Inflamacion i prepucit në një trajtim të fëmijëve


Quajtur phimosis lindura ose të fituara në patologjinë djem, e cila është një ngushtim i prepucit në penis. Abuzimi i tillë mund të çojë në vështirësi në urinimi dhe inflamacion. Newborn pothuajse gjithmonë kanë një formë të phimosis. Por më shpesh ai shkon në tre vjet. Formë patologjike phimosis mund të jetë një opsion rregullat në shtatë vjet, dhe pastaj kreu i penisit quanin veten. Në fëmijëri (deri në tre vjet) kirurgji për të trajtuar phimosis kryer ekskluzivisht për arsye mjekësore. Simptomat që mund të shërbejnë si pretekst për atë konsiderohen proceset inflamatore, që kufizojnë kokë, kruajtje dhe ënjtje e penisit dhe urinim çrregullime të.

Prindërit nuk duhet të ndërhyjë me hapjen kokat e tyre - kjo mund të sjellë shumë dhimbje, dhëmbëza, dhe përfundimisht do të shkaktojë format mbresë phimosis. Ju lutemi vini re nëse fëmija juaj wets anën - shihni një mjek menjëherë.
Phimosis fituar është shpesh rezultat i lëndimit ose inflamacion penile. Shkelje të tilla mund të rezultojnë në urinim i pavullnetshëm, inflamacion dhe LUTS deri pamundësisë së saj. Ndonjëherë phimosis ndodh nëpërmjet shkurtimit koke tension fre që shkakton dhimbje dhe mund të ndërhyjë me urinim. Nëse phimosis nuk shikojnë mjekun tuaj ose të kryejë trajtimin e rekomanduar është i mbushur me çrregullime të ndryshme.


Që urinim të shtrembëruar - është kthyer rrjedhën e urinës, e cila përfundimisht shkakton anomali patologjike e gurëve të veshkave dhe të fshikëzës në to depozitimin dhe inflamacion. Me qese, e cila formuar mishin, bashkë me urinë ngrihet dhe smegma. Kjo përzierje e sekrecionet e gjëndrave, qelizat e lëkurës vdekur dhe lagështisë. E saj të rritet në uretrës duke shkaktuar infeksionin e tij. Nëse kreu prodhimit të energjisë jashtë - shumë gjasa mund të ndodhë shtypjen prepucin. Kjo do ta bëjë atë proces praktikisht e pamundur të urinimit dhe mund të çojë në nekroza e indeve. Nuk trajtohen me phimosis mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve të tilla si balanoposthitis - inflamacion i kokës dhe prepucit të penisit, paraphimosis - kreu goditjen akute prepucit.

Është e mundshme edhe zhvillimin e kancerit. Phimosis mund të çojë në funksion të rëndë seksual në të ardhmen. Marrëdhënia seksuale mund të sjellë dhimbje dhe parehati, që çon në impotencë dhe infertilitetit. Si për të trajtuar inflamacion i prepucit dhe phimosis janë simptomat? Simptomet e inflamacion përfshijnë skuqje rreth prepucit, trazirat në urinim, kruajtje, djegie dhe dhimbje, shkarkimin purulent nga hapja e jashtme. Kur një ose më shumë nga simptomat e mëposhtme duhet të kërkojnë kujdes mjekësor. Pas inflamacion kirurgji janë gjithashtu të mundshme. Ata e konsideronin komplikimet postoperative dhe të trajtohen thjesht individuale.

Mjekimi kryhet në mënyrë rigoroze nën mbikëqyrjen e një specialisti. Ajo është droga e terapisë konservatore, e cila synon në heqjen e periudhës akute dhe për të parandaluar infeksionin e mundshëm. Pleh organik është hequr me anë të kullimit, dhe vendosur nën vaj erëkëndshëm prepucit të antibiotikëve. Mjeku rekomandon banjot rri në shtëpi me shtimin e barishte ose mangan. Mirë performancës make çaj kamomil, celandine, Calendula, kafshët. Ajo duhet të bëjë katër trajtime një ditë, pastaj kreu lubricating krem ​​antibiotik. Nëse inflamacioni është i shoqëruar me ethe dhe përkeqësimit të përgjithshëm - tregon terapi komplekse drogës.

Në phimosis patologjike ose cicatricial ku lafshë e penisit të bëhet kirurgji Anëtar i përflakur është kryer për të hequr kokën e unazës penisit. Kur ri-zhvillimi i phimosis rrethprerjes është kryer të gjithë kontaktoni forcojë lëkurës. Për të parandaluar inflamacion është i rëndësishëm për qasje prindërit. Ju nuk mund të detyrojë të hapur kokën, le të vetëm të kryejë ndonjë manipulim me të, duke përfshirë trajtimin e sapun dhe ndonjë dezinfektues. Ajo lan larg vajosje natyrore të lëkurës, duke shkaktuar rritjen e baktereve patogjene. Për të parandaluar inflamacion banjot shpenzojnë ulem me herbs për herë ose dy herë në javë.

Mos përdorni asnjë ilaç pa rekomandimet e një mjeku. Pas urinimi fëmijë tunduar dhe fshij atë të thatë, peshqir promokayuchy. Përdorni pelena rreptësisht nga rregullat dhe të përpiqemi pochastishe bëjë pa to. Pantallona nuk duhet të shtrydh organet gjenitale fëmijën. Ju si prindër duhet të kuptojnë se kjo është deri në ju diagnostikimin në kohë dhe trajtimin e duhur të phimosis. Diagnostikojnë inflamacion i prepucit të një fëmije, të emërojë trajtim - prerogativën e mjekut. "Mos matur posebe"! Nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj. Për manipulim të pasaktë në gjendje të dëmtojë fëmijën dhe të çojë në pasoja të rënda që mund të mbeten për jetë.

Catherine