Inflamacioni i fshikëzës në gratë, tableta trajtimit


Në praktikë gjinekologu sëmundje mjaft e zakonshme të tilla si cystitis, është një inflamacion i fshikëz. Prevalenca e cystitis me seks më të drejtë është për shkak të karakteristika anatomike, uretrës është shumë më e shkurtër dhe më e gjerë sesa tek burrat. Përveç kësaj, vend afër anusit lehtëson depërtimin e baktereve nga rektum. Pra, le të flasim më shumë për infeksion fshikëz tek gratë, tableta trajtimin e kësaj sëmundjeje. Ka cystitis primar, inflamacion gjatë zhvillimit të tyre, pa proces paraprak patologjike, dhe i mesëm zakonisht kronik, kur cystitis duket në sfondin e sëmundjeve ekzistuese.

Për çfarë arsye ka cystitis? • Hipotermia; • Reduced mbrojtjen imunitar të trupit, pas sëmundjeve infektive; • Higjiena intime; • Reagimi alergjik; • Diabeti; • Hulumtimi Instrumental në uretrës dhe fshikëzës; • Veshja brekë - strings. Për cystitis primar, një probabilitet të lartë të rikthim. Nëse brenda gjashtë muajsh, pacienti vërejtur dy rifillimi, është e nevojshme që të shikojmë për një arsye të caktuar trajtim të efektshëm të sëmundjes. Rifillimi infeksion fshikëz në gratë mund të jetë për shkak të patologjive të mëposhtme: • proceset inflamatore në sferën seksuale - adnexitis, vulvovaginitis, endometritis; • Infeksioni i llojeve të tjera të patogjenëve; • Rritja e ngarkesës më të ulët mbrapa; • trajtimi joadekuat i inflamacionit të mëparshme, duke përfshirë shfrytëzimin joracional të antimicrobials; • lëndimit të uretrës dhe / ose fshikëz; • Aborti; • Statusi hormonal.


Normalisht, inflamacion është më shpesh shkaktohet nga Escherichia coli, gjithashtu mund të zbulohet Staphylococcus, Enterobacteriaceae, Klebsiella, Mycoplasma, klamidia, kërpudha. Ndonjëherë shkaku i cystitis mund të jenë viruset ose parazitët. Simptomet e cystitis • Dhimbje në fshikëz (sidomos në fund të aktit të urinimit); • Shkelja e urinimit (të dhimbshme, sasi të shpeshta të vogla të urinës sekretim); • gjakderdhje në fund të urinimit; Zakonisht cystitis nuk shkakton ethe dhe rraskapitje shprehur. Nëse ka pasur simptoma të ngjashme dhe, përveç dhimbje në rajonin e mesit, ajo duhet të jetë i dyshuar ndërlikimet e infeksionit fshikëz - pielonefrit shkaktuar nga infeksioni në veshka.

Më shpesh kjo situatë ndodh në fëmijët, kryesisht vajzat. Pra, nëse ju dyshoni në zhvillimin cystitis duhet, pa vonesë, të konsultoheni me një mjek - një gjinekolog dhe një terapist për të gjetur shkakun e cystitis dhe kështu trajtim. Duhet urinalysis, gjakun, ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës.
Ju nuk mund të angazhohen në vetë, antibiotik i vetëm, si këto barna duhet të zgjidhet në varësi të ndjeshmërisë së patogjen që e ka shkaktuar sëmundjen, por ajo mund në kryerjen e urinës, dhe urina duhet të marrë para se të marrë antibiotikë.

Trajtimi duhet të jetë i ndërlikuar! Para së gjithash, ju duhet të përmbahet, nëse është e mundur të shpenzojë 2-3 ditët e para në një vend të ngrohtë, e thatë për të mos provokuar zhvillimin e hipotermi infeksionit. Që dietë është e dëshirueshme për të përkohësisht të përjashtuar një të mprehtë, ushqimet pikante, fruta papjekur, turshi, kafe, pije alkoolike, si, duke qëndruar jashtë në urinë, disa substanca mund të ketë efekt irritues për mukozën e përflakur të fshikëzës; Pini më shumë ujë mund të përdoret për boronicë të pijshëm, lëng boronicë, veshkave, çaj kamomil, duke siguruar një efekt antiseptik; Antibiotikët e emëruar - fluoroquinolones (ciprofloxacin, norfloxacin) ose antiseptics.

E di që trajtojnë inflamacion të fshikëzës, tableta trajtimit kur shtatzënë apo gji me gji duhet të jetë dakord me mjekun dhe të marrë nën kontrollin e tij. Sigurisht është e rekomanduar nga mjeku juaj, ju shkoni plotësisht, që nga kohëzgjatja e pamjaftueshëm të terapisë me antibiotikë në zhvillim rezistencë për lloje të caktuara të baktereve, të cilat komplikon zgjedhjen e drogës në të ardhmen, ata thjesht nuk do të funksionojë. Nuk është e rekomanduar për të fshikëzës të ngrohjes për të mos provokuar përparimin e infeksionit. Pas përfundimit të trajtimit për të kryer teste të kontrollit për të siguruar efektivitetin e saj.

Më tej, ajo është e rekomanduar për të shmangur hipotermi, shqyrtohen rregullisht nga gjinekologu, një mënyrë jetese të shëndetshme për të mbajtur sistemin imunitar në gjendje të mirë. Helen,