Inflamacion i veshkave trajtim, kurë


Termi "sëmundje inflamatore të veshkave" sjell së bashku një numër të madh të lodh: pyonephrosis, paranefritom, xhevairi veshkave dhe abscese, glomerulonefriti dhe pyelonephritis. Më të zakonshme janë glomerulonefriti dhe pyelonephritis. Në trajtimin e këtyre sëmundjeve do të jetë e përkushtuar në faqen e artit. Në të flasim për faqen e redaktuar nga pezmatimi i veshkat, trajtimin dhe medikamente. Glomerulonefriti Glomerulonefriti - një inflamacion i nephrons veshka. Kjo sëmundje zakonisht ndodh si pasojë e infeksionit të mëparshme, të tilla si dhimbje fyti, impetigo dhe të tjerët me glomerulonefriti janë imuno-alergjik reagim ndaj toksinave të mikroorganizmave.

Zhvillimi i inflamacionit të çon në përçarje e formimit të urinës dhe mbajtjen e ujit në trup. Prandaj, simptomat më të zakonshme të glomerulonefriti keni tension të lartë të gjakut, ënjtje, gjakderdhje me urinë. Këto janë simptomat kryesore të glomerulonefriti akut. Ekziston edhe një formë kronike të sëmundjes. Në faljen glomerulonefriti kronik vetvete nuk tregon, dhe për fazën akute karakterizohet nga simptomat e njëjta si akute, por në një masë më të vogël. Nëse jo për të trajtuar sëmundje të veshkave, glomerulonefriti ajo do të përparojë më nephrons vdesin. Kjo kërcënon dështim i veshkave dhe si rezultat i saj, vdekje ose transplantim të veshkave.


Trajtimi për trajtimin glomerulonefriti glomerulonefriti duke përdorur droga të ndryshme, të cilat janë dërguar jashtë për lehtësimin inflamacion i veshkave, të rivendosur funksionin e tyre. Për të filluar me kthen historisë të parë e kaluara infeksionit dhe terapia me antibiotikë është i emëruar. Përshkruar shpesh Meuron, penicilinë. Për lehtësimin inflamacion në glomeruli e veshkës përdorur kortikosteroide deksametason, prednisolone. Gjithashtu trajtimi immunosuppressive redukton inflamacion chlorambucil, Tsiklofosamid. Për të korrigjuar procesin e formimit të urinës përdoren barnat që përmirësojnë qarkullimin e gjakut glomerular Curantil, Pentoheksal.

Për të përmirësuar funksionin e veshkave si inhibitorët angiotensin-konvertimin enzimë përshkruara captopril, Diroton, enalopril. Terapi simptomatike përfshin heqjen e një simptoma kryesore - edemë, hipertension. Për të ulur presionin e lartë të gjakut janë të emëruar verapamil, Triniton, Hlofazolin, nifedipinë, Reserpine dhe droga të tjera antihipertensive. Për të reduktuar ënjtje, mjekët mbështeten në emërimin e drogës diuretik gipotiazid, aldakton, furosemide, Urehit. Në farmaceutike emëruar pjesën tjetër krevat dhe dietë të rreptë që kufizon përdorimin e kripës, proteina.

Pyelonephritis Pyelonephritis - një inflamacion purulent bilateral i veshkave dhe të pelvisit. Shkaku i kësaj sëmundjeje është duke u mikroorganizmave në legen e veshkave me fshikëz, uretër, uretrës. Shkaku i pielonefrit është si mbajtje urinar kur lëviz uretër, cystitis, urolithiasis, defektet e traktit urinar. Për pielonefrit akut karakterizohet nga ethe, dhimbje në pjesën e prapme më të ulët, urinim të dhimbshme, praninë e baktereve në urinë. Pyelonephritis kronik ka dy faza rrjedhë: faljen dhe përkeqësimin. Për shuarje karakterizuar nga mungesa e simptomave të shprehura.

Në pielonefrit akut vënë re simptoma të njëjta si pielonefrit akut. Zhvillimi i infeksionit veshkave çon në shkatërrimin e indeve të tyre dhe zëvendësimin e indeve mbresë. Më shumë forma e indeve mbresë në veshka, më keq janë funksionet e saj. Nëse ju injorojnë rekomandimet e mjekëve dhe nuk marrin trajtimin e përcaktuar, ju së shpejti do të duhet një transplantim të veshkave. Trajtimi i rolit pyelonephritis pielonefrit kryesor i takon terapisë me antibiotikë. Dhanë antibiotikë ampicilin, Hentamitsim, Doxycycline. Përdoret një numër i acidit antimikrobial nalidiksik, furagin, furadonin, acid Pipemidic.

Për lehtësimin e dhimbjeve në bark emëruar antispasmodics Drotaverine, papaverine. Nëse pacienti dhemb ethe, ju mund të marrë drogë antipiretik Aspirina, paracetamol. Ia vlen të kujtohet vetë kërcënon seryo
withtheir komplikime. Këto barna mund të ju përshkruajë një mjek, kështu që nuk do të përkeqësojnë situatën dhe kur simptomat e mësipërme duhet të kërkojnë kujdes mjekësor. Julia Ermolenko,