Bend i fshikëz e tëmthit në trajtimin e fëmijëve, simptomat, pasojat


Vrer fshikëz - një organ i uritur që zhvillohet në pjesën e poshtme të mëlçisë. Ai është i përfaqësuar dardhë apo formë konike. E vendosur në murin e barkut mëparshëm, megjithëse në varësi të dallimeve të vogla të moshës dhe physique. Gjatësia shkon nga 8 në 14 cm, gjerësi prej 3 deri në 5 cm, dhe vëllimi mund të arrijnë 40 -. 70 cu.
cm. Fundi i saj më të gjerë, pak përtej buzë të mëlçisë, i quajtur pjesën e poshtme, dhe përballë tij, e ngushtë fund quhet qafë. Lëngu që akumulon në fshikëz fshikëz e tëmthit ka një ngjyrë të verdhë dhe është quajtur bile. Ajo është prodhuar nga mëlçisë për të stimuluar tretje.

Bile është ruajtur në fshikëz fshikëz e tëmthit në një pikë të caktuar, përveç kur ajo kondensohen sepse mur fshikëz thith në ujë të saj pjesë. E pra, në kohën e duhur ajo lëviz nga fshikëza në zorrë. Funksionet e tëmthit Funksioni kryesor i fshikëz e tëmthit është akumulimi dhe përqëndrimi i biliare, e cila është përdorur nga trupi për të tretet yndyrna. Bile më tej hyn në kanal të përbashkët biliare dhe duodenum. Vetëm të tëmthit kryen rregullator, sekretore, enzimatik dhe funksionin shtrëngohet. Në ditët e sotme një sëmundje të tilla si kthesë e tëmthit tek fëmijët ndodh mjaft shpesh.


Kjo zakonisht ndodh kur ju të kthehet fshikëz e tëmthit dhe për këtë arsye është një shkelje e rrjedhjes së biliare, ky fenomen quhet diskinezi. Në disa raste, sëmundja është asimptomatik, por më shpesh është e qartë, dhe është mjaft e dhimbshme për fëmijën dhe prindërit e tij. Kur problemet e tilla jo vetëm panik, por nuk duhet të vonojë vizitë te mjeku për diagnozën dhe caktimit të duhur të trajtimit. Pra, le të flasim për kthese e fëmijës fshikëz e tëmthit, trajtim, simptomat, efektet e trajtimit janë jo humbasë. Simptomet e fshikëz e tëmthit vdesin Simptomat më të zakonshme janë dhimbje të barkut, humbje e oreksit, të vjella, probleme me një karrige, ethe të jetë e mundur.

Në fëmijët me këtë sëmundje nuk është bile i rrallë është rivendosur, kjo është ajo që provokon të vjella. Jo rrallë këto simptoma janë të shoqëruara me nervozizëm, baby ankthi. Çrregullime të mundshme gjumit. Trajtimi përkulem e tëmthit Për trajtimin e kësaj sëmundjeje duhet të ndjekin një dietë që do të caktojë pediatrin. Ajo duhet të shmanget në maksimum skuqur, i tymosur, yndyrna të ngopura tashmë dhe kimikate të ndryshme, ushqim, si dhe të fortë të mishit dhe peshkut supë. Vetëm të përpiqen të kufizojnë fëmijën në ëmbëlsirat, pijet e gazuara. Tentimi për të gatuaj vetë. Ajo do të jetë shumë më e dobishme si ajo nuk përmban ngjyra të tilla numër, preservatives dhe shtesa të ndryshme ushqimore, ajo nuk është e nevojshme me këtë sëmundje të fëmijëve.

Mundohuni të hani shumë fruta dhe perime të freskëta si dhe zier. Përdorni dietë të produkteve bimore të pasura në fibra dietetike. Për të përmirësuar rrjedhën e biliare shpesh duhet të hani 4 - 6 herë në ditë. Vezë të fërguara dhe steamed qumësht qull e rëndë të ishte mëngjes i shkëlqyer për fëmijën tuaj. Kjo qull është shumë mirë të absorbuar biliare. Me karamele ëmbël mund të jepet, souffles, marshmallows, ëmbëlsirat qumësht apo ëmbëlsira krisur. Shumë e dobishme është e djathë, por si shumë fëmijë nuk e pëlqen atë për shkak të një shije të thartë, ju mund të përzierje dyqanin djathë me djathë i butë.

Kjo përzierje do të jetë veçanërisht e dobishme në dyskinesia. Për drekë të përsosur thartë mollë, kajsi, banane, dardha, luleshtrydhe. Supave janë edhe të mira për drithëra ose supë perimesh. Me produktet e mishit bërxolla të mundshme me avull, shpezë, lepuri, mish derri ose viçi vetëm të ziera. Dietë e fëmijës, problemi i lakimi i fshikëz e tëmthit duhet të jetë i plotë. Duhet të jetë i butë dhe vajra vegjetale, por ata duhet të shtoni një pak në një tas në vend se një tigan për gatim. Është e nevojshme për të eliminuar plotësisht margarinë dhe ghee. Është e këshillueshme për të marrë mjaft e lëngjeve.

Në mënyrë të ngjashme për të përmirësuar rrjedhjen mund të japin concoctions e bimëve. Për këtë karamele mente qasje, kamomil, u rrit, gjethe luleshtrydhe. Por për sigurinë para mjekësi bimore, konsultohuni me mjekun tuaj. Sa për drogë choleretic, ata duhet të merren vetëm një herë bëri me ultratinguj dhe ajo nuk treguan gurë dhe rërë. Ka raste kur përkulem e tëmthit në fëmijët me moshë mund të zhduket si në rritje dhe organet. Por nëse kjo nuk ndodh dhe nuk panik. Kjo nuk është një sëmundje fatale, dhe është e mundur për të jetuar një të plotë, në aspektin e shëndetit, jetës. Dietë kryesor.

Ne duhet të përpiqemi jo për të ngrënë yndyrore, skuqur. Dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë, një mënyrë jetese të shëndetshme është jo kush nuk është lënduar. Ushtrim i nevojshëm, por jo shumë punë jashtë orarit, pa dinamik
lëvizjet, dhe normat e drogës përdorim biliare. Të gjitha drogat Bile mund të ndahen në dy grupe: ato që rrisin formimin e biliare (choleretic) dhe të kontribuojë në avancimin e saj (holekynetyky dhe holespazmolitikam). Megjithatë, rregulli bazë është dieting, pa atë që ju të merrni një rezultat të saktë. Pasojat e një kthesë të tëmthit Shumica e fëmijëve të rritet më shpejt këtë sëmundje (mosha, ai vjen në pozicionin e dëshiruar).

Por mos harroni se në një kthesë të fshikëz e tëmthit biliare pezëm mund të ndodhë dhe çrregullime metabolike në trup që të çon në teorinë Ashofa-Naunina, formimin e gur (gurë) në fshikëz e tëmthit. Në këtë rast është e nevojshme që të thahet gypit biliare projektuar për këtë kateterit. Vladsoroka,