Kapsllëk në shtatzëni çfarë të bëjmë, si ta trajtoni


Gratë shtatzëna shpesh vuajnë nga kapsllëk. Në vështirësi në lëvizjen e zorrëve ankohen më shumë se gjysma e grave shtatzëna. Kjo është për shkak të karakteristikave fiziologjike të grave shtatzëna, si dhe faktorë të tjerë që ndikojnë në lëvizjet në kohë të zorrëve. Përse është e kapsllëk gjatë shtatzënisë, çfarë të bëjmë, si ta trajtoni trupin e një gruaje në këtë rast? Kjo ne jemi sot dhe ne do të flasim. Pse kapsllëk në shtatzëni? Gjatë shtatzënisë, muskujt e zorrëve është reduktuar pak se shteti normal dhe kjo është marrë kujdesin e Nënë Natyra veten. Për shkak se tkurrja e tepruar të muskujve mund të shkaktojë aktivitetin e zorrëve shtrëngohet të mitrës sesa provokojnë rrezikun e dështimit të fëmijës.

Kjo është një nga shkaqet kryesore të kapsllëk në gratë shtatzëna. Për të lëvizjes të parregullt dhe të vështirë të zorrëve gjithashtu mund të shkaktojë stres emocional, ndjenja nervor, sëmundjet e organeve tjera të brendshme.
Një rol të rëndësishëm si reaksione alergjike, çrregullimit të sistemit endokrin. Gratë shtatzëna që vuajnë nga vazhdueshme, kapsllëk 2-3 ditë ose lirimin e pjesshëm të zorrëve. Shumë shpesh ndjeu dhimbje në bark e majtë, nganjëherë duket baltak apo diktim. Dhimbja mund të shfaqet pas një çrregullim nervor, ushtrimin ose vetëm për asnjë arsye të dukshme.


Gjithashtu, gratë gjatë kapsllëk shpesh ankohen për vjellje, bloating, fryrje, ndjenja e hidhërim në gojë. Këto simptome janë veçanërisht të zakonshme në mëngjes. Çfarë duhet të bëni me shfaqjen e kapsllëk në shtatzëni? Mënyra më efektive jashtë - special dietë . Kjo periudhë duhet të përdoren sa më shumë fibra. Kjo do të ndihmojë produktet e mëposhtme: të freskëta, lakër, prej trangujve, karrota, panxhar të papërpunuara ose të ziera, domate, pumpkins, kungull, kungull i njomë. Hani sa më shumë mollë të freskëta, arra, kivi, portokall. Për të rritur efektin që popuskaye pije para gjumit dhe në mëngjes gotë dhallë të freskët, kos, kvas.

Shumë e mirë për të adresuar supë e gjelbër kosi, vaj perimesh. Një mënyrë e shkëlqyer për të rritur perilstatiki zorrë është infuzion i prunes : 1/4 c. Manaferrat grimcuar pour 2 tbsp. ujë të valë, shtoni pak mjaltë për shije, të mbuluar, të përfundojë, të lënë gjatë natës. Në mëngjes, pini një birrë dhe hani kumbulla në vend të mëngjesin e parë. Është Hapur ujë të pastër të ftohtë me stomak bosh (1 në.) Më të mirë për të përdorur të pastër ujë, shishe, por jo të valë. Kjo është pikërisht ajo që ne nuk duhet të bëjmë është kafe admirojnë e zezë, e fortë brewed çaj, muffins, çokollata dhe kështu me radhë.

n. Gjithashtu mos hani vsuhom'yatku sepse ushqimi i tillë është pronë zakriplyayuchu. Teach veten të zbrazët zorrë në të njëjtën kohë. Çdo ditë në kohë të caktuara të shkuar në banjo, edhe nëse është e pa dobi. Kurrë mos injorojë të kërkojnë për të pastroj, nuk urren të provokuar stanjacion e feces. Merrni një stërvitje të realizueshëm, por së pari të konsultoheni me mjekun tuaj për të sunduar nga contraindications. Një ilaç i mirë për kapsllëk gjatë shtatzënisë - fashë paralindjes . Ajo mban muskujt e barkut dinjitoz, nuk i lejojnë ata që të zgjas. Mos harroni, fizioterapi kapsllëk aplikuar kundërindikuar në përgjithësi gjatë shtatzënisë, sepse ato mund të shkaktojnë kontraktimet e mitrës dhe të ndikojnë negativisht fetusin.

Laksativ gjithashtu nuk mund të pranojë. Ajo mund të provokojë abort. Kjo nuk është vetëm për barnat që janë marrë zakonisht, por edhe shtëpinë e laxatives. Ju nuk mund të pini buckthorn infuzion, ekstrakt fletë Senna, dhe kështu me radhë. D. Si për të trajtuar kapsllëk në shtatzëni në raste të tilla do të shkaktonte një mjek. Përveç mjetet dhe teknikat që ju mund të bëni një infuzion i kamomil lule të thata, herbs, nenexhik, fara kopër. Ju mund të në sasi të kufizuar të bërë qymyr. Por të gjitha këto shpenzime duhet të diskutohet me një specialist. Cheers! Svetlana,