Inflamacioni nga simptomat e mitrës


Inflamacioni i mitrës (salpingo, adnexitis) është sëmundje e përhapur dhe i fshehtë. Shpesh sëmundja është pothuajse i padukshëm dhe jo kërcënuese për jetën e grave. Por ajo është e mbushur me pasoja shumë të rënda. Kryesor një - pamundësia për të pasur fëmijë në të ardhmen. Sipas statistikave, çdo grua i pestë që vuajtën inflamacion po vuan nga shterpësi. Shumë shpesh, për shkak të ritmit modern të jetës ajo nuk i kushtoj vëmendje të shenjave paralajmëruese, nuk zbatohet te mjeku, e cila lëviz sëmundje kronike. Pra, sot ne do të flasim për inflamacion të mitrës, simptomat e sëmundjes. Në një mitër të shëndetshme të trupit (tubat fallopiane dhe vezore) janë në një gjendje sterile.

Megjithatë, nën kushte të caktuara, të tilla si shkelje të rregullave të higjienës intime, ata marrin mikrobet e dëmshme që shkaktojnë inflamacion. Gjithashtu shtojca shpesh ndikojnë mikroorganizmave të transmetueshme seksualisht. Këto përfshijnë klamidia, myco - dhe ureaplasma, gonokoku, Trichomonas. Në adoleshencë është një vulvovaginitis zakonshme gjinekologjik sëmundje. Ajo ndikon në vulvë, vaginë. Kur një vajzë adoleshente është e angazhuar në masturbim, mikroorganizmave depërtojnë në mitër. Kjo çon në inflamacion. Ka një grup të rrezikut, mbi origjinën e sëmundjes: adoleshencë, në fillim të jetës së tyre seksuale - 12-14 vjet; Gratë e reja 18-25 vjeç kur ndryshon shpesh partnerë seksualë, duke provokuar zhvillimin e inflamacionit; * Femrat 28-30 vjet.


Në këtë moshë, infeksion mund të ndodhë si rezultat i lindjes, abortit, përdorim pajisje intrauterine; Gratë e pamartuara që kanë shumë partnerë seksualë. Si është sëmundje? kapur në viruseve vaginë, bakteret e dëmshme të lëvizin në kanalin e qafës së mitrës, bien në tubat fallopiane dhe vezore. Në praninë e sëmundjeve kronike pielonefrit, grykët, etj, germs merrni në mitër nëpërmjet gjakut dhe limfatike anijeve të. Simptomat Tipar kryesor i zhvillimit të sëmundjes, është një dhimbje e shurdhër në bark të ulët. Së pari, ajo nuk është e qarë shqetësim i madh është tërhequr karakterin, gradualisht në rritje.

Atëherë dhimbja bëhet e vazhdueshme, nuk e le të shkojë, edhe gjatë natës. Rreth një javë më pas dhimbja është shumë e fortë, duke i dhënë rektum. Është e dhimbshme për t'u ulur, shtrihem, lëvizin. Kjo medikamente dhimbje të sigurojë vetëm efekt afat-shkurtër, dhimbje kthehet shumë shpejt. Ajo është rritur shpesh temperaturën e trupit, duket e thatë në gojë. Gruaja vuri në dukje palpitations, ka humbur oreksin. Varësisht nga lloji i infeksionit mund të zhvillojnë simptoma të tjera, urinim të dhimbshme, lengjet vaginale të përzier me pleh organik dhe shenjat e tjera të inflamacionit akut në shtojca të ngjashme me simptomat e apendiksit akute, peritonit.

Simptoma të ngjashme vërejtura në zorrëve tumorit, dhimbje barku i veshkave. Zakonisht simptomat shfaqet 2-3 ditë pas infeksionit ose pas dridhura. Kur këto simptoma, ju lutem mos hezitoni dhe kontaktoni mjekun tuaj. Sa më gjatë të shtyrë një vizitë në një specialist, nga komplikimet më të akumuluara. Pas të gjitha, në qoftë se naive të mendojmë se çdo gjë do të merren për trajtim mund të përfundojë në tavolinë operativ. Disa sëmundje, salpingo tilla kërkojnë trajtim në spital. Prandaj, për të përcaktuar me saktësi diagnozën e inflamacionit, dhe kështu fillojnë të trajtimit në kohë dhe e duhur, ju duhet të shihni një gjinekolog specialist.

Pasojat e inflamacionit të mitrës Nëse sëmundja është infektimi nuk trajtohet, formë akute të sëmundjes shkon në kronike. Një mundësi e madhe e inflamacionit në organet e afërta - mitrës, veshkave, fshikëzës urinare. Dukuri e shtresës purulent në dëmtimit të dhëmbëve të gypave mitër dhe vezore. Në këtë rast, ajo është operacioni i mundur dhe heqja e organeve. Inflamacion mund të përhapet në rajon peritoneum, dhe kjo mund të çojë në peritonit me formimin e mbështjelljes në tubat fallopiane. Refuzimi i masave për të trajtuar sëmundjen, duke çuar në përhapjen e infeksionit. Si rezultat i infektimit të mundshëm të gjakut (sepsë).

Si rezultat, ndërprerë pranoj