Era e fëmijës frymë aceton shkakton, trajtim


Fryma e keqe vjen nga një sërë arsyesh. Më e zakonshme e tyre - një shkelje të rregullave të higjienës orale. Ndonjëherë erë e pakëndshme që shoqëron sëmundjet e dhëmbëve, mishrat. Këto probleme janë zgjidhur lehtësisht nga higjienën dhe vizita tek dentisti. Por kjo ndodh që erë të pakëndshme nga goja e një fëmije. Kjo është veçanërisht e habitshme kur fëmija është mësuar me kujdes të përditshëm me gojë dhe çamçakëz dentare dhe ai është e gjitha e drejtë. Veçanërisht prindërit alarmante, jo vetëm erë të pakëndshme, dhe erë e aceton nga goja e tij, e cila shkakton paqartë. Le të përpiqemi të kuptojmë këtë çështje dhe rendisni arsyet pse ndodh kjo dhe çfarë për të frikës në këtë rast.

Le të flasim ne jemi në këtë temë në këtë faqe interneti. Disa nga shkaqet e fryma e keqe Shumë shpesh erë të pakëndshme për shkak të mungesës së pështymë. Për këtë arsye, në gojë shumë shpejt fillojnë të shumohen bakteret. Në këtë rast, ju duhet për të ndihmuar trupin dhe pini ujë më të pastër gjatë gjithë ditës. Por shkak i zakonshëm i këtij telashe mund të jenë sëmundjet e ndryshme të organeve të brendshme. Dhe çdo sëmundje ka vet erë e saj të veçantë: e ëmbël - kalbur barkun e pacientit - nuk punon për zorrëve Nëse erë aceton, sidomos në mëngjes - kjo është edhe një arsye serioze për të i kushtoj vëmendje për shëndetin.


Sidomos duhet të i kushtoj vëmendje për atë nëse aceton jep fëmijën të marrë frymë. Në këtë rast, ju duhet të marrë atë te mjeku për një ekzaminim të plotë të trupit. Kur zbuluar sëmundje të ndërmarrë veprime për trajtimin e duhur. Çfarë sëmundje shkaktojnë erë aceton? Mjekët e lashtë, natyrisht, nuk e dinte se metodat moderne të sëmundjeve diagnostikimin. Por përvoja e gjatë e vëzhgimeve të pacientëve, duke krahasuar disa karakteristika të përbashkëta, simptomat, duke ndihmuar ata për të përcaktuar me saktësi natyrën e sëmundjes. I nxituar në ngjyrën e trupit e pështymë, pllakë gjuhën, njollë në kornea e syve të ndihmuar mjekët me përvojë me saktësi të diagnostikuar.

Gjithashtu tipar i rëndësishëm i ndryshimeve patologjike në trup ka qenë gjithmonë era e aceton. Kjo patologji shfaqet në frymëmarrje tek të rriturit dhe fëmijët në praninë e sëmundjeve të mëlçisë, diabeti, atsetonemichnoho sindromi, dhe në rastin e sëmundjeve infektive caktuara. Diabetes Më shpesh mbajnë erë aceton është simptomë e parë e diabetit. Fakti se diabeti është një gjendje në të cilën nivelet e insulinës ose ulur ndjeshmërinë e qelizave të këtij hormoni. Si rezultat, afërsisht shqetësuar metabolizmin e karbohidrateve, duke i dhënë një erë karakteristike. Përveç kësaj ka edhe lodhje, dobësi, kruarje, pagjumësi dhe gjumë.

Sigurohuni që të shikojnë si një fëmijë. Me këto karakteristika bëjnë sheqerit në gjak dhe urinë. Tiroide erë karakteristike te fëmijët mund të jetë për shkak të sëmundjes tiroide, për shkak të përqendrimet në rritje të hormoneve tiroide. Ata janë përgjegjës për metabolizmin, rritjen e intensitetit prishjen e proteinave, yndyrave në trup. Dhe një produkt i ndërmjetëm i metabolizmit është aceton. Veshkat Me zhvillimin e shpejtë të dështimit të veshkave nuk është era e amoniakut, e cila mund të merret si aceton. Ajo vjen nga paaftësia e trupit për të sjellë eshtrat plotësisht jashtëqitje.

