Kapsllëk në një trajtim foshnjore për Popullit


Fëmijët e vegjël janë të sistemit të mangët ndihmon tretjen e ushqimit.
Ata mund të shkojnë në tualet në rast, jo me orë, dhe kjo është krejtësisht normale. Por në disa raste, prindërit duhet të shqetësohen mbi. Kur të rastit karrige kthehet në një problem dhe si për të parandaluar kapsllëk në fëmijët e vegjël? Për të kuptuar, le të flasim për kapsllëk në një i mitur, trajtimin e mjeteve juridike popullore me të. Para së gjithash, ne duhet të përcaktojmë se çfarë është kapsllëk? Ky shqetësim i tretjes, e cila është reflektuar në rritjen e intervalin e kohës midis lëvizjeve të zorrëve. Kec cilin gji, pothuajse në gjendje të pastroj pas çdo ushqimi.

Megjithatë, frekuenca mund të jenë të shkurtër - deri në dy herë në ditë. Fëmijët të cilët janë shishe-ushqyer formulë, të shkojnë në banjë më shpesh - herë ose dy herë në ditë. Por prindërit duhet të dinë se fëmijët e vegjël shpesh kanë një karrige kashopodibnoho karakter, dhe në qoftë se ajo është e vështirë - ajo është një shkak për shqetësim. Nëse hasni këtë ëmbëlsi - atëherë ne mund të flasim për kapsllëk. Akti i jashtëqitjes mund të jetë e përditshme, por natyra e karrige duke lëvizur në drejtim të ngurtësim. Ka kapsllëk dhe kronik. Fëmijët deri në tre vjet - është prania e një karrige më pak se gjashtë herë në javë dhe fëmijët që pas tre vjetësh - të paktën tri herë.


Në një problem të ngjashëm fëmijë reagojnë duke qarë, pasi ajo është e shoqëruar shpesh nga dhimbje të barkut. Kapsllëk janë gjithashtu organike dhe funksionale. Parë i lidhur për anomalitë në strukturën e traktit gastrointestinal. Ato shfaqen nga lindja e foshnjës dhe metodat operative shpesh zbuluar shpejt dhe eliminuar. Kapsllëk funksionale mund të ketë një gamë të gjerë të arsyeve. Nënat -Nedoliky pleqsh Ushqimi; lëng -defitsyt e një fëmije me ushqim artificial ose të ushqyerit në ushqime natyrale apo plotësim; Fëmija -pereklad nga gji deri artificiale; -rizka ndryshojë përzierje për ushqimin; çekuilibër -neratsionalnyy në dietë e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet; -rahit; -disease CNS; -violation microflora të traktit digjestiv; hekur -defitsyt; -violation në gjëndrën tiroide; alergji -harchova; Problemet -psychological në fëmijët më të vjetër; Efekti -pobichnyy e ilaçeve.

Nëse fëmija ka kapsllëk - ai bëhet i ngadaltë, ajo zvogëlon oreksin dhe aktivitet fizik. Kur fekal ndërtuar deri në dy pika, shkeljet ndodhin në dietë e mukusit. Substanca të rrezikshme në gjak dhe të fillojnë për të helmuar produktet e kalbjes trup. Flora totale e traktit gastrointestinal më keq. Ajo mund të fillojë rritje e jashtëzakonshme. Edhe me ushqyesve ndryshimet thithje në të gjithë sistemin e tretjes. Kjo mund të çojë në një mungesë të vitaminave dhe mineraleve. Sidomos në zhvillim të shpejtë mangësi hekuri. Kapsllëk i zgjatur mund të zhvillojnë proceset inflamatore që çojnë në përfitime të tyre më të madh.

Ajo mund të jetë ndërprerë qarkullimin, çarje formuar në rektum mund të ndodhë edhe humbjen e saj. Nëse jashtëqitje dhemb - fëmijët mund të kufizojë fort dëshirat - situatë edhe më e kompromisit. Në këtë situatë, nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Megjithatë, është e mundur për të trajtuar kapsllëk në foshnjat në shtëpi për të shqyrtuar mjekun. Do të specifikojë - kjo nuk do të anulojë marshimin te mjeku dhe për të marrë këshilla profesionale. Kjo është vetëm një mënyrë për të lehtësuar gjendjen e foshnjës. Prandaj, ndërtesat, kryesisht mund të bëjë një klizmë spastrimit. Fëmijët e rekomanduar në mënyrë rigoroze për të matur sasinë e ujit, në varësi të moshës.

Nga 25 ml të sapolindur deri pintë gjashtë vjeçare. Efekt laksativ do glicerinë shtuar në të - një lugë çaji në gotë me ujë. Brenda ju mund të merrni të naftës vazelinë - kjo nuk ndikon në procesin e tretjes dhe nuk është zhytur nga murin e zorrëve. Ajo duhet të japë 1-3 lugë, në varësi të moshës. Të jetë i sigurt për të rregulluar dietën e fëmijës për të stimuluar stol të rregullt dhe parandalimin e kapsllëk. Ju duhet të hyjë në një produkte dietë popuskayut - panxhar, kajsi, karrota, kumbulla të thara, mango, kivi, etj A nuk merrni kryer larg drogë pa recetë. Së pari, ata kanë shumë contraindications dhe efektet anësore, dhe së dyti, metoda e tyre kërkon monitorim të vazhdueshëm mjekësor dhe anulimin kohë.

Ka raste kur trajtimi në kohë te mjeku është e nevojshme: mosha -malenkyy (vjet) dhe mungesa e karrige për më shumë se dy ditë; Foshnja -skarhy në bloating dhe dhimbje barku, humbje e oreksit; -k
ROV në stol; -svidome fëmijë mbajtje jashtëqitje; -stiltsya jo, por ka kalomazanie. Së pari në këtë, si çdo problem tjetër në një i mitur duhet të referohen pediatër, dhe ai nga ana e tij të dërguar atë për të mama me një specialist të ngushtë në të përshtatshme. Këtu ne flasim për kapsllëk në fëmijët, trajtimin e mjeteve juridike popullore për këtë gjendje. Por trajtim - është një gjë, parandalimi është krejt tjetër!

Për të parandaluar gji fëmijën kapsllëk është e rëndësishme për të mbajtur kohë më të madhe të mundshme. Fëmijët duhet të bëni ushtrime për të stimuluar zorrë të çojë një jetese aktive, shpenzimet masazh. Ajo duhet të përqëndrohet në parandalimin e rakit, alergjive ushqimore dhe çrregullime të microflora zorrëve. Mos harroni për të drejtën e dietës në fëmijët më të vjetër. Catherine