Inflamacioni i trajtimit mitrës për Popullit


Proceseve inflamatore në uterusit, tuba fallopiane, vezoreve, kanë një emri përbashkët - një sëmundje inflamatore e organeve legenit. Sëmundja mund të jetë për shkak të inflamacion të njërit, ose të dy, dhe mund të shoqërohet me komplikime të mundshme. Inflamacioni i mitrës në vendin e parë në mesin e sëmundjeve të tjera gjinekologjike. Sidomos grua prirur re atë që në të ardhmen duhet të jenë të përgatitur për amësi dhe të qenit prind. Pra, ne kemi vendosur të flasim për inflamacion të mitrës, trajtimin e mjeteve juridike popullore për këtë sëmundje. Pse inflamacion të mitrës Në mitër grua e shëndetshme nuk përmban mikrobet e dëmshme.

Megjithatë, dukuri e kushteve të pafavorshme, mikrobet marrë në mitër, duke shkaktuar inflamacion të saj. Kjo është shpesh rasti me intervenime të ndryshme kirurgjike gjatë lindjes, abortit, futja e kontraceptivëve mekanike (spirale) dhe t. N. Kur një grua është e shëndetshme, imuniteti i saj e pengon procesin inflamator. Por shëndeti i dobët, imunitet të ulët, trupi nuk mund të përballojë kasaphanën e mikrobeve dhe sëmundje fillon si rezultat. Një sëmundje inflamatore e mitrës përfshijnë, mbi të gjitha, endometritis dhe endomyometritis (inflamacion të rreshtim të mitrës). Përveç kësaj, kur endomyometritis inflamacion ndikon jo vetëm rreshtim të mitrës, por depërton shumë më të thellë, duke prekur shtresën e saj muskulare.


Cilat janë simptomat e inflamacionit në mitër? Simptomë kryesor i inflamacionit - dhimbje të forta dhemb në fund të barkut. Për fat të keq, shumë gra në këtë rast, vetë diagnostikuar "Ndoshta zastudyla." T Kjo qasje në rezultatet e tyre shëndetësore në grua fillon të angazhohen në vetë-trajtimin, duke sugjeruar se shkaku i dhimbjes hipotermi. Ky shkaktuar dëme të mëdha, që nga inflamacion më akut të mitrës duke shkaktuar bakteret dhe viruset, të tilla si: klamidia, staphylococci, streptokokeve, gonococci dhe Escherichia coli. Dhe luftoni ata me ngrohje, Llaçe mustardë, gota çaj të nxehtë me mjaltë është e padobishme, dhe nganjëherë vetëm keq.

Nëse një grua ndihet mirë me shëndet, lodhje, dobësi, dhimbje në fund të barkut, ethet e saj, urinar shqetësuar, ndihmon tretjen e ushqimit, ju duhet të shihni një gjinekolog specialist për një emërim i plotë ekzaminim analizat e nevojshme laboratorike e strisho gjaku, Ultrasonografi. Pas kësaj, mjeku mund të bëjë një diagnozë të saktë dhe trajtimin e duhur. Që nga simptomat e listuara mund të ndodhë si një shtatzëni ektopike, cysts ovarian dhe t. N. Inflamacion i mitrës kërkon trajtim të detyrueshëm nën mbikëqyrje mjekësore, apo në inflamacion të komplikuar akut mund të kanë nevojë për trajtim në spital.

Mjetet juridike popullore trajtuar inflamacion të mitrës Ilaçet e përshkruar nga mjeku juaj, të përkryer të plotësojë mjetet juridike testuar popullore. Ata janë në gjendje për të lehtësuar gjendjen e pacientit, të ndjehen më mirë, në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë procesin e shërimit. Këtu janë disa prej tyre: Hidh 50 g. një rrënjë e thatë Althea 0,5 litra. ujë të pastër. Lini një enë të mbyllur në ditë. Pastaj të sjellë një çiban, Tomita në ngrohje të ulët për 2-3 orë, deri sa të jetë rrënja e tenderit. Pastaj bluaj atë me një mulli. Veçmas shkrihet për ngrohje të ulët për 2 sekonda. l. dhjamë derri, lidheni atë me rrënjë alte milled, Tomita disa orë nën kapuç.

Lejoni të ftohtë, përzierje mirë, hani 3 shekuj. l. në ditë gjatë ngrënies. Kursi i trajtimit - 2 javë. * Muzik përdorur një mulli, flaxseed (blerë në barnatore). Hidh 1 s. Fara milled 1 litër. ujë, vlim të vluar për rreth 10 minuta, cool, tendosje, shtoni një zierje ngrohtë 4-5 shekuj. l. mjaltë natyral gëlqere. Lini një ditë nën kapuç. Pastaj të shpenzojnë douching këtë zierje të paktën 2 herë në ditë. * Një trajtim i mirë popullor për inflamacion të mitrës është konsideruar të jetë Wort Shën Gjonit. Hidh 100 g të thatë bari 1 litër. ujë të vluar, vlim për 5 minuta me kapak me radhë. Cool, tendosje, douching shpenzojnë mëngjes dhe mbrëmje.

Para-ngrohje supë pak. Kalina është konsideruar Berry tradicionalisht femër. Prandaj, ajo ka kohë që janë përdorur për të trajtuar inflamacion të mitrës. 1 tbsp. l. lule pour 1 tbsp. ujë të valë, i ftohtë, tendosje, shtoni
YTE 1 h. l. mjaltë gëlqere. Pini një gjysmë gotë tri herë në ditë. * Mundohuni dhe ulem dush terapeutike me zierje fletë gji. Për ta bërë këtë, vlim një kovë me ujë, hedh në ujë të valë 100 g. Lavrushka, të mbuluar, batanije përfundojë, le të qëndrojë një orë. Pastaj derdh ekstrakt përmes një kullesë në ujë të përgatitur dhe për të marrë një dush. * Bëni një zierje e leh e thupër.

Birch gjithashtu ndihmon femrave ne trajtimin e semundjeve. Vlim 1 litër. ujë, pour atë në 2 tbsp. l. copëtuar, kore të thata, kuzhinier 2-24 minuta. për ngrohje të ulët. Cool, tendosje, shtoni 1 tbsp. l. mjaltë, 5 pika tretësirë ​​të jodit. Pini zierje e 0,5 përqind. para se të shkojnë në shtrat. Kujdesuni për shëndetin tuaj, të kujdeset për veten. Pasi që nuk ka vakt i tillë provë sëmundje inflamatore e pelvikut është më e lehtë për të parandaluar. Duke përdorur mjetet juridike popullore për trajtimin receta, të jetë i sigurt për të kontrolloni me mjekun tuaj. Cheers! Svetlana,