Inflamacioni i fshikëzës në meshkuj


Cystitis (pezmatimi i fshikëzës) në meshkujt ndodh shumë më rrallë se sa gratë. Kjo është për shkak të karakteristika anatomike të strukturës së trupit të mashkullit, uretrës është shumë më e gjatë dhe janë femra, dhe është larg nga anusit, e cila pengon depërtimin e infeksionit në fshikëz. Megjithatë, në disa raste cystitis do të lindin. Cili është shkaku i inflamacionit të fshikëzës në meshkuj? • Shkelja e rrjedhjes së urinës nëpërmjet BPH uretrës compression; • infeksionet e fshikëzës (patogjene mund të jetë bakteret jeta, viruset, parazitët, kërpudhave); • sëmundje kronike të mushkërive; • sëmundjet alergjike; • Lëndimet uretrës dhe fshikëz; • tumoret e fshikëzës si dhe jashtë e saj, e cila mund shtrydh uretrës; • Cystitis zhvilluar si rezultat i marrë medikamente të caktuara, të tilla si kimioterapia; • Diabeti immerses infeksionin në sistemin urinare; • Infeksionet e sistemit urogjenital.

Ka primar, kur sëmundja e parë e zhvillon në nuk e ka dëmtuar fshikëz. Nëse trajtimi fillestar i cystitis ishte i paefektshëm, ajo mund të bëhet cystitis kronik. Inflamacion i mesëm i fshikëzës ndodh kur një patologji ekzistues. Cilat janë simptomat e cystitis në meshkuj? • Dhimbje në fshikëz; • Shkelja e urinimit - Dhimbje gjatë urinimit, zakonisht prerja pronat, urinim i shpeshtë, duke i dhënë fund degës sasi të vogël të urinës; • gjakderdhje në urinë, zakonisht në fund të urinimit; • Siklet gjatë raportit seksual; Nëse e gjeni veten në simptoma të ngjashme, një nevojë urgjente për të parë një mjek për të kryer inspektimin e kërkuar, e vënë diagnozë të saktë dhe të fillojnë trajtimin.


Nga anketimet nevojë për të analizuar gjak, urinë, ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës, kulturën e urinës për të përcaktuar sensibilitet ndaj antibiotikëve si minimum. Nganjëherë keni nevojë për të shpenzuar cystoscopy për të sunduar nga ndryshimet e tumorit. Natyrisht, shuma e marrjes në pyetje të kërkuara mjeku ju përcakton. Si për të trajtuar inflamacion të fshikëzës në meshkuj? Në mënyrë tipike, metodë kryesore është emërimi i një numri të antimicrobials fluoroquinolones (norfloxacin, ciprofloxacin), e ndjekur nga korrigjim në bazë të urinës ose uroseptics (5 KOKSH furadonin dhe të tjerët). Ju duhet të dini se kursi i terapisë antibiotike zakonisht zgjat 7-10 ditë, ai duhet të shkojë mirë jo për të provokuar e rezistencës ndaj kësaj droge.

Pra ndjekin rekomandimet e mjekut dhe jo vetë-mjekoj. Nëse cystitis zhvilluar në sfondin e beninje (adenoma) të prostatës, ajo shkon të jetë trajtimin e kësaj sëmundjeje. Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar për të pirë një shumë, sidomos çaj veshkave, TEAS kamomil, Kastrati, boronicë, horsetail, bearberry, të cilat kanë aktivitet antibacterial. Zonë të ngrohtë e fshikëzës nuk mund të për shkak të rrezikut të komplikimeve. Nga dietë gjatë akut më mirë për të kërkuar përjashtimin e produkteve që mund të japin një efekt stimulues si kafe, alkool, erëza, turshi, i tymosur, fruta kosi. Ju mund të përdorni drogë Canephron prodhuar si tableta dhe bie në.

Disa klinika përdorin një lazer dhe të ujitjes infra të kuqe drogë fshikëz mukozës. Nëse cystitis kronike fituar, terapi me antibiotikë mund të jetë pak më të gjatë. Ka fizioterapi trajtimet. Në mënyrë tipike, cystitis, me të ardhurat e duhura të trajtimit pa komplikime. Megjithatë, në disa raste ndoshta në rritje infeksion kur agjenti hyn veshkat dhe zhvillimin pielonefrit - një sëmundje serioze që të çon në dështimin e veshkave. Prandaj, në qoftë se ju jeni cystitis sëmurë, ju duhet të konsultoheni me një urolog, të marrë kontrollin analizon pas trajtimit, të kalojë inspektime, atëherë ju do të minimizuar mundësinë e komplikimeve.

Helen,