Inflamacion i bajamet trajtimin dhe largimin e bajamet bajamet


Bajame ose bajamet janë akumulime të indeve limfoid në fyt që prodhon limfocitet dhe qelizat plazma. Falë tyre, bajamet të mbrojtur trupin nga bakteret dhe mikrobet. Bajamet si i rëndësishëm për të neutralizuar infeksionin. Për të arritur më mirë këtë çështje, e konsiderojnë çfarë bëhet bajamet përflakur, trajtim dhe largimin e bajamet, bajame. Ndonjëherë bajamet nuk mund të përballen me kryerjen e funksioneve të tij, dhe në këtë rast ata nuk janë në gjendje të përballoj kasaphanën e mikrobeve, e përflakur, të fryrë dhe të kuqe. Kjo fillon një sëmundje të quajtur grykët akute apo dhimbje të fytit. Bajamet kryesore sëmundje, grykët - inflamacion akut i bajamet dhe grykët kronike - një inflamacion kronik i bajamet.

Kur inflamacion i bajamet shfaqen simptomat e mëposhtme: dhimbje të rënda të fytit, gëlltitjes vështirësi dhe dhimbje, dobësi trupi, ethe, dështim të frymëmarrjes. Si për të trajtuar inflamacion i bajamet? Trajtimi i grykët në mjekësinë tradicionale kryer terapeutike ose heqja kirurgjikale e bajamet. Nëse koha nuk shërohet inflamacion kronik të bajamet, ka gjasa për të zhvilluar komplikime të ndryshme të rënda në zemër dhe nyjeve. Trajtimi i bajamet purulent, grykët kryer një kurs të plotë terapeutike të larjes, i larë jashtë qëllimit të ulcerat zbrazëtirave bajamet. Heqja kirurgjikale e bajamet është subjekt simptomat e mëposhtme: - përsëris grykët purulent (më shumë se dy herë në vit), me ethe ose zhvillimin e komplikimeve të lidhura me inflamacion, si artrit, artrit reumatoid, pielonefrit, dhe të tjerët; - Sëmundje periodike grykët pa komplikime të mëdha, por i shoqëruar nga organizmi ethe; - Komplikimet e sëmundjes me anginë në zemër, nyje apo nyjet limfatike adenyt në rajonin e mandibulat.


Në trajtimin e heqje e bajameve grykët duke përdorur heqjen e plotë ose të pjesshëm të bajamet. Pas një ekzaminim të plotë të pacientit në grykët e spitalit mund të vendosë për të përfunduar largimin e bajamet 2-3 javë pas mprehje. Ky operacion mund të kryhet nën lokal ose nën anestezi të përgjithshme. Për të rregulluar gojën hapur, gjatë heqje e bajameve, duke përdorur gojën Extender. Pas një operacioni për heqjen e pacientit bajamet duhet të vihet në anën. Gjatë ditës së parë ai do të mund të pijë ujë vetëm ftohtë në gllënjka të vogla. Në ditët në vijim ai duhet të hani ushqim të lëngët jo të nxehtë.

Pas 4-5 ditëve të ardhshme pas operacionit pacienti mund të shkarkohet dhe të transferohet në trajtim ambulator. Zakonisht operacioneve turistik kur terapitë për 2-3 javë nuk ka prodhuar rezultate të prekshme. Megjithatë, nëse pacienti vuan nga të veshkave dhe të zemrës dështimit, hemofili, angina, diabeti të rëndë, sëmundje akute infektive, TB aktiv, shkeljes së menstruacioneve, është në tremujorin e tretë të shtatzënisë, heqje e bajameve është i kundërindikuar dhe të zgjedhur trajtime bajamet e tjera. Përparimet e fundit në mjekësi të lejojë për heqjen e pjesshme të bajamet me një lazer.

Një tjetër metodë moderne të hequr bajamet - është cryosurgery. Bajamet Mjekimi "ngrirjes" është bazuar në ndikimin lokal të temperaturave të ulëta në bajamet. Nga kjo bajame thjesht shkatërruar. Bartës i temperaturave jashtëzakonisht të ulëta favor azotit të lëngshëm. Në aplikuar këtë metodë nuk ka contraindications tjera se intolerancës personale. Një heqje e bajameve alternative në trajtimin e grykët vepron bajamet fizioterapi lazer. Për të ndikojë bajamet i përflakur përdoren slabointensivnoe rrezatimit lazer.
Kjo metodë rrit imunitetin antivirale, stresi, për të përmirësuar gjumë jep, rritjen e efikasitetit, përmirësimin e kujdesit.

Efekti i imunitetit vërejtur në fëmijët dhe të rriturit që kanë qenë trajtim kuantik i grykët dhe sëmundjeve të tjera. Trajtim i tillë mund të reduktojnë ndjeshëm sasinë e drogës dhe në këtë mënyrë të minimizuar efektet anësore të shkaktuara nga ata. Trajtimi i inflamacion i bajamet mund teploterapiyi në pajisje të destinuara për ngrohje faqet inflamatore. Por kjo metodë ka contraindications - është: kusht ethshme, inflamacion akut qelbëzuese, prania e kancerit, sëmundje mendore, ndjeshmëri abuse temperatura, sëmundjet pustular, mbindjeshmërisë në efekte termike dhe dehje alkoolit.

Inflamacion i bajamet, trajtim kombëtar Në çdo kohë, përveç kirurgjisë tradicionale, terapi fizike dhe ilaçe, trajtim aplikuar bajamet mënyra popullore. Ata rekomandojnë shpëlarje të ndryshme dhe ngrohje e bajamet përflakur. Për këtë qëllim, receta të ndryshme të përdorura infusions dhe decoctions e bimëve, tinctures, fasha fyt. Në thelb, natyrisht, trajtimi i mjeteve juridike popullore bajamet përflakur gjithashtu nënkupton larjen e tyre në mënyrë për të hequr pustules. Por ndonjëherë recetat e mjekësisë tradicionale janë gjithashtu rekomandimet pazakontë. Për shembull, disa healers trajtoj bajamet përflakur ofrojnë për të kryer kompresa me çorape shkumë sapuni apo doreza e bëra nga leshi duke aplikuar në fyt.

Ose përdorni djathë compress. Gjithsesi, nuk ka nevojë të ngutemi me përdorimin e metodave radikale, të përpiqet, të konsultoheni me një mjek otolaringolog, trajtimin bajamet inflamacion në shtëpi në shumë mënyra, duke përfshirë popull! Alexander, www.rasteniya-lecarstvennie. ru