Hekur mangësi anemi në simptomat e shtatzënisë, trajtim për Popullit


Iron mangësi anemi shpesh shoqëron shtatzëninë. Ky kusht është i karakterizuar nga një rënie në numrin e qelizave të kuqe të gjakut - qelizat e kuqe të gjakut, ul nivelet e hemoglobinës në gjak, i cili është përgjegjës për ofrimin e oksigjenit në organet dhe indet. Më shumë të flasim rreth saj në botimin "Iron mangësi anemi në shtatzëni:. Simptomat, trajtimi për Popullit" Sa e rrezikshme anemia në shtatzëni? Mungesa e hekurit në trup mund ta komplikojë shumë rrjedhën normale të shtatzënisë dhe të ndikojë negativisht në zhvillimin e fetusit. Gratë shtatzëna që vuajnë nga anemia, më shpesh të ekspozuar ndaj toksicitetit.

Në këtë gjendje rrit rrezikun e lindjes së parakohshme, abort. Anemia mund të provokojë gjakderdhje gjatë lindjes dhe periudhës pas lindjes. Mungesa e hekurit në trupin e nënës shtatzënë shpesh shkakton ngadalshëm ose të ndaluar zhvillimin e fetusit. Rrit rrezikun e defekteve të zhvillimit dhe madje edhe vdekje. Përveç kësaj, fëmijët e lindur nga gratë që vuajnë nga anemia, siç janë të gjitha shenjat e mangësi hekuri. Kjo është për shkak se në utero, fetusi nuk do të mund të formojnë rezervat e nevojshme për atë substancë. Simptomet e mangësi hekuri anemi Simptomat e kësaj sëmundjeje janë të shumta dhe të ndryshme.


Ne do të konsiderojnë ato më tipike: Të gjitha shenjat e mangësi hekuri në trup mund të ndahen në 2 grupe 1. Simptomat anemik - të tregojë aneminë (rënie në vlerën e hemoglobinës në gjak); 2. Simptomat sideropenicheskaya - pikë të çrregullimit të komponentit enzimë e cila është hekuri. Simptomat anemik e lidhur direkt me organet uria oksigjenit dhe të indeve, duke rezultuar në shumë më të vogël të pushtetit. Kjo gjendje karakterizohet nga marramendje shpeshtë, dobësi, i dobët mund të ndodhë. Gjithashtu në këtë gjendje mund të jenë të qenët i përgjumur, ose, anasjelltas, çrregullime të gjumit, dhe pagjumësi.

Shumë pranoni këto kushte sesa shenjat konvencionale të shtatzënisë. Megjithatë, kjo nuk duhet të jetë. Nëse këto simptoma shfaqen, gruaja duhet të kaloj nëpër një kurs të diagnozës dhe trajtimit. Simptomat sideropenicheskaya janë të dukshme për mangësi hekuri anemi. Ne duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për ta. Kjo gjendje karakterizohet nga zbehtë, lëkurë të thatë. Ju mund të jetë lëkura e verdhë, sidomos në hundë, buzë dhe të çara në "do të thërrasë" në qoshet e gojës. Flokët bëhet e thatë dhe i brishtë, duke rënë rëndë. Ju mund të jetë mosmbajtjeje. Përveç kësaj, një grua shtatzënë që kanë zakone të parregullt të hahet. Për shembull, unë dua për të ngrënë shkumës, gëlqere, tokë, etj Këto karakteristika janë konsideruar karakteristikë e mangësi hekuri anemi.

Parandalimi dhe trajtimi i anemisë në gratë shtatzëna Për të shmangur këtë patologji, të ushqyerit gjatë shtatzënisë duhet të jetë racional, të përfshijë ushqime të lartë në hekur dhe kafshëve proteinave. Para së gjithash, ju duhet të përfshijë në dietë viçi i zier, mëlçisë, peshkut, qumështit dhe produkteve tuaja. Ajo duhet të rrisë konsumin e frutave dhe perimeve të freskëta. Të jetë i sigurt për të ngrënë një sallatë me karrota, lakër, hani mollë të freskëta. Një produkt i mirë parandaluese është hikërror. Por disa masa parandaluese kanë anemi nuk u hoq. Në një dietë të ekuilibruar, ju duhet të marrë preparate të hekurit, por vetëm ata që janë të sigurt për fëmijën e palindur.

Droga të tilla ju rekomandojmë shikuar mjekun shtatzënisë. Trajtimi i anemisë është administruar disa tableta apo pilula. Kohëzgjatja e pranimit është disa muaj, edhe pse hemoglobinës fillon të rritet që nga 2-3 javësh të trajtimit. Edhe nëse niveli në trup është e stabilizuar, kjo nuk do të thotë se dyqane hekuri janë plot. Është e nevojshme për të përfunduar një kurs të plotë të trajtimit dhe nuk e ndërpresë atë, edhe nëse ndjenja përmirësuar shumë. Si për të trajtuar aneminë në shtatzëni? Pas konsultimit me mjekun tuaj, ju mund të përdorni kundër mjeteve juridike popullore anemi. A keni receta e disa prej tyre: Mjekësisë tradicionale rekomandon pirë lëng të freskët me lëng të kuqe panxhar përzier me mollë dhe karrota.

Në lëng panxhar shtrydh mbrëmje, të lënë atë në frigorifer brenda natës. Në mëngjes, të përgatitur lëng nga mollë të varieteteve të gjelbër dhe karrota. Të gjitha lëngjet përzierje dhe pini një gjysmë gotë mes të ngrënies. Gjatë ditës ju mund të
pyvaty 1/4 l. lëng. Për të rritur nivelin e hemoglobinës në gjak janë një përzierje e polen, mjaltë, pelte mbretërore dhe apilaktozy. Për parandalimin dhe trajtimin e anemisë mund të përdorni luleradhiqe dhe rrënjët e saj. Kjo bimë përmban acid folik. Tërësisht shpëlarje dhe parboiled mbledhur bimë me rrënjët, mish i grirë. Pastaj, me përzierje të shtrydh lëng duke përdorur një përzierje e disa shtresa të napë.

Pini lëng të 1/3 filxhan lëng mishi acaroj holluar, tri herë në ditë. Frutat fiq përmbajnë sasi të larta të hekurit, kështu që është shumë e dobishme për të përdorur të gjithë periudhën e shtatzënisë. Shumica e saj është nga qumështi. Mash 5-6 fruta fiq, pour 1 filxhan qumësht të freskët, të lënë për një orë. Pastaj hani në këtë mënyrë në dy faza. Unë kujtoj se të gjitha fondet e bëri popullor gjatë shtatzënisë duhet të diskutohet me mjekun tuaj. Cheers! Svetlana,