Kongjestion i hundës pa shami në fëmijë dhe të rritur


Hundës bllokimet - jo një gjë e vogël! Ka në jetën kushte të pakëndshme kongjestion i hundës në mungesë të një të ftohtë. Njeriu fillon të marr frymë përmes gojës tuaj, se ajo nuk është fiziologjikisht, sepse hunda jonë është projektuar për të pastruar ajrin e grimcave të pluhurit, lagështi dhe atë zihrivu. Frymëmarrje normale hundës është shumë e rëndësishme për funksionimin e duhur të të gjithë sistemit të frymëmarrjes. Shortness frymëmarrje hundës në fëmijëri mund të çojë edhe në një shkelje të formimit të skeletit dhe gjoks. Një rëndësi të veçantë frymëmarrje Roli i hundës për të rregulluar rrjedhjen e gjakut cerebrale. Prandaj, është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për kongjestion nazal, edhe në mungesë të emisioneve.

Përveç kësaj, një kusht afatgjatë mund të shkaktojë një numër të problemeve të ardhshme të frymëmarrjes si format kronike të faringjit, grykët, pezmatim i fytit. Kongjestion i hundës pa shami në fëmijë dhe të rritur gjithashtu mund të çojë në një reduktim në veshët e tyre dhe otitis media. Kjo është arsyeja pse në këtë artikull unë do të diskutojë Site shkaqet më të shpeshta të situatave të zakonshme dhe të përpiqen për të dhënë këshilla të mira për hapat e ardhshëm për të ndihmuar të heqin qafe e "thatë" të ftohtë. Çfarë mund të jetë arsyeja? Arsyet më të zakonshme për të cilat nuk ka shami hundës është i ftohtë dhe hipotermi. Si simptoma të zakonshme (si gjendje e sëmurë, dobësi, temperaturë, etj) nuk është shprehur, mund të jetë hundë zihet fryma, hundë i lëngshëm ndërsa ende.


Kjo është një nga fazat e ARD. Në këtë situatë, ndihma vasoconstrictor pika: hlazolin, naftizin, tyzyn ose sanoryn. Megjithatë, mbani në mend se për një kohë të gjatë nuk mund të marrin ata, sepse pika hundës janë droga që janë të varur dhe mund të dëmtojë si rezultat i kësaj. Nëse kongjestion i hundës për shkak të alergjive shfaq, këto fonde nuk janë të përshtatshme sepse arsyet pas saj janë mjaft të ndryshme. Rinitit alergjik është manifestuar raundin kronike vjeçare dhe të tjerët shpesh e shkaktuar nga alergeneve (flokët, pluhur, pendë, pupla). Kusht Outdoor zakonisht përmirësohet dhe të marrë frymë lirisht. Nga ky lloj i rinitit hundës nuk mund të shpëtoj, nëse fajtor hequr alergjen.

Mjeku Anti-alergjik edemë mund të përshkruajnë drogës anti-alergjik. Rinitit alergjik sezonal manifestohet në një sezon dhe është i lidhur me bimë të caktuara lulëzuar trajtohen njëjtë si rinitit dhe bimë shumëvjeçare. Shkaqe të tjera të dyshuara hundës bllokimet pa pështymë - lakim të septum nazal. Kjo simptomë duket gradualisht, nganjëherë për disa vjet, nuk formuar ende një mbipopullim të plotë hundës. Pushim Ndihmë shkakton paaftësinë për të marrë frymë hundë në këtë rast është kirurgji. Ndarëse Pasi e korrigjuara për pacientin kthyer frymëmarrjen e lirë hundës dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.

Një nga arsyet mund të jetë përhapja e polyps në zgavrën e hundës. Ashtu si në rastin e mëparshëm, zhvillimi i simptomave është gradual, ndërsa polyps nuk e mbush tërë zgavër.
Në këtë rast, gjithashtu, shpesh jo pa trajtim kirurgjik. Përdorimi i drogave të tjera shpesh shkakton vetëm një veprim të përkohshëm pozitiv. Në të sapolindur ka anomali të lindura, të tilla si atresia kur fëmija merr frymë përmes gojës dhe hundës frymëmarrja nuk është i përfshirë. Shkaku mbipopullim në fëmijën nganjëherë bien në trup të huaj zgavër hundës. Edhe këtu e rëndësishme të vërehet sa më shpejt të jetë e mundur për të marrë një objekt të vogël, lirimin kalimin hundës derisa ajo filloi të zhvillohet inflamacion rreth trupit të huaj.

Nuk ka rinitit vasomotor rinitis, kur nuk ka kusht i përgjithshëm është normale, por hundë zihet fryma, mund të hapen në kohën që një ose flegër tjetër, ndërsa frymëmarrje defectively (tickles hundën e tij, teshtin). Kjo është konsideruar si një reagim të ndotjes së ajrit. Metoda më efektive në trajtimin e vasomotor rinitit konsiderohet cryotherapy ose shpërbërja ultratingull. Plotësisht të eliminuar të njëjtën tendencë për përgjigjet e enëve të gjakut në zgavrën e hundës pamundur. Ndihmë për të kuptuar dhe trajtuar mjekun ent! Siç mund ta shikoni, shkakton kongjestion i hundës pa ftohtë mund të jetë një shumë, dhe kjo nuk është e gjitha. Pra kuptoj drejt, se ishte për shkak hundë ndalur frymëmarrjes, mund vetëm Ent - mjek.

Ai e gjen shkakun e sëmundjes, të shqyrtojë hundë duke përdorur teknika të veçanta. X-rrezet mund të emërojë sinuset, CT. Ënjtje e mukozës rekomandoj NSAIDs ose vasoconstrictor. Kur sinusit përshkruajnë terapi me antibiotikë, mosbalancim hormonal shkakton - hormonal, etj Trajtim efektiv i kongjestion nazal pa rinitit është përdorimi i rehabilitimit të plotë të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, kur shërohet të gjithë zonën e mukozës. Këshilla jonë: nuk eksperiment i dalë në trajtimin e mbingarkesës hundës pa ftohtit të dukshme.

Specialist besim që në mënyrë efektive dhe të shpejt të kthejë frymëmarrjen e lirë dhe për të eleminuar ndërlikimet e mundshme. Shëndetësor mirë për ju! LDSveta,