Forcim masazh dhe gjimnastikë foshnjat


Kur një fëmijë është i lindur, ajo bie në një vend të ri për që ajo të ekzistojë. Natyra e ka pajisur atë me lindjen e mekanizmave të shumta të mbrojtjes, të mësojnë të përshtaten me mjedisin e ri për të mbijetuar, të lulëzojnë. Por çdo mekanizëm natyrore duhet të zhvillohen në mënyrë që trupi i foshnjës mund të jetojnë atje vetëm të fillojë, të rritet, të rritet në mjedisin e ri. Ndihmësit kryesorë në këtë janë forcim, masazh dhe gjimnastikës foshnjat. Për shembull, fëmijët e lindur ka mekanizmat e termoregulacionit. Ata të parandaluar mbinxehje, dridhura. Nëse nëna e fëmijës nuk është e zhvilluar më tej këtë mekanizëm, dhe ajo fillon për të përfunduar, të krijojë kushte të favorshme, kjo është në fund të fundit mekanizëm zhduket.

Atëherë ajo do të jetë e meze të vogla sa për fëmijën ftohtë dhe të sëmurë. Për të shmangur këtë, fëmijët kanë nevojë për të dridhura. Forcim Për të përmirësuar qëndrueshmëri, të rritur rezistencën ndaj sëmundjeve të ndryshme, foshnjat duhet të dridhura. Kur kalitje fëmijën me ujë, ajër të pastër, imunitet rrezet e diellit të shpërndara, mekanizëm termoregulacionit natyror vazhdon, dhe përmirësuar. Procedurat forcim metabolizmin normalizojë, në përshtatjen e trupit në rritje të kushteve të reja të mjedisit të kontribuojë në zhvillimin normal fizik të fëmijëve.


Çdo prindërit duan fëmijën e tyre të rriten të shëndetshëm dhe të fortë. Shumë prej tyre janë të vetëdijshëm se kjo kërkon durimin e tij. Pyetja është vetëm kur të fillojë procedurat e forcim të shpenzimeve? Përgjigjja është e thjeshtë: në ditët e para të jetës së fëmijës. Transmeton si shpesh si çerdhe pa fëmijë kënd të ecin me të sa më shpesh të jetë e mundur jashtë. Kushtoj vëmendje të veçantë për trajtimin e ujit. Një grumbull i mbeturinave çdo ditë, dhe temperatura e ujit në banjë fëmijës nuk duhet të kalojë 36-37 gradë. Kur të vjetër, le të spërkatje në legen jashtë në diell ujë të nxehtë.

Sigurisht, nëse kushtet lejojnë dhe koha është mjaft e ngrohtë.
Mos kini frikë që të prostudytsya fëmijën. Natyra e vunë në përshtatshmëri. Prandaj, detyra juaj kryesore - për të ruajtur këtë aftësi për jetën e fëmijës tuaj. Gjimnastikë Ushtrimi bëjnë me fëmijën tuaj, nga muajt e parë të jetës. Ajo është e mirë për të filluar klasë të një orë pas të ushqyerit në mëngjes. Për punësim të plotë, kërkon që fëmija ishte i shëndetshëm, ishte në një humor të mirë. Batanije krevat, pelenë të ngrohtë në tryezë në ndryshim. Vendoseni atë në fëmijën tuaj. Filloni butësisht të biseduar me të, ndërsa Stroking.

Pastaj fillojnë pa probleme, pa lëvizje të papritura, kërrusem, shpjegoj trajton gishtat në to këmbët. Të gjithë fëmijët janë të lindur koprrac refleks. Prandaj, të futur gishtin në pëllëmbë të tij, butësisht të hequr fëmijën. Ky ushtrim është zakonisht të vërtetë si fëmijë. Ata fillojnë të buzëqeshje për fat të mirë, "të këndojë". Merrni disa ushtrime: Vendoseni fëmijën në anën e pasme. Nën kurrizin e tij dhe gomar, të vënë duart e tyre, dhe tani ajo pokachayte butësisht nga njëra anë në tjetrën. Ky ushtrim do të relaksoheni muskujt tuaj. Mbani lodra mbi kokën e tij, kështu që ai tërhoqi trajtuar up, duke u përpjekur për të rrëmbyer një lodër. Ky ushtrim trajnon muskujt të mëdha mbrapa, forcon shpinë.

Jepni fëmijën tuaj të rrëmbyer bravo shuplakat tuaja. Tani fillojnë butësisht përkulem, shpjegoj trajtuar. Ky ushtrim shtrihet, trajnon muskujt e pasme. Tani të kthehet fëmijën në bark të tij. Dora e tij e kuptoj këmbët këmbë, lidhur ato së bashku, butësisht shtypni këmbë në ijë. Një tjetër shtypni dorën e tij lehtë mbi gomar. Tani merr thërrimet nën bërryla pak anim përpara për të rritur, por nuk e vënë fëmijën në të gjithë këmbë. Shpinë e tij ishte mjaft e fortë për këtë. Fëmija duhet të pothuajse të mbajtur në peshë, vetëm për të prekur e saj sipërfaqe gishtat tryezë. Masazh Foshnjat Masazh është e tenderit, stroking kujdesshëm, fërkim, Felting.

Metodat më të mira dhe teknikat e masazh do të ju tregojnë një masazhist të ekspertëve ose pediatrin tuaj qarkut. Për procedurën, do të përgatisë një pelenë të ngrohtë, vaj fëmijë. Ju mund të përdorni ulliri të rregullt, në të cilën të shtoni disa pika vaj esencial të bredhi, pisha, rrush. Masazh është më e mirë për të shpenzuar në mbrëmje në kohën e gjumit. Zhvishet fëmijën tuaj, të vënë në një tryezë në ndryshim, të mbuluara me pelenë të ngrohtë. Butësisht ngrohjes e naftës, lyej ato me duart e tyre. Marrja stroking butësisht, spirale Stroking këmbët nga hips në këmbë. Kofshët e brendshme masazh touch nuk mund të mos dëmtojë nyjet limfatike.

Marrja fërkim Tani 2-3 minutësh fshij me këmbë majë të gishtave, çdo gisht. Në këmbët ka shumë mbaresa nervore, kështu që ju fërkoni dhe stimuluese ndikojnë secilin prej tyre. Marrja Felting: Dele duart fiksohem tuaj, kuptoj crumbs hip. Brenda një minutë midis duarve të pista këmbë, si në qoftë se ju Lepim bërxolla. Tani palme hapur masazh bark tuaj në një drejtim të akrepave të sahatit. Masazh goditje stilolaps mbrapa, hips, këmbët, këmbët. Masazh bëhet siç duhet stimulon qarkullimin e gjakut, forcon sistemin imunitar, parandalon kapsllëk, normalizohen tretje. Forcim, masazh dhe palestër e fëmijëve në faqen tonë me editoriale www.rasteniya-lecarstvennie.

Opinioni ru do të ndihmojë fëmijën tuaj të shpejt të përshtatet me kushtet e reja të jetës së mjedisit rrethues. Kjo është një parandalimin e madhe sëmundje, një mënyrë e madhe për të rritur imunitetin. Lëreni fëmijën tuaj të rritet i shëndetshëm dhe i lumtur! Svetlana,