Marramendje në trajtimin e qafës së mitrës osteochondrosis


Zakonisht i shoqëruar nga periudhave të shkurtra të marramendje figurë, pamja e qarqet me ngjyrë dhe fluturon para syve të mi, një ndjenjë të jostabilitetit. Sulmet e forta mund të shoqërohet me nauze dhe vjellje. Rritja ashpërsia e simptomave ndodh kur lëvizjet e papritur apo trup normal kthyer qafën. Për më tepër osteochondrosis qafës së mitrës mund të shkaktojnë hernie kurrizore deri në 7 mm. Sepse çdo tumoret në këtë seksion është squeezing arteriet. Prandaj kanalet kockëmadh, zona të mëdha të palcës kurrizore dhe trurit humbet ushqyerit gjakut. Për shkak të kësaj dhe marramendje. Me squeezing fortë lindin pulsating lloj dhimbje koke.

Nëse një person të paraqesë këto simptoma, ju duhet të kërkoni këshilla mjekësore dhe të bënte një ekzaminim të detajuar. Nga rruga, kur ndryshimet ndodhin në trazirat e rrjedhës së gjakut në sistemin vestibular, kështu që nuk mund të ketë probleme me udhëtimet.
Sëmundje Motion zakonisht marrin të njëjtat drogë si në osteokondroza qafës së mitrës. Dhimbje koke të shpeshta diagnoza në këtë pikë me peshën e sëmundjes. Pas ekzaminimit të kujdesshëm, të tilla si MRI dhe cerebrale ultratinguj, të përshkruajnë trajtim. Që nga viti mjaft të pakëndshme merren mendtë në osteokondroza qafës së mitrës, trajtimi mund të kryhet edhe në spital dhe në shtëpi.


Ajo duhet të jetë gjithëpërfshirës. Shumë mjekët përshkruajnë vetëm pilula dhe painkillers. Megjithatë, ju duhet të merrni më shumë dhe për të forcuar që të rivendosur dhe për të ruajtur fondet për të bërë ushtrime të posaçme, dietë. Duhet gjithashtu të shqyrtojë punën dhe sjelljen e tyre duke punuar në shtëpi. A nuk e pranoj të ulët, e bëjnë ano të mprehtë, të qëndrojnë një kohë të gjatë në një dhomë të zihet fryma, e ekspozuar vazhdimisht qëndrojnë në anën e diell. Për të përmirësuar qarkullimin dhe për të zvogëluar frekuencën e marramendje zakonisht të përshkruara Betaserks, Vestibo, Tsynnaryzyn, Sibazon. Gjithashtu preferojnë të muskujve dhe drogës jo-steroidal anti-inflamator lloji.

Droga e përshkruara pas ekzaminimit dhe diagnoza. Në të ardhmen, ajo parandalon goditje ishemike. Trajtimi i marramendje duhet gjithashtu të forcojë kufizime në ushqim. Ajo duhet të eliminojnë konsum kripë, të zvogëlojë sasinë e marrjes fluide, kufizohet në përdorimin e kafe, çaj dhe çokollatë, të heqë dorë nga duhani dhe alkooli. Ju gjithashtu duhet të heqin dorë nga droga dhe aspirina, si pjesë e të cilit ai është. Përse? Pra, pikërisht se si ajo mund të shkaktojë një sulm të marramendje. Nuk është një grup i ushtrimeve për shpinë, ajo do të ndihmojnë në forcimin e muskujve dhe kështu pak çlodhur qafën. Ushtrimet duhet të bëhet rregullisht, me dhimbje në rritje dhe degradimi duhet të këshillohen me mjekun tuaj.

Në rastin e forcimin muskujt në këtë mënyrë mund të shpëtoj nga dhimbje koke të shpeshta. Gjatë kulmin e sulmit ose të kryejë për të ndihmuar në eliminimin marramendje në gjimnastikë cervikal osteochondrosis nuk është e nevojshme, si organ i dobësuar nuk mund të sillen të parashikueshme. Në të gjitha rastet e tjera, duke rënë dakord me mjekun tuaj, përdorin ato. Çfarë duhet të bëni? 1. Ngadalë por e vështirë për të tërhequr qafën lart (nuk ka nevojë për të hequr kokën lart, vetëm vlerë shikuar djathtas). Një disa sekonda për të mbajtur këtë tensionin, të pushojnë. Përsëriteni dhjetë herë. 2. Ngadalë dhe të gjitha mënyra për ta kthyer kokën në të majtë, kjo nuk do të përpiqet të bëjë më shumë se sa ju mund.

Prisni disa sekonda, të relaksoheni dhe të përsëritur të gjithë 10 qasjet. 3. Gjithashtu, ngadalë kthejnë kokën në të djathtë dhe të mbajë, të relaksoheni muskujt dhe përsëri në pozicionin e fillimit. Përsëri dhjetë herë. 4. Butësisht të ulur kokën poshtë, mjekër vpertysya në gjoks, të mbajë disa sekonda për fundjavë. Dhjetë qasje. 5. Ngadalë vënë një përpjekje të vogël për të refuzuar kokën prapa. Sa më shumë të jetë e mundur pa bending. Zafiksuvatysya për disa sekonda, të relaksoheni muskujt dhe pozicionin e fillimit. Përsëriteni dhjetë herë. 6. Mundohuni të "shkruaj" numrat hundë. Nga një deri në dhjetë dhe dhjetë deri në pesëmbëdhjetë.

Çdo ushtrim përsëritet tri apo katër herë, gradualisht duke rritur numrin e repetitions. Kompleks gjimnastikore në osteokondroza qafës së mitrës të ndihmojë në forcimin e muskujve dhe për të stabilizuar rrjedhjen e gjakut në zonat e dëmtuara. Për ta bërë këtë ushtrim ngadalë pa lodhje muskujt tuaj të fortë. Mua dhe redaktorët faqe rekomandoj duke filluar me një minimum prej repetitions dhe gradualisht shtoni ato. Me një lëvizje të mprehtë mund të dëmtojë trupin, kështu që të shikojnë për koordinimin e lëvizjeve të tyre. Nëse ndryshimet e mëdha janë kirurgji mundur dhe qafës së mitrës. Ky vendim hyn në konsultim me mjekun, duke konsideruar të gjitha anët e çështjes.

Në këtë drejtim, ju nuk duhet të shqetësohen, sepse në arsenalin e furnizimit moderne mjekësore dhe cilësinë e barnave, por për t'u marrë me vetë-qëllimin e tyre unë nuk e këshillojnë. Prandaj, jepni emrat e këtyre barnave nuk do të. Diana,