Kapsllëk pas lindjes se çfarë të bëjnë si për të kuruar


Kapsllëk quajtur vështirësi në lëvizjen e zorrëve ose zbrazjes jo të plotë. Ose nuk ka lëvizje zorrë për gjashtë ditë ose më shumë. Kjo është një nga problemet më të zakonshme pas lindjes. Arsyet për të vendosur vet të ndodhjes. Midis tyre - ndryshimin në nivelet hormonale, shtrihet muskujt e lindjes barkut dhe perineum. Mitra nuk është rënë ende në madhësi dhe shtyn në zorrë. Kur zorrë shtatzënisë ndryshon qëndrimin e saj. Pas lindjes, ajo është ngadalë duke u kthyer në një vend që nxit shfaqjen e kapsllëk. Shumë shpesh i dha grua ndjen frikën e tensioneve në lëvizjen e zorrëve, veçanërisht nëse seams imponuara.

Ka arsye për këtë gjendje të dëmtimit të peristaltikës zorrëve, dhe si rezultat i punës së hemorroide. Kjo gjendje patologjike është e përcaktuar nga dy llojet e abuzimit defekimit, ngathët. Me këtë lloj të kapsllëk zvogëluar dukshëm tonin e muskujve të mureve të zorrëve. Si rezultat, peristaltikės është prishur, ai bëhet i ngadaltë. Shpesh ky lloj i kapsllëk ndodh pas një seksion cezariane apo operacion tjetër. Ky është një reagim i zakonshëm për kirurgji zorrëve. Gjithashtu kapsllëk ngathët mund të ndodhë për shkak të gabimeve në dietë. Spastik. Ky lloj i kapsllëk ndodh për shkak të rritjes ton zorrëve.


Si rezultat, shteti bëhet i paefektshëm peristaltikės nëpërmjet "ngurtësi" zorrë. Ky lloj i abuzimit shpesh shkaktohet nga shkaqe psikologjike. Por vini re - ky problem nuk është zgjidhur ... Jo tamam - informacion për të zgjidhur këtë problem. E pra, le të mos shmanget. Kemi biseduar për kapsllëk pas lindjes, çfarë për të bërë, si të kurë është koha për të folur tani. Çfarë duhet të bëni me kapsllëk? Për të zgjidhur këtë problem delikat në vendin e parë, zgjidhni dietë e duhur. Ajo duhet të llogari për mundësinë e ushqyerjes me gji dhe reaksione alergjike në foshnjat. Gjatë kësaj periudhe marrëveshje me shkeljet e të jashtëqitje ndihmë tërshërë krunde, drithëra, hikërror ose miletit qull, bukë thekre, vaj perimesh.

Ajo në mënyrë efektive të zgjidhur problemin e frutave dhe perimeve. Ata mund të hahen të papërpunuara, të ziera ose merak. Përgatitur enët e nxehtë, sallata dhe karrota të freskëta, kungull, panxhar, kungull. Hani perime, sidomos marule, lakër, mollë dhe pjepër. Nga fruta kapsllëk lehtësimin dhe produkteve të qumështit. Mundohuni të përgatisë një zierje e gooseberries. Për ta bërë këtë, pour 1 tbsp. l. i freskët, pure manaferrat filxhan ujë dhe kuzhinier për 10 minuta rreth ngrohjes ulët. Pastaj i ftohtë dhe pini një gjysmë gotë në mëngjes dhe në mbrëmje. Pini zierje çdo ditë për të hequr qafe e problemit. Në mëngjes, kur brewed freskëta çaj, të shtoni në atë copëtuar fruta të thata, feta mollë të freskëta ose të freskëta (të ngrira) qershi.

Cook komposto e kajsi të thata. Për të hequr qafe formë atonycheskoy kapsllëk pije të mirë në mëngjes në një stomak bosh, një gotë me ujë të freskët të ftohtë. Pini të pastruar, ujë në shishe. Nga të valë asgjë ujë do. Nëse vuani nga kapsllëk, ju nuk mund të pini çaj të fortë, krem ​​e grurit, bukë të bardhë, buns, oriz lëmuar. Mundohuni të kufizoni përdorimin e dardha, djathë e vështirë, luleshtrydhe, currants, blueberries, fasule dhe arra.
Ju gjithashtu mund të përdorni receta bimor për t'ju ndihmuar të gjeni përgjigje për pyetjen tuaj të gjatë përvuajtur se si të kurë kapsllëk pas lindjes së fëmijës. Për të hequr qafe kapsllëk spastik Përgatitja lëng i freskët patate të freskëta.

Përziejnë atë me ujë të pastër në një raport prej 1: 1. Pini 1/3 filxhan të përzierje para ngrënies 3-4 herë në ditë. Hidh 1 filxhan qumësht të valë 2 tbsp. l. manaferrat grimcuar fiq. Cover, përfundojë, le të ftohtë. Pastaj merr një gllënjkë 3-4 herë në ditë. Për të hequr qafe kapsllëk ngathët Mix sasi të barabartë të farërave të anise, qimnon, kopër. Hidh 2 tbsp. l. përzierje 1 filxhan ujë të valë. Cover dhe le të paraqiten deri ftohur. Pastaj tendosje infuzion, pini 1/3 filxhan për 30 minuta. para çdo vakt. Mix sasi të barabartë të thata herbs rigon, fruta copëtuar e malit hirit.

Shtoje shumë gjethe të thata e ferrë, herbs acaroj, farë kopër. Tani pour 1 tbsp. l. Grumbullimi në një termos, pour 1 tbsp. ujë të valë dhe të lënë për 2-3 orë. Pastaj tendosje dhe merr 1/3 filxhan pas ngrënies. Një mënyrë shumë efektive për të hequr qafe të kapsllëk pas lindjes është ushtrim. Pas lindjes, është shtrirë muskujt e barkut, duke rezultuar në mos shkuar mbështetjen e plotë të zgavrën e barkut. Kjo gjendje mund të shkaktojë zhvillim Linea Alba hernie. Në kapsllëk muskujt e tendosur të ndikojë negativisht tkurrjes së mitrës, shifër nuk dekoruar dhe mund të provokojë një lëshim kërcënim apo rënie.

Ushtrim i përshtatshëm për ju është shikuar ju rekomandojmë një mjek. Mbani në mend se dhënia e gjirit është përdorimi i kundërindikuar shumë laxatives. Ju nuk mund të marrë laxatives njohura: Forlax, Fortrans, Hutalaks, Rehulaks, Chitosan-Evalar, dulkolaks (Bisacodyl) Dr. Theiss - hidhërim suedez. Në forma të spastik pritje kundërindikuar Sennalaksa, Hlaksenny, Trisasena. Këto barna janë bërë nga bimeve Senna, rrit peristaltikės, që nuk është efikas për këtë formë të kapsllëk. Kur gji duhet të përdorin këto barna me kujdes. Ato mund të shkaktojnë dhimbje dhe diarre në fëmijën.

Të gjitha fondet lehtësimin e kapsllëk, pas lindjes dhe ushqimit me gji duhet të përdoret vetëm për këshillën e një doktori. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!