Braktisja e biliare në trajtimin stomak, shkaqet, simptomat


Ndonjëherë, kur u konsultuar me një mjek pas shqyrtimit të traktit gastrointestinal, disa pacientë dëgjoni është: "Ju neglizhimi ndodh në biliare stomak." Çfarë do të thotë kjo? Çfarë shkakton një sëmundje të tillë dhe, më e rëndësishmja, si për të parandaluar këtë gjendje, nëse ajo ekziston, si ajo trajtohet? Ky botim i I në udhëzimet e faqes dhe të them artikullin e sotëm do të diskutojnë aty ku dhe pse po bëhet biliare në stomak, trajtim, shkaqet, simptomat e kësaj. Pas kësaj ka një rrjedhje të kundërt i përmbajtjes 12 Ulçera duodenale përmban biliare në stomak? Shkaqet , duke çuar në atë që shkon në akuzës biliare stomak mund të jenë të ndryshme: • mëlçisë inflamator dhe \ ose tëmthit, dmth hepatit ose cholecystitis; • Shkelja e të qenët i qartë së kanal biliare, duke shkaktuar biliare që vinte në drejtim të kundërt, dmth në stomak; • Funksioni i dëmtuar nga muskul unazor (squeezes muskujve) midis stomakut dhe duodenum 12; • dietë Dështimi (i parregullt, sasia e tepruar e ushqimit që vjen në një kohë) kur një sasi e tepruar e ushqimit vjen nga stomaku në duodenum 12, dhe ajo reflexively spazmuyetsya dhe shtyn një gungë ushqim më parë, dhe tashmë përmban një përzierje e biliare; • Ushqimi ushqime që mund të zvogëlojë tkurrshmërisë së muskul unazor (duke përfshirë kafe, çokollatë, lëng domate).

Pra, nëse ju të shënojë daljen e ankesave të caktuara karakterizojnë turpin e biliare në stomak, ju duhet të konsultoheni me një mjek-gastroenterologist. Cilat janë simptomat që shoqërojnë biliare turpin? • Djegia, dhimbje, shqetësim në rajon epigastrike; • acid Urth përzier me përmbajtje hidhërim; • ajror Gromësij ose amëz e hidhur; Në disa raste, turpi i biliare në stomak mund të shoqërohet nga një sëmundje mjaft të rëndë të stomakut ose duodenum 12 - ulçerë. Kur ju telefononi te mjeku së pari të rekomandojë për të kryer esophagogastroduodenoscopy (EFHDS), ultratinguj barkut, analizat e gjakut (klinike dhe biokimike), dhe urinalysis koprohramu i përgjithshëm për të përcaktuar shkaqet e mundshme të ankesave, të diagnostikuar fakt duke marrë biliare në stomak dhe e saj shkaktojë.


Në të ardhmen mund të kërkojnë kërkime më specifike mund të përcaktojë më saktë patologjinë e traktit gastrointestinal, do të varet nga saktësinë e këtij trajtimi. Sigurisht, për trajtimin e suksesshëm të kësaj sëmundjeje në vendin e parë, duhet të respektojë masat e mëposhtme, në përputhje me parimet e ushqim të shëndetshëm: • Ushqimi duhet të jetë (vakte të vogla 4-5 herë në ditë) të rregullta dhe i pjesshëm • Shmangni këtë metodë e gatimit në një të nxehtë përfitojnë pjekje, tiganisje, braising dhe tiganisje; • abstenojnë nga konsumi i tepërt i alkoolit, kafe, çokollatë, ëmbëlsira, supë të pasur, lëng, ushqimeve yndyrore dhe pirja e duhanit; Sa për trajtim mjekësor , si rregull, të përshkruajnë medikamente që normalizuar veprimtarinë motorike e traktit gastrointestinal, të tilla si Motilium.

Ai zakonisht përdor një tabletë tri herë në ditë. Përveç kësaj, trajtimi eliminon bile turpin mund të përmbajnë ursosan dhe Ursofalk siguruar efekt choleretic.
Të jetë i sigurt, nëse ju keni sëmundje të mëlçisë, fshikëz vrer, stomakut dhe duodenum 12 përcaktohet nga sasia e trajtimin e këtyre patologjive, si ata provokojnë turp i biliare në stomak dhe përkeqësojnë kursin e saj. Ajo mund të jetë blockers, pompë proton (omeprazol, lansoprazole), antibiotikët (nëse ulçerë), enzimat ndihmon tretjen e ushqimit. Natyrisht, qëllimi i terapisë është pas një sondazhi, rezultatet e të cilave mjek-gastroenterologist jep rekomandime.

Prandaj, ndiqni dietën dhe të jetë i sigurt që të konsultoheni me një specialist, për të shmangur vetë-ilaçe. Helen,