Inflamacion i fshikëz e tëmthit - Simptomet, Trajtimi


Një arsye për dhimbje të mundshme të barkut mund të jetë inflamacion fshikëz e tëmthit apo cholecystitis. Cholecystitis, nga ana tjetër, mund të jetë akute ose kronike dhe ndodhin si prania e gurëve të tëmthit (80-90%), dhe në mungesë të tyre. Shansi i rritet cholecystitis qoftë se ju keni ndonjë nga faktorët e mëposhtëm: • Gjinore (gratë vuajnë 2-3 herë më shpesh); • Mosha (50-60 vjet); • Trashëgim; • Defektet e tëmthit dhe kanalet e saj; •, ushqim parregullt e pabalancuara; • Trashje; • Shtatzënia; • Infeksionet; • jetese i ulur; • Sëmundjet e pankreasit, mëlçisë, zorrëve; • Prania e vatrave kronike të infeksionit (dhëmbëve me karies.

grykët kronike); • Agjërimi, humbje peshe papritur. Cholecystitis zakonisht ka simptoma të tilla si: • Dhimbje në sektor të djathtë e sipërme, zakonisht e shurdhër, dhemb, intensitet të moderuar mund të jetë gjithashtu konvulsiv. Karakterizohet nga pamja e saj pas gabime në dietë, konsumit të alkoolit, stresi, aktivitetit fizik; • Marrje mendsh, të vjella të jetë e mundur; • ajror Gromësij dhe ushqim; • shije të hidhur në gojë; • Fryrje; • Mund të ketë humbje peshe; • Në ethe akute vendosjen. Nëse dyshoni se një inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit, simptomat, trajtimi duhet të jetë i menjëhershëm, nevojë urgjente për të thirrur një mjek, i cili do të përcaktojë nevojën për shtrimin në spital ose të trajtimit në mundësi në shtëpi, sepse nganjëherë ju mund të kenë nevojë kirurgji, të tilla si bllokimi i gurëve bile gypit.


Shtyllë e trajtimit cholecystitis, si dhe të gjithë sëmundjeve të traktit gastrointestinal është dietë . Ne nuk duhet të harrojmë se ka inflamacion fshikëz e tëmthit, si trashje dhe humbje peshe papritur, dietë duhet prandaj të supozojmë ruajtur peshë normale të trupit me të reduktuar yndyrë. Hani 4-5 herë në ditë në doza të vogla. Nëse ka pasur sulm akut , ne kemi nevojë për disa kohë për të ngrënë ushqim sa më shumë rezervë, që është, supave, drithëra, pelte, pije të ngrohtë. Ushqim proces të pyureobraznoy konsistencës (perime, patate pure, puddings, burgers steamed, desserts). Me simptomat zbutur akute mund të marrë mish të zier dhe peshk.

Është e rekomanduar për të ngrënë drithëra (oriz kafe, hikërror, breads me krunde), perime dhe fruta, sepse ata janë të pasura në fibra, e cila përmirëson lëvizshmërinë e zorrëve. Përjashtojë nga pastë dietë, skuqur, me aromë, i kripur. Bulmet preferojnë yndyrë të ulët (1,5% apo më pak). Është gjithashtu e rekomanduar për të kufizuar konsumin e hudhër, qepë, radishes për shkak të përmbajtjes së tyre të vajrave thelbësore të cilat kanë veprim irrituese për traktit gastrointestinal. Pije Limit kafe, çaj i fortë, preferojnë, hips supë, çaj i dobët, pelte, ujë mineral pa gaz. Sa për barna për të trajtuar sëmundjen .

Për lehtësim të ilaçeve dhimbje përshkruar antispasmodic (No-spa, Spazhan, Duspatalin). Për të normalizuar sekretimit të biliare - Hofitol, Alohol. Në mënyrë tipike, cholecystitis kombinuar me pancreatitis, si enzima të përdorura (Creon, Pancreatin. Mezim). Për të parandaluar komplikimet infektive duke përdorur antibiotikë gjerë spektrit. Nëse giardia gjetur, pastaj mbajti kursin e trajtimit anti-parazitare. Është e mundur për të kryer fizioterapinë (electrophoresis, UHF, inductothermy, etj) Në rastin e gurëve të tëmthit dhe inflamacion fshikëz e tëmthit me trajtim në disa raste mund të drejtohen për shpërbërjen e gurëve (henofalk, Ursofalk).

Në mënyrë tipike, një terapi e tillë e merr të paktën një vit dhe jo gjithmonë të efektshme. Ndonjëherë duke përdorur lithotripsy - shkatërrimtar të gurëve të tëmthit metodë valë tronditëse. Në rastin e contraindications për këtë metodë është ekzekutuar hequr fshikëz e tëmthit. Aktualisht, ky operacion është kryer metodën laparaskopike që redukton numrin e komplikimeve dhe shkurton periudhën e qëndrimit spitalor.
Megjithatë, mos harroni se pas heqja e fshikëz fshikëz e tëmthit mund të jenë gurë përsëritura në kanalet biliare janë, kështu që ju duhet të marrë provimin e rregullt nga një gastroenterologist, dietë dhe të ndjekin rekomandimet e mjekut.

Helen,