Inflamacioni nga simptomat e mëlçisë, trajtim, ushqim


Si shumë prej nesh e dinë, mëlçisë - është organi më i rëndësishëm që e mbron trupin e njeriut nga ndikimet e dëmshme që vijnë nga mjedisi. Inflamacion i mëlçisë (hepatiti), të shoqëruar nga ndryshime patologjike në strukturën dhe funksionimin e tij. Për të ditur më shumë për këtë, ne kemi vendosur faqen Redaktuar sot për të folur për inflamacion të mëlçisë, simptomat, trajtimin, hepatiti ushqyerit. Ndryshimet në mëlçi mund të shkaktohet nga një sërë arsyesh: • hepatitit A, B, C, D, E, F, G; • bakteret, duke përfshirë sifilizin dhe Leptospirosis; • Si shoqërues sëmundje kur i infektuar me HIV, virusi Epstein-Barr dhe patogjenëve të tjerë; • toksike efektet - alkooli, droga, agjentët helmim, kimike, droga, • proceset autoimune në trup, kur qelizat e vetë tuaj të imunitetit të sulmuar qelizat e mëlçisë.

Hepatiti ndahet gjithashtu në forma akute dhe kronike. Simptomet e inflamacion të mëlçisë shoqëruese Inflamacion i mëlçisë mund të dyshohet disa simptome. Nëse ka një formë akute, ajo do të jetë e pranishme: • Përkeqësimi i përgjithshëm, dobësi; • ethe; • Shfaqja e verdhëzës (yellowing e lëkurës dhe sclera); • nauze, të vjella të jetë e mundur; • siklet apo dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë duke rritur mëlçinë dhe shtrihen e kapsulës; • urina e errët; • njollë e feces.
Forma akute mund të përfundojë shërimin e pacientit, kalimin në formën kronike të sëmundjes ose, në raste të rënda, vdekjen.


Forma kronike mund të ndodhë për një kohë të gjatë, dhe pacienti do të dinë se ai është një inflamacion i mëlçisë. Duket kjo është zakonisht hepatitit apo një studim të rastit (virale) ose përkeqësim kur funksioni i mëlçisë është i shqetësuar në mënyrë të konsiderueshme (alkoolike). Nëse ju doni fuqinë për të trajtuar inflamacion të mëlçisë? Daily jashtëzakonisht i rëndësishëm për pacientët me hepatit, dhe të ushqyerit luan këtu një rol të madh, sidomos gjatë gjendjes akute. Në pyurirovannom e parë të preferuar, pure ushqim me një tranzicion gradual në normalitet. Njerëzit të cilët vënë një diagnozë të tillë, ajo është e rekomanduar për të ngrënë, vakte të vogla të vogla 4-5 herë në ditë.

Ushqimi nuk duhet të jetë shumë i ftohtë apo të nxehtë. Sigurisht, duhet të përjashtohen nga alkooli dietë e çdo forcë, dhe i skuqur, shumë pikante, ushqimet yndyrore. Mënyra më e mirë për të avull gatim dhe gatim dhe pjekje. Nuk është e rekomanduar për të përdorur supë të pasur, lëng, turshi, kafe, sodas, çokollatë, pasta gjalpë. Në rast se ka një formë kronike e hepatitit, dietë më të mirë vazhdimisht, që e bëjnë atë një mënyrë e jetës. Të ushqyerit duhet të përforcojë trajtim redukton inflamacion të mëlçisë: Përveç ushqimit, në nevojë akute caktimin e drogës nevojshme për të mbështetur funksionit të mëlçisë dhe të caktuar të kthimit të saj.

Varësisht nga shkalla e pacientit mund të hospitalizuar në një spital në shtëpi, deri në njësinë e kujdesit intensiv. Ka disa qasje për trajtimin e inflamacionit të mëlçisë. Sigurisht, para së gjithash, një kërkim dhe për të hequr shkaqet që e kanë shkaktuar hepatitit. Në veçanti, në qoftë se ajo është një virus, është e mundur për të trajtuar barna të caktuara antivirale. Nëse hepatitis shoqërues është një sëmundje që është bërë terapi bazik sëmundje. Kur efekte toksike, kryesisht për të fshirë një toksina që shkakton dëme, të tilla si alkooli ose të anulojë të eliminuar drogës.

Gjithashtu, të jetë i sigurt emëruar ashtuquajturat hepatoprotectors - drogë që mbrojnë mëlçinë: Essentiale, Essentiale Forte geptrala Kars, Silimar, fosfohliv dhe shumë të tjerë. Për pacientët me hepatit kronik rekomanduar formë të kurseve periodike hepatoprotectors për parandalimin e probabilitetit rikthim. Vitamina emëruar gjithashtu. Nëse ka një sëmundje akute ose funksioni i mëlçisë është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme, ajo është zakonisht e nevojshme të drogave intravenoze në një spital. Kështu, ne mund të themi se hepatit - një sëmundje shumë të rënda, shkelje të rrezikshme dhe pasues funksion reduktim organin zhyttyevazhlyvoyi - mëlçisë.

Pra, nëse ju keni ndonjë ankesat mund të dyshohet hepatitit, të jetë i sigurt për të parë mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur. Helen,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!