave ndodh në veshkat, dhe largimi i tyre i plotë nga trupi mund të jetë disa ditë pas përfundimit të terapisë.

Së bashku me enzimë frenues përshkruara drogës anti-inflamator (antibiotikë të spektrit të gjerë), antihistamines (shpesh agjentët antyfermentni të provokojnë reaksione alergjike), dhe diuretics. Pacienti është i rekomanduar i uritur, kështu ushqim duke përdorur zgjidhje të ndryshme intravenoze lëndë ushqyese. Për të pancreatitis akute nuk e ka kaluar kronike, trajtimin e nevojshëm nën mbikëqyrje mjekësore. b Çfarë është e ndryshme nga pancreatitis akute kronike? Dhimbje kronike pancreatitis më pak të rënda, por më shumë konstante. Ka rifillimi dhe shuarja, si dhe pancreatitis kronike mund të ndodhë pa dhimbje.

Trajtimi i pancreatitis kronike, si dhe duhet të mbahet nën mbikëqyrje të plotë mjekësor. Periudhave të shkurtra të papritura hiqet si edhe në pancreatitis akute. Vëmendje i kushtohet dietën dhe mënyrën e jetës. Lëshoi ​​një të veçantë, i pasur me proteina dhe dietë të lehta. Treguar në uri akute. Në mënyrë që të zvogëlojë sekretimit të pankreatik kancerit duke përdorur drogë: -peryferychni M holinalitiki; Somatostatin -analoh (hormon peptide) - sandostatin. Subkutane injektuar (100mkh) 1-3r në ditë gjatë një periudhe prej disa ditësh deri në disa javë; -Për Të reduktojë aciditetin e stomakut për të pushuar e pankreasit duke përdorur antacids, blockers pompë proton, H2-receptorin; -takozh te pengojne funksionin e pankreasit ose Daralhin injektohet intramuskulare Perytol.

Kur sekretimi i enzimave është reduktuar në 10%, përzgjidhet terapi zëvendësuese. Për këtë qëllim enzimeve - pancreatin, Mezim, i gëzueshëm. Përzgjedhja e tyre nga shumë individ si dozës dhe kohëzgjatja e administratës. Pancreatitis kronike shpesh droga të tilla janë të përshkruara për një kohë shumë të gjatë, edhe për kohë të jetës. Ulja doza e tyre e vetme mund të ndjekur dietë të rreptë. Kur devijime nga dietën - rritet doza. Për trajtimin e pancreatitis kronike tregon fizioterapia. Ajo ka efekte anti-inflamator dhe analgjezik. Për këtë qëllim, përdorni elektroforezë novokaina, rrymat e dinamike, rrymat sinusoidale moduluar.

Në faljen rekomandohet edhe trajtim spa. Për shembull, banje. Pancreatitis kronike në disa raste kërkojnë trajtim kirurgjik. Kjo ndodh kur pankreasi vetë ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Metodat kryesore të trajtimit kirurgjik të pankreatik përfshijnë: -laparoskopiya e drenazhirovaniem; -rezektsiya (largimi i plotë ose i pjesshëm); -operation Lawson. Operacioneve janë zakonisht masa ekstreme në pancreatitis kronike. Në thelb pason trajtim tradicional komplekse duke përdorur mjetet bashkëkohore. Në mënyrë të ngjashme, nuk janë përkrahës të mjeteve juridike popullore trajtimin e sëmundjes së pankreasit.

Është e rekomanduar për të përdorur lëngje (karrota dhe patate, lëng lakër turshi) tarifat e bimëve (Brew mëndafshi misri, Calendula, karamele mente, në terren kamomil, gjethe delli, insistojnë në një banjë me ujë, ikjen, merr 3P një ditë për një gjysmë gotë me ujë të ngrohtë dhe i holluar para ngrënies) dhe metodave të tjera. Por mbani në mend se mjekësia moderne është skeptik në lidhje me metodat e trajtimit të mjeteve juridike popullore pancreatitis. Brandy,