Pneumonia në fëmijët e trajtimit të sëmundjes


Pneumonia ose pneumoni shpesh ndodh kur një komplikacion i infeksioneve respiratore akute apo grip. Por nganjëherë sëmundje shkaktojnë kërpudhave dhe baktereve. Pneumonia mund të shkaktohet nga lëndimet dhe operacionet e mikrobeve që hyjnë përmes apo imunitet të dobësuar. Si mund ta di se sëmundja ka filluar dhe se si është trajtuar? Kjo është ajo që ne do të flasim në artikullin "pneumoni në simptomat e fëmijëve, trajtim." Në strukturën e moshës parashkollore e rrugëve të frymëmarrjes ka një numër të karakteristikave të saj, të cilat në shumë aspekte është faktori kryesor i pneumonisë. Fakti që rrugët e frymëmarrjes për fëmijë mjaft të ngushta, është e papjekur, të vazhdojë të rritet në mënyrë aktive dhe formë, dhe muskujt e gjoksit është e dobët.

Me një akumulim i madh i fëmijës së mukusit thjesht nuk mund fizikisht otkashlyat të, ka gulçim, kollë dhe ndonjëherë të vjella stuhi përfundon. Mukoza membranës gjithashtu ka karakteristikat e saj të veçanta. Në fëmijët, ajo është shumë e hollë, dëmtuar lehtë. Përveç kësaj, ka shumë enët e gjakut dhe gjëndra që prodhojnë mukus mjaft të vogla. Ata thjesht i pazhvilluar. Kështu, sasia e mukusit të sekretuar e mjaftueshme, vetitë e saj mbrojtëse, viskozitet dhe elasticitet është e dobët. Shto imunitet të reduktuar këtu, tendosje nervor ose fizik, stresi, vitaminë mangësi, e thatë dhe ajër shumë të ngrohtë në ngrohës sheshtë në dhomën e gjumit, ekspozimi i pamjaftueshëm për të ajrit të freskët, kequshqyerjes dhe hipotermi dhe pneumoni dhënë për fëmijën tuaj.


Dyshuar pneumoni dhe menjëherë kontaktoni mjekun duhet në këtë rast, në qoftë se fëmija: 1. hysterically, kollë konvulsiv, e cila rrit në mbytje të lartë ose aktivitete fizike. 2. Frymëmarrje e rëndë, psherëtimat. 3. Temperatura e lartë, e cila është e vështirë për të sjellë poshtë. Nuk vepron drogë në bazë të paracetamolit (Panadol, eferalhan, Tylenol). 4. Kollë zgjat më shumë se 7-10 ditë, ose një përkeqësim të mprehtë pas përmirësimit të dukshëm të fëmijës. 5. Për shkak të mungesës së oksigjenit rreth syve duket qarqet blu nën sytë, rreth gojës apo cianozë gjithë fytyrën.
6. lëkurës Shumë e zbehtë. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet foshnjat, si ata të pneumonisë në temperatura të larta nuk mund të jetë, dhe do të kollë - unexpressed dhe atipike.

Pneumoni dyshuar në këta fëmijë mund të, nëse fëmija është tepër i ngadaltë apo edhe ngujuar, ka qenë e vështirë, "grunting" frymë të dukshëm goditje hundë krahë dhe blu rreth hundës dhe buzëve. Mos harroni, në dyshimin më të vogël të pneumonisë menjëherë kontaktoni mjekun tuaj dhe në mënyrë rigoroze të ndjekë të gjitha urdhërat e tij, edhe në qoftë se fëmija ishte shumë më mirë. Kjo është një sëmundje shumë e rëndë, e cila e bën rifillimi të shpeshta dhe i mbushur me komplikacione të rënda deri në invaliditetit dhe vdekjes! Jo vetë dhe shfaqje! Edhe një mjek me përvojë nuk mund gjithmonë të "dëgjojë" pneumoni, kështu që nuk ka hulumtim i veçantë është e nevojshme.

Këto përfshijnë: gjoks x-rrezet dhe numërimin e gjakut. Nga rezultatet e këtyre studimeve mund të bëjë një diagnozë të saktë. Nga spitali është më mirë të mos heqin dorë, fëmija duhet të jetë nën mbikëqyrjen e mjekëve deri inflamacionit plotësisht të përfunduar në mushkëri. Në mënyrë tipike, pneumoni trajtohen antibiotikët komplekse, mukolitike dhe expectorants. Gjetja trajtimin e pneumonisë të përcaktuar nga mjeku. Nga droga të caktuara ato mund të shtohen fizprotsedury. Këto janë mbytje të ndryshme dhe masazh (pas normalizimit të temperaturës), elektroforeza dhe të tjerët. Efekti i mirë dhe i japin mjetet juridike popullore, por vetëm në kombinim me trajtimin themelor pas konsultimit me doktorin tuaj.

Midis tyre janë procedura e mëposhtme: 1. Fërkim në gjoks dhe mbrapa balsam eukalipt ose baldosa yndyrë. 2. Compress me mjaltë dhe personit lakër për natë. 3. barishte urtë, brewed me qumësht. Pini 1 lugë çaji 3 herë në ditë. 4. këmba banja të nxehtë me kripë deti. Shumë e rëndësishme: Fëmija duhet të jetë në një dhomë me një të pastër, të lagur (jo më pak se 50%) dhe ajrit të ftohtë, të jetë i sigurt për të pirë një lot (ujë, lëng, lëng), mundësisht në temperaturën e dhomës dhe të paktën 1 litër në ditë! Eugene,