Inflamacion i mishrat rreth trajtimit të dhëmbëve


Gjithkush paktën një herë në jetën e tij të ndjerë të pakëndshme ndjenja inflamacion dhimbshme e mishit të dhëmbëve. Kjo nuk është befasuese, sepse goja përmban shumë mikroorganizma që mund të shkaktojnë inflamacion, edhe në qoftë se i qartë nënshtrohen microtraumas të rastit. Në mjekësi, sëmundje çamçakëz quhet malcim nullesh (Lat "Gingiviti" do të thotë "i qartë".) Kur inflamacion prek mishrat në dhëmb; peridontit ose kur inflamacion përhapet më poshtë çamçakëz. Le të flasim tani për të malcim nullesh, një infeksion bakterial që ndikon në një zonë të vogël të indeve rreth një ose dy dhëmbë, dhe nganjëherë pothuajse të gjithë të qartë, dhe të ju tregojnë se si të shpejt të shëruar inflamacion të mishrat rreth dhëmbit, trajtimi i mjeteve juridike popullore kujtojnë.

Gingiviti është menjëherë i dukshëm: i qartë i fryrë, i kuq, bëhet e dhimbshme, të ngutshme rritet dhimbje. Mishrat e fryrë shpesh rrjedh gjak kur larja e dhëmbëve ose në kontakt me ushqimin të ngurta (p.sh., mollë nadkushuvanni është një shenjë e gjakut). Shpesh njerëzit me mishrat e përflakur pak të përpiqen për të përtyp dhëmbë shumë të pastruar me kujdes sipërfaqen në këtë fushë, duke e lënë pllakë bakteriale, i cili promovon procesin e zhvillimit. Rritja inflamacion është i shoqëruar me një erë të pakëndshme. Ju mund të jetë një abscesi, i cili pastaj shkon rreth qafës së dhëmbit. Ndërsa dhimbje menjëherë më kalon. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se tani ju nuk mund të kthehet në një dentisti (për fat të keq, siç ndodh shpesh).


Trajtimi i duhur dhe në kohë të inflamacionit e ekspertit të mjekësisë për të udhëhequr një shërim të plotë dhe të shpejtë. Nëse, pas zhdukjes së dhimbjes dhe përmirësimin e trajtimit të ndaluar të përgjithshëm, atëherë çamçakëz nedolikovani rreth dhëmbit mund të lëvizin në formën kronike. Gum sëmundje nuk është aq e theksuar, dhe mund të jetë krejtësisht i padukshëm, do të rritet vetëm gjatë acarimin. Megjithatë, pjesa e prekur do të qartë ngjyrën cyanotic dhe ndonjëherë rrjedh gjak. Malcim nullesh kronik është e rrezikshme për shkak se ajo është në gjendje të zgjerohet gradualisht dhe inflamacion përreth dhëmbit shkon thellë - zhvillimit të sëmundjes periodontale, që trajtohet shumë më e vështirë.

Trajtimi i malcim nullesh Në trajtimin e malcim nullesh është e nevojshme për të eliminuar faktorët që çuan në inflamacion. Së pari, më shumë i vëmendshëm për të higjienës orale, që do të thotë heqjen e gurit (nëse ka), pastrimi i gjuhës dhe Cheek mukozën nga pllakë, përdorimi i gojës higjienike pije, zgjedhjen e furçë dhëmbësh të drejtë, etj Nëse ju e dini se malcim nullesh e lidhur me sëmundje të tjera, është e nevojshme jo vetëm rehabilitimi i zgavrën me gojë, por edhe terapitë e duhura trajtimin e sëmundjeve të mëdha, përndryshe ajo është përsëritje e mundshme e inflamacion të mishrat.

Tretman shumë efektive për agjentët e çamçakëz malcim nullesh antiseptik dhe antibacterial. Assist furatsyllinom pije (0,02% p-rum) zgjidhje mefenaminu natriumi kripë (0,1%), dhe kështu mjeku mund banja apo llak në një zonë të ndezur, të tilla si usninat natriumi, Metronidazole, sanhvyrytryn, Retinol, tocopherol acetate, befunhyn etj Kur gjakderdhje mishrat përdoren permanganat kaliumi, vasoconstrictor halaskorbin ose vaj. Preparatet e përdorura PHYTOTHERAPEUTIC: romazulan (anti-inflamator), novoimanin (nëse gjakderdhje mishrat), Salvini dhe të tjerët në dietën e pacientit duhet të rritet vitaminë "C".

Qëllimi i duhur i një droge mund të bëjë një mjek, duke përcaktuar çfarë filluar çamçakëz rreth dhëmbit dhe shtrirja arritur humbjen e saj.
Herbs supë redukuar inflamimin dhe mund të përdoret si një gargarë (tabaka gojë). Mjekësisë tradicionale është shumë i dobishëm, por trajtim të përbashkët për qëllim dentisti.
A e dini se?
Në duhanpirësit Gingiviti njerëz asimptomatike. Gingiviti ndodh në 20% të grave shtatzëna * Nëse koha nuk shërohet mishrat, malcim nullesh pastaj shkon në periodontitis.
Lo disa mjete popullore Është e rëndësishme të mbani mend se banja dhe zgjidhjet gargarë bërë i ngrohtë (jo të nxehtë!). 1.

Kamomil Calendula. Infusion: 1st.lozh.travy (1: 1) mbush 1stak. ujë të vluar për 20 minuta, kullimin, cool. Supë: e njëjta përbërje është pjekur për rreth 7 min në ngrohje të ulët, tendosje, mbrojti ftohur. Për banjot dhe rinses. 2. infuzion i urtë (1 / 2stak) me një zgjidhje të ushqimit. kripë natriumi (1 / 2ch.lozh.sody dhe 1 / 4ch.lozh. '1stak.kipyachenoy kripë në ujë). Për banjot dhe rinses. 3. sherbela dhe Calendula (1: 1). Supë: 2st.lozh. përzierje të shtoni 1,5 gota me ujë të valë dhe të mbajtur në një banjë me ujë për rreth 10 minuta, cool, tendosje. Përdorni për lehtësimin inflamacion të mishrat ndërmjet dhëmbëve me gargarë. 4.

Wort Shën Gjonit dhe kamomil. Përzierje (2st.lozh. Herbs dhe hypericum 1st.lozh. Daisies) derdh 2stak.kipyatka, orë e gjysmë brewed. Për shpëlarje gojën. 5. supë me gjethe urtë dhe leh lisi (1: 1). Për pije, veçanërisht me mishrat e gjakderdhje. 6. kamomil. Supë: 50 g kamomil pour 2 gl. ujë, të sjellë një çiban, të mbajtur në ngrohje të ulët për 30 minuta të ftohet, të sjellë ujë të zier të vëllimit origjinal. Shpëlarje goja 7-8 herë në ditë. 7. alkoolat Calendula (. 1 ch.lozh ndarë në një gotë të madhe me ujë të zier) ose infuzion me lule (. 20 oz Calendula Dry për gotë me ujë të vluar), e cila është e holluar me ujë të zier (1: 2 ose 1: 3) .

Këto fonde gargarë. 8.Pomohaet trajtimin e lëng të freskët e Kalanchoe Dehremona (rubbed në mishrat ose përtypur pas ngrënies). Nëse sëmundje çamçakëz pas trajtimit të dhëmbit dhe çamçakëz nuk është plotësisht në gjumë - paraqituni te mjeku përsëri. LDSveta,