Hekur mangësi anemi tek fëmijët - Trajtimi


Iron mangësi anemi është e zakonshme ose jo një kusht patologjik në fëmijët, sidomos vegjël lëkundëse deri në një vit. Shpesh kjo është për shkak të veçantitë e në rritje të organizmit. Ai gjithmonë ka nevojë për më shumë, dhe të ardhurat nga jashtë e vitaminave dhe mineraleve nuk është gjithmonë i mjaftueshëm. Gjithkush e di se hemoglobinë të ulët - rrezikun nga ftohjet e shpeshta, mosfunksionim e shumë organeve dhe sistemeve, zhvillimin e komplikimeve të shpeshta dhe të rënda. Në këtë drejtim, hekur mangësi anemi në trajtimin e fëmijëve, parandalimin e sëmundjes meritojnë vëmendje të veçantë nga të dy mjekëve pediatër dhe nga prindërit. Hekur mangësi anemi tek fëmijët, çfarë është ajo?

Anemia - një kusht patologjik karakterizohet për një rënie në nivelet e gjakut të hemoglobinës (HB) dhe eritrociteve (Er). Në rekomandimin e OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) është konsideruar të jetë rënie anemik në nivele HB në foshnjat më poshtë 180-190 g / L në fëmijët C1 muaj për 1 vit nën 115 g / l, 6 vjet më e ulët se 110 g / l , vjetër poshtë 120 g / l. Trajtimi i hekurit mangësi anemi tek fëmijët Trajtimi duhet të jetë në kohë, gjithëpërfshirës. Ajo është e bazuar në katër parime: • emërimin e përgatitjeve të hekurit; • trajtimi i sëmundjes themelor; • eliminuar shkaqet çuan në anemi; • përmirësimin e dietën e fëmijës dhe regjimit NPT; Pika kryesore në trajtimin e hekurit mangësi anemisë në fëmijët mbetet ilaçe përmbajnë hekur.


Unë do të citoj vetëm parimet bazë. Qëllimi i doza të veçanta, diagramet, të përcaktojë kohëzgjatjen e terapisë duhet të merren vetëm me një pediatër. Ka disa faza të trajtimit hekur mangësi anemi tek fëmijët: • Largimi i anemisë (1,5-2 muaj.). • Terapia mbushje, ajo synon të plotësoj dyqane hekurit në trupin e fëmijës (3-6 mo.). • Terapia përkrahëse ka për qëllim mbajtjen e një niveli normal të hemoglobinës në gjak. (3-6 muaj). Filloni trajtimin e hekurit mangësi anemi tek fëmijët vetëm pas konfirmimit të laboratorit të reduktojë nivelet HB. Për shkallën e I-II të drogës anemi përdoret brenda.

Me rastin e tij për të thënë se Doza varet nga kohëzgjatja e procesit, shkalla e shkeljeve të zhvilluara në organet e brendshme, prania e sëmundjeve kronike, shkaqet që çon në anemi. Pra dozimit mund variojnë prej 3 deri 6 mg / kg / dite. dhe perzgjedhur individualisht. Kohëzgjatja e trajtimit është e vendosur nga sa fëmija përgjigjet në terapinë e përshkruar. Nëse doza optimale, dietë e rregulluar, trajtimi është filluar sëmundje shoqërues, niveli i Hb fillon të rritet në 10-15 ditë të terapisë. Pas normalizimit të trajtimit të gjakut të Hb nuk u ndal, por vazhdojnë.

Fëmijët janë të përcaktuara kryesisht Hemofer në pika, shurup Ferrum_Lek, ​​Maltofer.
Zgjedhja e drogës mbetet me mjekun. Është e rëndësishme që të përshkruaj medikamente përveç për të zgjidhur edhe vitamina B, acid folik dhe Askorbik. Me këto hekurit absorbohet më mirë nga trupi i fëmijës. Preparatet parenterale hekuri administruar në raste të rënda, nëse niveli anemi III, vetëm në spital, sepse ata kanë shumë komplikime, dhe efekti i përdorimit të tyre nuk është e gjatë. Dieta duhet të jetë i balancuar, i pjesshëm, takohen moshën e fëmijës. Nëse hrudnychkovaya periudhe, është e rëndësishme për të mbajtur dhënien e gjirit.

Rast nuk është e njëjta që fëmija merr qumësht nënës me hekur, në mënyrë që qumështi i gjirit përmban enzima që nxisin thithjen e hekurit nga ushqimet e tjera. Është e rëndësishme dhe kur për të futur ushqime të ngurta: vezë e verdhë veze, mëlçisë (pule, viçi), hikërror dhe bollgur, mel. Në të ushqyerit klinike për fëmijët më të vjetër si aditivëve të mësipërme duhet të jenë të pranishëm produktet e mëposhtme: veshkat mish viçi, gjuhë, alga deti, spinaq, fistikë, etj Kjo është vërtetuar se këto ushqime përmbajtje të lartë të lehtë absorbohet hekur. Dietë ditore duhet të përmbajë perime të mjaftueshme të freskëta dhe fruta.

Ka produkte të përjashtohet nga çaj të fëmijës dietë, çdo ushqim që përmban preservatives, drithëra - bollgur, oriz, toloknyana. Provoi se ata pengojnë thithjen e hekurit nga zorrët e fëmijës. Duke ecur në ajër të pastër, normalizimi i gjumit dhe syçeltësi - një komponent i rëndësishëm i trajtimit të mangësi hekuri anemi. Parandalim Ajo fillon në një kohë deri në qëndrimit të fëmijës në mitër të nënës. Grua shtatzënë emëruar vitamina komplekse me një përmbajtje të lartë të hekurit. Mami ajo duhet të hani një balancuar, t'i përmbahen ditë. Pas lindjes ju doni të mbani dhënien e gjirit si duhet të hyjë pikorm.

OBSH rekomandon përshkruesit të zgjidhur doza profilaktike për qëllim të: • Bebet lindur peshon më pak se 1000 gram. Përgatitja hekur ata caktohet norma e 4 mg per 1 peshes trupore ne dite (mg / kg / dite). • Fëmijët me peshë lindjeje mbi 1.000 dhe 1.500 gram. 3 mg / kg / ditë. • Fëmijët në lindje, peshon më shumë se 3000 gram. 2 mg / kg / dite. Prindërit nuk e bëni trajtimin e tyre të hekurit mangësi anemi në fëmijët është i mbushur me pasoja të pakëndshme dhe zhvillimin e komplikimeve serioze! Është më mirë për të lënë atë profesional! Alex,