Pezmatimi i fshikëzës gjatë shtatzënisë


Shtatzënia - kjo është ndoshta koha më e lumtur në jetën e çdo gruaje. Për fat të keq, ajo mund të jetë lënë në hije nga shfaqjen e sëmundjeve të tilla si inflamacion të fshikëzës. Cystitis akute është sëmundja më e zakonshme në gratë shtatzëna, dhe më shpesh ajo zhvillon në tremujorin e parë. Shfaqja e inflamacionit tregon praninë e mikroorganizmave në sistemin urinar. Çdo vit numri i grave shtatzëna vuajnë nga pezmatimi i fshikëzës rritet. Cystitis akute është gjetur në 1-2 për qind të grave shtatzëna, dhe nefrit ose pyelonephritis - 20 për qind. Ka Shtatzënia dhe sëmundjet inflamatore të tilla si bacteriuria asimptomatike, urethritis akute, smerald veshkave dhe absces.

Arsyet që shkaktojnë i infeksionit, përfshijnë afërsinë e uretrës me organe gjenitale të jashtme, dhe zorrët e drejtpërdrejta, ndryshime në sfond hormonal dhe uretrës shkurtër. Gjatë shtatzënisë disa herë kërcënimit në rritje ndaj shfaqjes së inflamacionit në fshikëz. Stanjacioni i urinës është për shkak të zgjerimit në legen veshkave, ton të ulët, paragjykim dhe përkeqësimi i veshkave të funksionit kontraktil të sistemit urinar. Dalja e urinës gjithashtu mund të jetë i prishur për shkak të presionit të mitrës së një gruaje shtatzënë në ureters. Një e treta e grave shtatzëna, procesi i kundërt i hedhur urinës nga fshikëza në uretër.


Kjo në mënyrë të paevitueshme çon në inflamacion në këtë zonë. Infeksion fshikëz shtatzënë mund të ndodhë edhe nëse ka infeksion në trup, të tilla si dëmtim të rreshtim e brendshme e gurëve të fshikëzës urinare, përdorimit të zgjatur të kimikateve (droga), me kimike dhe djegie termike gjatë procedurave mjekësore. Për të parandaluar infeksionin e fshikëzës gjatë shtatzënisë, është e rëndësishme që të përmbahet rregullave të higjienës seksual dhe personale. Edhe para konceptimit një grua duhet të marrë parasysh se ndryshim i përzier dhe i shpeshtë partnerë seksuale shpesh shkaku i sëmundjeve të ndryshme të sistemit urogjenital.

Për të shmangur rrezikun e infektimit të fshikëzës gjatë regjistrimit me klinikën e grave, ajo është e shqyrtimit të plotë, dhe e saj të marrë një test urina për mbjellëse bakteriale. Agjentët e sëmundjes është shpesh Escherichia coli, streptokoket, staphylococci dhe Enterobacteriaceae. Nëse sëmundja është asimptomatik, por nëse zbulohet në bakteret urinës gruaja merr në rrezik pielonefrit kërkojnë trajtim me antibiotikë. Simptomet e cystitis akute përfshijnë dhimbje gjatë urinimit, dhimbje pamjen pubike në pikat e urinës të gjakut, ethe, dobësi, kërkojnë të shpeshta.

Në mostren e urines duke treguar rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut dhe bakteret. Në prani të simptomave të mësipërme duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun që ju sposterihayetesya në klinikën antenatale. Fillojnë trajtimin e inflamacionit të fshikëzës nga nevoja thjeshte. Së pari, një grua shtatzënë duhet të respektojë pjesën tjetër krevat, ndiqni një dietë të rreptë (përjashtimin dietë e ushqimeve të kripura, pikante, thartë dhe të skuqura) dhe pini shumë lëngje (lëng, çaj, pije frutash). Dhimbje gjatë urinimit mund të lehtësojë në mënyrë të konsiderueshme duke përdorur një pads ngrohtë për ngrohje, pranim të ngrohtë, por në çdo rast jo vaskë nxehtë.

Për lehtësimin e qetë vrull muskujve mund të marrë një pilulë Nospanum. Megjithatë, vetë-mjekim është e rrezikshme për shëndetin, kështu që kur shenjat e para të inflamacionit të fshikëzës duhet të kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore. Nëse periudhës së shtatzënisë deri në 12 javë, mjeku do të përshkruajnë antibiotikët. Në trajtimin e dytë tremujor është zakonisht kryhet duke përdorur medikamente të tilla si cefaclor, cefuroxime dhe aksetil. Në tremujorin e tretë të emëruar tsefipim, ceftazidime dhe cefotaxime. Në mënyrë tipike, në një bisedë me kohë me trajtimin mjeku merr vetëm 3 ditë. Nëse trajtimi nuk është dhënë rezultate pozitive, duke përdorur droga të tjera, një kurs të dytë të trajtimit, teste atëherë ju duhet të marrin të përsëritura urinës për mikroorganizëm

dhe. Më të mirë të cystitis akute të shkoni në spital, ku ajo vazhdimisht do të jetë nën mbikëqyrje mjekësore, që do të thotë që ju mund të shmangur ndodhjen e proceseve të pakthyeshme.
Ka prolikuyut fshikëz infeksionit, droga dhe eliminimin emëruar menjëherë. Nëse jeni duke planifikuar të bëheni shtatzënë, nuk do të jetë dembel për të shkuar ekzaminim të plotë dhe mundësisht të eliminuar shkaqet e inflamacionit të fshikëzës. Merrni forcim, sportive, të parandaluar dridhura dhe fshikëzës kohë sporozhnyayte. Një grua shtatzënë duhet të dini dhe të mos harroni se cystitis mund të jetë i rrezikshëm edhe për të dhe për fëmijën e palindur.

Ngjitje e procesit inflamator ndikon ureters dhe veshkat, shkel punën e tyre, e cila ndikon negativisht në rrjedhën e shtatzënisë dhe shëndetit të grave. Elvira,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!