Kapsllëk në foshnjat çfarë të bëjë me


Kapsllëk stol është e vështirë, apo nuk është rregullisht, rreth 1 çdo 2-3 ditë. Në fëmijët, frekuenca e lëvizjeve të zorrëve varet moshës dhe individuale karakteristikat e organizmit. Të sapolindurit ushqyerit me qumësht gjiri zbrazur zakonisht dy herë në ditë. Karrige në foshnje të shëndetshme i holluar me ujë konsistencë, pamja ngjan mustardë. Foshnjat që janë shishe-ushqyer janë stools më të dendura dhe lëvizjet zorrë ndodh më rrallë, rreth 1 herë në ditë. Zakonisht, kur siç duhet ushqyer, nëse foshnja është e shëndetshme, probleme me zbrazje të rralla.

E pra, në qoftë se keni pasur një kapsllëk në të porsalindur, çfarë të bëjë me këtë - e kuptojnë! Le të përpiqemi të kuptojmë këtë problem: Kur një ushqim për fëmijë në zorrë, trupi mbart me të gjitha ushqyesve të nevojshme dhe ujë. Mbetjet nuk janë të tretet ushqime janë excreted me feces. Nëse përmban ujë të mjaftueshëm në qoftë se muskujt e pjesës së poshtme të zorrëve është reduktuar mirë, ndërsa lëvizje zorrë ndodh lehtë. Nëse diçka nuk funksionon me sipër në fuqi të plotë, ju mund të jetë kaps.
Nëse fëmija juaj vuan nga kapsllëk, ajo është e dhimbshme, ai qan, refleks fillon të frenojnë lëvizjet zorrë.


Sa më gjatë që e mbajti prapa, stol bëhet më e vështirë dhe të fëmijës edhe më e vështirë. Për më tepër, kalimi i feces thekur nëpërmjet pasazh të ngushtë, mund të ketë gjakderdhje të çara. Prandaj, në shenjat e para të kapsllëk në kujdesin e porsalindur duhet të merren për normalizimin e zorrë dhe lëvizjet e rregullt zorrë. Simptomet e kapsllëk në të porsalindur Kapsllëk në foshnjat mund të supozohet nëse fëmija është zbrazur rrallë, 1 në çdo 2-3 ditë. Karrige të trasha, të ngurta, qëndron me një përpjekje. Kur zbrazjes fëmijë tuzhitsya shumë, pyhkaye, duke qarë, lëkurë flushed. Fëmija përpiqet të tërheqë këmbët në bark.

Pse kapsllëk në fëmijët nën një vit? Ky devijim nga funksionimin normal të zorrëve mund të shfaqen në futjen e dietën e fëmijës apo nënës pleqsh ushqim të ri. Për shembull, ju u për të futur ushqime të ngurta një fëmijë ose të përfundojë të ushqyerit përzierje e qumështit, dhe ndoshta kec ishte duke u qumështi i lopës apo të dhisë së? Nëse fëmija është ushqyer me gji, kontrolloni dietën tuaj. Fut fëmijën në ushqime të ngurta më me kujdes, të zvogëlojë pjesë. Nëse të iskusstvennyk fëmijëve, të vini atë përzierje më e përshtatshme. Kjo do të ndihmojë pediatrin tuaj qarkut. Përveç kësaj, foshnjat më liberale disa të ujit, ajo ndihmon në eliminimin e kapsllëk.

Çfarë nëse kapsllëk në një foshnje e porsalindur? Nëse ju të ushqyer fëmijën tuaj, të heqë dorë nga ushqimi që promovon formimin e kapsllëk. Mos hani oriz, djathë, banane, bukë e bardhë. Shmangni përdorimin e qumështit krejt e lopës. Foshnja pini ujë gjatë gjithë ditës - është e thjeshtë, mjet efektiv për të zbutur karrige. Blerje në qirinj farmaci glicerinë. Lani duart me sapun dhe ujë, me kujdes të futur një qiri në foshnjave anusit, mollaqe lehtë shtrydh me duart e tij, prisni deri në qiri shkrihet. Glicerinë Grease rektumit baby, feces thekur lehtë për të punuar. Ju mund të përdorni laxatives natyrore.

Fëmijët nën 4 muaj të moshës mund të bëhet me ujë të zier, natyrore, prunes lëng të freskëta në një raport prej 1: 1. Dërgo bebe 1-2 tbsp. l., derdhur atë në shishe. Fëmijë më të vjetër mund të jepet për një filxhan këtë përzierje në ditë. Nëse fëmija është ushqyer me gji, hani ushqime që kanë poslablyuyuchyyefekt: prunes të freskëta dhe të thata, kajsi, pjeshke, dardhe. Nëse fëmija juaj vuan nga kapsllëk, dhe të gjitha këto mjete nuk ndihmojnë, ju mund të bëni klizmochku porsalindur. Fëmijët klizmë shiten në barnatore, është gjithashtu pjesë e mjeteve të gatshme për fëmijët. Si pikërisht bëjë procedurën spastrimit tregon ju shikuar pediatrin e fëmijës suaj.

Mos harroni se sapolindur nuk janë shumë të mirë nerva të zhvilluara të zorrëve të ulët, kështu që nuk është gjithmonë i vetëdijshëm se ai dëshiron të pastroj. Kjo, siç e dimë, mund të shkaktojnë kapsllëk. Pra, të ndihmojë atë, fshij bark të tij, anusin poschekochite. Është gjithashtu e rëndësishme që foshnja e porsalindur ishte duke lëvizur më shumë, kështu që nuk përpiqet për të mbështjell me pelena atë të shtrënguar, të japë atë për të lëvizur krahët e tij dhe këmbët, roll nga njëra anë në tjetrën. Nëse kjo ka ndodhur telash si kapsllëk në foshnjat, çfarë të bëni nëse ju e dini këtë, por jo ilaçe vetë-mjekoj kur është fjala për fëmijën e porsalindur.

Ajo mund të jetë fundi i keq. Ajo është e mirë për të treguar vetëm fëmijës mjekun, i cili duhet të ju ndihmojë lehtësimin e kapsllëk fëmijë. Cheers! Svetlana,