Forcim i fëmijëve parashkollor në kopshtin e fëmijëve dhe Dhow ndërtesës


Forcim - është edhe efektiv dhe nuk kërkon metodën e kostos për të forcuar funksionet mbrojtëse. Ata mund të fillojnë të përdorin në çdo kohë, dhe në çdo moshë. Megjithatë, nuk ka vështirësi e madhe në masat e duhura dhe sistematike sepse pa mbështetjen e përditshme rezultatet tashmë të arritura, performanca e ul. Pra qëllimi forcim - një organ i përditshëm varësisë ndaj ndryshimeve të papritura në temperaturë dhe në këtë mënyrë - u rrit rezistencën ndaj temperaturave të ulëta. Përfitimet forcim i njohur që nga kohërat e lashta, ajo iu përgjigj ndjeshmërinë dhe kardiovaskulare dhe kockave dhe nervor, dhe muskulor sistem, të frymëmarrjes, të termoregulacionit, lëkurë, etj

Ky është një kontribut i madh për normalizimin dhe paqen e mendjes së njeriut.
Prandaj është veçanërisht e rëndësishme për të filluar procedurën kalitje "fëmijëri". Dhe për shkak të ngurtësimit të fëmijëve parashkollor në kopshtin e fëmijëve (POC) dhe në shtëpi ne të redaktuar këtë faqe interneti dhe vendosi për të folur sot. Këto procedura duhet të jetë jo vetëm sistematik, gjithëpërfshirës, ​​në përputhje, ata gjithashtu duhet të marrin në konsideratë moshën e fëmijës, dhe kohët e fundit u zhvendos sëmundjen e tij. Fëmijët janë përgjithësisht më të ndjeshëm ndaj të ftohtë, kështu që ju duhet të përputhen me kujdes ngjarjen. Dhe, natyrisht, para se fëmijët forcim duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Procedura nuk është e komplikuar forcim.


Ne fillojmë shqyrtimin tonë të lehtë. Solar (ajrit) dush Nën veprimin e rrezatimit ultravjollcë në lëkurë, trupi prodhon vitaminë D, përmes të cilave forcon sistemin e kockave. Gjithashtu sunbathing të rritur funksionin mbrojtës të lëkurës dhe metabolizmit. Megjithatë, ekspozimi ndaj diellit gjithashtu duhet të dozë sepse ajo mund të jetë temperatura e trupit, dhe efektet më të mira nga banjot e ajrit ndodh kur nuk ka diell në lëkurë. Duke filluar këtë ekspozim shuarje më i mirë në një mot të qetë dhe të freskët në verë, rreth 3-5 minuta, gradualisht në rritje ndaj 30-35 minuta. Duke ecur jashtë Ideal për fëmijët parashkollor.

Me ta në kopshtin e fëmijëve duhet të ecin 2-3 herë në ditë nga 30 minuta deri 02:00. Një fëmijë ecën mbi aktiv, dhe shumë janë të lumtur për të lëvizur. Not në pellg Filloni forcim i fëmijëve më mirë në shtëpi ose në lumë në një ditë të qetë me diell, kur temperatura e ajrit 25-26 ?, ujit - 22-23 ?. Qëndro në ujë duhet të kufizojnë dhe të japë një tjetër 5-8 minuta, një herë në ditë. Pas duke u përdorur për të notuar temperaturën 18 ?. Duke ecur zbathur Një zgjedhje e shkëlqyer. Fëmija i parë drejtuar dhomë të zbrazët në qilim të vështirë, qilim kodrinor, dhe pastaj në rrugë - në rërë dhe bar.

Fillimi i një forcim në POC apo shtëpi mund të alokimit trajtim të kufizuar kohe - nga një orë dhe vetëm të vijë gradualisht në disa orë në ditë. Forcim fyt Veçanërisht i dobishëm për fëmijët me infeksione të shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes. Ajo duhet të gargarë me ujë në një temperaturë prej 33-36 ?, Dhe pastaj pas duke u përdorur për të reduktuar 1? Çdo 5 ditë, duke dëshmuar për 16-18 ?. Por në qoftë se një fëmijë është i sëmurë, pastaj të ulur temperaturën në 7 ditë. Laj Një fëmijë është i larë fytyrën, krahët, qafën, gjoks e sipërme, underarm në bel plus ujit temperaturë 14-16 ?, Dhe nëse kjo trajtimet me ujë të bërë - plus 27-28 ?, Me një rënie graduale.

Lavatrice nuk zëvendëson lagur dhe qyl. Rub-poshtë Për përdorimin e tij të një dorezë me një leckë të butë mëndafsh. Saj zhytem në ujë të ngrohtë, pastaj butësisht vidzhavshy bëjë duart fshirje fëmijën, nga majat e gishtave për krah pas gjoksit obbyrayut, atëherë stomak, mbrapa, këmbët në ijë, mollaqe fund. Temperatura e ujit në të njëjtën kohë duhet të jetë rreth 27 ?, Kjo është e afërt me temperaturën e lëkurës zhveshur. Abdesi kryhet me improvizuara (me kovë, lotim kanaçe, kova), radha vijon: së pari derdhi mbi shpinë të tij, atëherë në gjoksin e tij (jo duke u përpjekur për të lagur, kokën), duke lëvizur në stomak, pastaj supet dhe të armëve.

Temperatura fillestar rekomanduar ujit për lagur: verë - rreth 34-35 Winter - rreth 36-37 ?;? të ulë ajo duhet të jetë shumë gradual dhe 1 në verë -? rreth çdo 3 ditë, në dimër çdo 7 ditë. Kështu që ajo duhet të sillen në 28? (Summer) dhe rreth 30-31? (Winter). Banjot këmba Sedilja e fëmijës në një karrige të ulët, këmbët mund të vendosni një tas ose pellgu mban mbi. Përgatitni dy enë me ujë në një ujë - plus 35-36 ?, ndryshe pije freskuese të ujit - 34 ?. Është e nevojshme për të larë këmbën dhe këmba kec ujë nga enë e parë, pastaj tjetri. Për ta përfunduar ujë menjëherë thatë këmbët dhe të vënë në çorape të thatë ose triko.

Procedura e mëposhtme - të njëjtën gjë. Çdo 5 ditë mund të zvogëlojë temperaturën e ujit në kavanoz dytë 1 ?, Rritja diferencën e temperaturës midis temperatura e ujit dhe duke e çuar shtambë të dytë për 16-18? Celsius. Dush Well tonet e sistemit nervor të fëmijëve. Si rezultat i një humor i gëzuar, gjumit dhe oreks të mirë. Temperatura e ujit në verë -? 33-35 Winter - deri në 36 ?. Çdo 3-5 ditë për të ulur temperaturën e 1? në 25 ?. Koha - 1-3 minuta. Gjithashtu mos harroni të dy herë në ditë - në mëngjes dhe mbrëmje, hedh në dhomë, rregullimin draftin. Këtu janë vendndodhja e përafërt e procedurave zakalyvayuschyh për preschoolers që mund të bëhet si në shtëpi dhe në kopësht: Mëngjes: tarifimit, lavazheve vagjinore, polo