Hekur mangësi anemi tek fëmijët - çfarë duhet të bëjmë


Të gjithë të njohur fjalë - anemi. Por jo të gjithë imagjinojmë se çfarë do të thotë, ose duhet të përafruar udhëzime. Por dijeni këtë sëmundje të gjakut është e domosdoshme për të gjithë, pasi ajo është mjaft e përhapur. Sëmundja prek të rriturit dhe adoleshentët. Pacientët me anemi dhjetor foshnjave nuk janë më mjekët habitur. Sidomos të jenë prindër të kujdesshëm e dy viteve të para të jetës, sepse në këtë moshë fëmijët shpesh vuajnë nga kjo sëmundje. Për të mësuar më shumë në lidhje me sëmundjen, të mësojnë të njohin simptomat e saj, trajtim, le të tani e konsiderojnë temë: mungesa e hekurit anemi në një fëmijë çfarë të bëjë.

Pse mangësi hekuri anemi në një fëmijë? Ky lloj anemi është më e zakonshme. Ajo karakterizohet nga një rënie të papritur në qelizat e kuqe të gjakut - qelizat e kuqe të gjakut dhe hemoglobinës, por ajo hemoglobinë përmban hekur, që trupi ka nevojë për furnizimin e duhur të oksigjenit në indet dhe organet. Përveç kësaj, hekur është pjesë e enzimeve të frymëmarrjes ndikon në metabolizmin. Si rezultat i mungesës së këtij elementi në trup në rrugë të gabuar shumë, duke përfshirë edhe proceset metabolike. Shumë shpesh ka anemi mungesa e hekurit në fëmijët parakohe. Kjo është për shkak se furnizimi kryesor i foshnjës së hekurt merr nga nëna në tre muajt e fundit të zhvillimit të fetusit.


Fëmijët e vegjël mund të merrni të sëmurë nëse nëna gjatë shtatzënisë janë vërejtur toksikoz vonë ose ajo vuan nga sëmundje kronike. Gjithashtu, shpesh dukuri e mangësi hekuri anemi prek e tyre intensive e zhvillimit fizik, rritjen. Në vitet e para të rritjes së jetës rritet disa herë, respektivisht, rrit volumin e gjakut. Të crumbs trupit thjesht nuk ka kohë për të siguruar veten e tyre me hekur. Gjithashtu në rrezik të lartë janë vajza që vijnë pubertetin. Në këtë kohë trupi i tyre e ndjen disa ndryshime hormonale dhe nevojën për rritjen e hekurit në mënyrë të konsiderueshme. Për fat të keq, ky grup është sëmundje pothuajse asimptomatike sepse trajtimi i nevojshëm vjen shumë vonë, ose nuk janë dhënë në të gjitha.

Simptomet e hekurit mangësi anemi në një fëmijë Në ngjarje e sëmundjes përkeqëson gjendjen e përgjithshme të foshnjës, ai ndjehet i dobët, lehtësisht i lodhur, i lodhur. Në fëmijët, ul oreksin, lëkura bëhet e zbehtë, qarqe të errëta nën gazrat. Shpesh, një tipar karakteristik i anemisë janë nosebleeds shpeshta, gjakderdhje, inflamacion i nyjave limfatike. Nëse vëreni këto shenja të hekurit mangësi anemi në një fëmijë, gjëja e parë për të bërë - të kontrolloni me mjekun tuaj. Mjeku do të përshkruajnë teste të veçanta për të cilat furnizojnë ose hedhin poshtë diagnozën. Trajtimi i anemisë te fëmijët Fëmijët viti i parë i jepet zakonisht një metodë mjekësore e trajtimit me hekur.

Ky trajtim është kryer me mbikëqyrjen e nevojshëm mjekësor. Fëmijët më të rritur janë transferuar zakonisht në një dietë të veçantë për një dietë të fëmijës raportuar më shumë hekur. Për shembull, ju duhet të jepni fëmijës më shumë hikërror, mollë, lëng të freskët molle, panxhar kuqe, mëlçisë viçi, mish ligët. Shumë mirë kursen nga lëng shegë anemi. Sipas rekomandimeve të mjekut dhe rregullat e ushqimit, mungesa e hekurit anemi është trajtuar në mënyrë efektive dhe në një kohë të shkurtër.
Metodat tradicionale të trajtimit të mangësi hekuri anemi në një fëmijë Mjekësisë tradicionale ka kohë dhe me sukses të ndihmojë të luftuar këtë sëmundje përmes decoctions, infuzione.

Mundohuni të gatuaj disa prej tyre: Mix sasi të barabartë me lëng të freskët e karrota, panxhar, rrepkë zi. Rezultuar koktej derdh në qeramike ose hedhura cookware hekuri, të mbuluar fort me një kapak ose petë dhe vendin në furrë në 3:00. Ky mjet duhet të marrë 1 h. L. (Fëmijët mbi 5 vjet), tri herë në ditë para ushqimit. * Ndihmë efektive në trajtimin e mangësi hekuri anemi një ekstrakt të fëmijëve: 1 tbsp. l. lule të thata e tërfili pour 1 tbsp. ujë të vluar, të përfundojë peshqir të trashë, të lënë për një orë. Pastaj tendosje, le fëmijën tuaj për 2 lugë. l. tri herë në ditë. Mundohuni të gatuaj një tjetër mënyrë shumë të mirë: Vendoseni në një balte ose të hedhura cookware hekuri 400.

sallo nutryanoho. Pres imët 6 mollë të mëdha, varietetet e gjelbër, shtoni proshutë, përzierje çdo gjë. Vendi enët në furrë për ngrohje të ulët për 1:00. Ndërsa pjekur, fshij pastër me 12 yolks vezë 1 tbsp. sheqer, pour në që rezulton nga masa e 400 g çokollatë integruar. Pastaj fshij nëpër një sitë pjekur në masë fitilin poshtë kur të përziera me përzierje vezë. Mbani mjekësi në frigorifer. Për trajtimin e hekurit mangësi anemi fëmijës ushqim përzierje e shijshme tri herë në ditë, vetëm përhapjen atë në një sanduiç. Ky mjet është shumë efektive, kjo ju lejon të shpejt të të shpëtoj të sëmundjes, madje edhe pacientët më të dobësuar.

Ne jemi përpjekur sot për të kuptuar shkaqet, simptomat, metodën e trajtimit të mangësi hekuri anemi. Gjëja kryesore është që të monitorojë nga afër shëndetin e fëmijës tuaj, për trajtim të hershëm dhe për të parandaluar komplikimet e sëmundjes. Cheers! Svetlana,