Forcim dhe ndikimi i saj në shëndetin e njeriut


Të gjithë ne e dimë pothuajse nga fëmijëria që forcim është procedurë jashtëzakonisht e dobishme. I bindur për këtë, disa mishëron këtë njohuri për të besuar se shëndeti dhe kështu nuk ka problem. Por me shfaqjen e problemeve në trup në këtë mënyrë nuk do të ndihmojë. Forcim dhe ndikimi i saj në shëndetin e njeriut - i madh.
Dhe si dikush i cili drejton një mënyrë jetese të shëndetshme është e vështirë të imagjinohet pa kryerjen sezon procedurat. Për ngarkesa të përhershme të sportit dhe ushqim diete kjo nuk është e mjaftueshme. Pra, shikuar nga shëndetësor duhet të jetë së bashku. Metodat forcim të Drejtat Ajo është e njohur mirë se një efekt pozitiv në shëndetin e njeriut forcim ndjerë nga e para sekonda e procedurës.

Për ata që tani cringed, ne do të hedhin poshtë mitin se ajo përdor ujë vetëm të ftohtë. Që proces përfshin një ndryshim të mprehtë në kushte të temperaturës rrethojnë njeriun, pastaj i aftë dhe ujë të nxehtë. Ajo stimulon trup shumë funksione dhe procese, aktivizon sistemin imunitar, rrit aftësinë për të rezistuar ftohjet. Kalitje termike si një mënyrë për të promovuar shëndetin - një dush sauna apo thjeshtë. Nuk ju mund të relaksoheni dhe të pushojnë, ndërsa në lëkurë të njëjtën kohë të qartë. Si rezultat i zgjerimit të poret e lëkurës, janë nxjerrë nga trupi i substancave të dëmshme toksike, dhe ajo rilindur shpejt.


Pas kësaj procedure, fillon procesi shtresohem qelizat e vdekura dhe pamjen e atyre të reja. Forcim të ngrohjes ndihmon për të shpejtuar qarkullimin. Kështu që shpejt ju poproschayetesya stanjacion e gjakut dhe të dalin nga sëmundjes së tij. Efekti i ngrohjes në shëndetin e njeriut dhe është e dobishme për njerëzit që vuajnë nga çrregullime metabolike. Përveç kësaj, pas një dush ose sauna shtetit normal dhe psiko-emocional. Për ta bërë këtë të paktën një herë në javë duhet të bëjë udhëtime të tilla, dhe rezultatet pozitive nga ato do të bëhet i dukshëm pas procedurës së parë. Sa për forcim të ftohtë, ajo lehtëson aktivizimin e pothuajse të gjitha proceset në trupin e njeriut.

Në të mprehtë derdhje ujë të ftohtë në trupin tonë ndjen stresin e vërtetë. Për të sjellë asnjë dëm dhe dobi, të ftohtë duhet të jetë shumë jetëshkurtër. Dhe kështu dush të ftohtë duhet të mësohet veten gradualisht. Ftohtë forcim ka një efekt të dobishëm për sistemin kardiovaskular. Gjatë procedurës, një tkurrje të mprehtë të enëve të gjakut, gjaku shkon thellë në trup dhe pastaj u kthye. Zemra dhe enëve të gjakut muret forcuara nga proceset e aktivizimit, përmirëson qarkullimin e gjakut. Kjo është një zgjidhje e shkëlqyer për arrhythmia, ndërprerjet në zemër, por vetëm në qoftë se ju përdorni atë gjatë gjithë kohës, pavarësisht të sezonit dhe ka probleme me zemrën.

Ajo u provua se derdhje të ftohtë prek muskujt. Ata janë pas shpejt shërohet nga tendosje fizike dhe duke forcuar fibrat e muskujve bëhen më të qëndrueshme. Prandaj, në vend vetëm pak sekonda derdhje ujë të ftohtë të ndjejnë se trupi ishte përsëri operacional, përmirësuar shëndetin e përgjithshëm, rrit ton. Ky forcim të ftohtë ndryshon nga të nxehtit, pas së cilës ju dëshironi të relaksoheni dhe të vazhdojë të relaksoheni. Dripping me ujë të ftohtë, ju po ndihmojnë organet e tretjes sistemit dhe metabolizmin. Sepse proteina alkaline gjakut në trup është zhytur më të shpejtë dhe më mirë ure excreted, duke lejuar kështu trupi ynë pastruar shpejt të produkteve të dekompozimit.

Gjatë stresit njeri merr off emocion e tij. Derdhje ujë të ftohtë - është e njëjtë stres, pasi që sistemi nervor vjen në bilancin dhe qetësohet. Kështu, gjendja fizike, shëndetin mendor dhe forcim mund të përmirësohet vetëm dripping me ujë të ftohtë. Kur vetëm gjymtyrë të ulëta kalitje efekt do të jetë më i dobët sesa në dousing trupin. Nëse ngrohjes ka një efekt qetësues dhe relaksues, të ftohtë irriton efekte në trup. Por një ndërveprim i shkurtër me ujë të ftohtë është shumë i dobishëm. Forcim një efekt pozitiv edhe në sistemin e frymëmarrjes.

Në kontakt të mprehtë trupit që ka frymë të ftohtë padashur ruhet, dhe bëhet më i shpeshtë. Si rezultat, përmirësimin e ventilimit, rrit qëndrueshmëri dhe në përgjithësi duket efekt i dobishëm për shëndetin e njeriut. Ju mund dhe duhet të fillojë zahartovuvatysya fëmijërinë e hershme. Nëse fëmija juaj ka një sistem të dobët imunitar, shpesh prostyhaye, nënshtruar sulm virus, ajo është një sinjal për të menduar për forcim trupin e fëmijës. Stop sende fëmija vitamina artificiale, duke u përpjekur për të mbështetur sistemin e tij imunitar. Është më mirë për të bashkëngjitni atë në arsim në shëtitje të përditshme fizik me të dhe temperamentet.

Megjithatë, duke marrë f
o Wet mos harroni se forcim të ftohtë nuk duhet të bëhet pas trajnimit apo ushtrim kompleks. Pas të gjitha muskujt e djersitur, flushed dhe ngrohur trupi mund të përgjigjet për këtë stres siç duhet dhe të ndaluar zemrën. Por edhe përkundër një paralajmërim të ashpër, ne besim mund të pohojnë se për ngurtësinë e duhur - mjetet më të përballueshme të promovimit të shëndetit të njeriut. Pra zahartovuytesya siç duhet dhe të qëndrojnë të shëndetshme! Elvira,