Mëlçia Ky organ është i përfshirë në të gjitha proceset e trupit, duke prodhuar një numër të madh të enzimeve që rregullojnë metabolizmin. Çdo shkelje e punës së saj mund të çojë në çrregullime të rënda të të gjithë trupin, duke përfshirë rritjen e përqendrimit të aceton në gjak dhe urinë. Dëmtimi i qelizave të mëlçisë në hepatit sëmundjes, kesh, trauma kontribuon në çrregullime metabolike. Kjo është arsyeja për rritjen e numrit të Rezultate materies. Infeksionet gjithashtu shpesh erë e fëmijës frymë aceton shfaqet si pasojë e sëmundjeve kronike infektive. Per shembull, në praninë e infeksioneve zorrëve është ndarje masiv protein dhe dehidratim i përgjithshëm, duke shkaktuar një aromë karakteristike.


Atsetonemichnyy sindrom Ky organ shtetëror është parësor dhe dytësor. Parë fillon të zhvillohet përmes të varfëruar, ushqim monoton, urisë. I dytë zhvillon kundër sëmundjeve infektive dhe jo infektive. Në erë karakteristike sindromi atsetonemichnyy shoqëruar nga të vjella periodike. Në fëmijët, një rritje kusht i lidhur në qelizat keton dhe paaftësia e organizmit për të sjellë atyre gjithë rrugës përmes karakteristikave individuale të funksionit të veshkave, mëlçisë te fëmijët. Zakonisht këto simptoma zhduken me moshë në adoleshencë apo më vonë. Trupat e fëmijëve ka aftësi të larta rigjeneruese.

Por në rastet e shkeljeve të sistemit imunitar, ndryshimet në nivelin e hormoneve, çdo ndryshim në pH shumë shpejt çon në pasoja negative. Për më tepër, më e re mosha e fëmijës, kështu që është më e ndjeshme është për të përmirësuar aceton. Prandaj, erë karakteristike te fëmijët shfaqet më herët sesa në të rriturit. Por duke ngritur këtë çështje në trupin e fëmijës shumë më të shpejtë çon në pasoja kritike. Prandaj, ndjerë një fëmijë karakteristike frymë, nuk e shohin për arsye vetëm, dhe sa më shpejt që të jetë e mundur të tregojnë mjekun e fëmijës suaj. Ndoshta kjo do të ndihmojë të shpejt të identifikuar dhe për të parandaluar sëmundje fillon zhvillimin e saj.

Pas një erë të sëmundjes së aceton te fëmijët shfaqet përmes metabolizmin aktive. Fakti që çdo sëmundje të çon në dehidratim. Me ujë nga tregon trupin substancë shumë të nevojshme. Kjo mungesë ekuilibri çon në erën e aceton. Pra, kemi biseduar për erën e aceton nga goja e tij, shkakton, trajtim jo të theksuara vetëm. Kështu, në disa raste, mund të ndihmojë në trajtimin kombëtar. Kjo do të përmirësojë punën e traktit gastrointestinal, të eliminuar erë, por jo gjithmonë trajtojnë shkakun e erë. Për shumë prej tyre, kështu që ju duhet për të trajtuar fëmijën nga sëmundja, dhe ka erë zhduket. Pra, nëse mjetet juridike popullore nuk ju ndihmojë për ditë, pastaj shkoni te mjeku.

Nëse aroma e frymës aceton shkaktojë përçarje e traktit gastrointestinal dhe metabolizmit, ajo ndihmon lëng boronicë ose komposto. Lëng efektive ndoshta buckthorn ose ekstrakt. Ndonjëherë ndihmon në eliminimin e erë të pakëndshme e hips u rrit çaj ose supë e kalë dori. Për të përgatitur lëngun e mishit, të marrë 1 tbsp e gjelbër lëpjetë oblyyte 2 gota ujë dhe kuzhinier për 15 minuta, thith 02:00, filtër. Pini gati për volumin 4 grupe të 50 ml për 15 minuta para ngrënies. Cheers! Svetlana,