Misteret e bimëve medicinale me përgjigje për fëmijët


Bimët mjekësore - se si ata duken, ku për të marrë ato, si për të ndërtuar që të gjithë ne e dimë rreth tyre? Le të vetëm të merrni të dini ato përmes puzzles! Kjo është lojë e lehtë dhe e thjeshtë, ku ju mund të testuar njohuritë tuaja të natyrës, aftësinë për të vëzhguar dhe njoftimit. Mos u shqetësoni - të gjitha të fshehtat e bimëve medicinale me përgjigjet për fëmijë dhe shumë e thjeshtë. Le të fillojmë! Misteret e bimëve medicinale 1. Marijuana dhe rritet në shpatet dhe gunga në të gjelbër. Erë e fortë dhe e ëmbël, me çaj e saj të gjelbër gjeth na është. Çfarë është bari -. H .. Guess. 2. ombrellë brishtë kopsht Gradualisht u rritur.

Si për të thirrur ju? "Prokop" - Loud na tregoni ... 3. kodër hayfield, Dhe të ftohtë të ëmbël. Çfarë një kokrra të kuqe? 4. Këtu koketë e gjelbër, fqinj selino. mprehtë-nosed vjetër Ne e dimë që ju ... 5. Se shigjetë e gjelbër në dritë para se dielli perëndoi. Ne kemi vënë atë në supë, erëza Pas të gjitha ajo është - ... 6. manaferrat brushave bukur il verdhë të kuqe, unë të marrë atë që unë jam i frikësuar - Rreth spikes ukolyus. Por respekt nga të fëmijërisë mënyrë të përzemërt. 7. Familja Underground pak jeton, lotim ato me një vaditëse. Dhe Pauline, dhe unë do të shpall Antoshkiv gërmoj ... 8. Kjo mod si ky nuk kam parë tokën, Ai i do Summertime pendë në cap lë pas dore. 9.


Ky kungull perime vëlla - Gjithashtu në kërkim të trasha. Vë nën një fletë në krahun mes shtretër ... 10. ulet në një shkop në këmisha e kuqe, sitë bark, e mbushur plot me gurë. 11. A është kurbë rrënjë dhe me brirë, Tselebnoyu forcë është e pasur. Dhe ndoshta dy shekuj Ai pret njeri në pyll të dendur prej kedri nën pisha. 12. Obpeche pa zjarr dhe ju dhe mua, dhe të jetojnë në gardh. 13. bar të hidhur, për amendamentin e stomakut, dhe shumë aromatik, dhe bastisjeve të pastër. 14. lënduar ju në lodhje këmbë fushatë nuk shkon - Nahnys: Soldier në rrugë të gatshëm për t'ju ndihmuar në rrugën. Unë shpresoj që të zbulohej misteret ndonjë gjë e madhe.

Për shkak të tyre ne jemi të njohur. Më poshtë janë dhënë përgjigjet e sakta në të riddles të bimëve dhe një përshkrim të shkurtër të veprimit të tyre kurative. Unë mendoj se ata ende luajnë një rol të rëndësishëm në jetën e secilit prej nesh. Por mos harroni se çdo bimë ka jo vetëm pronat kurative, dhe contraindications. Prandaj, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj para përdorimit të tyre. 1. trumzë. Ai është shumë i fortë antiseptik. Ajo vepron si një anti-inflamator, analgjezik, expectorant, antispasmodic, pilula varfër gjumi, e përdorur për krimbat. 2. Kopra. Bile ka cilësitë menjëherë lehtëson dhimbje koke dhe ndihmon për të përballuar me pagjumësi. 3.

Rowan. Rekomandohet për atherosclerosis. Ash paqëndrueshme vdekjeprurëse për bakteret Staphylococcus aureus dhe Salmonella, si dhe moulds. Ajo është përdorur shpesh si një diuretik dhe shtrëngues. 4. Majdanoz. Në majdanoz kripë përmban magnez, kalcium. Në mjekësi, ajo është përdorur në sëmundjet e bile-guri dhe, në rast të humbjes së oreksit, humbje e fuqisë, për përmirësimin e vizionit. 5. Përkuluni. Baktericid dhe bimë antiseptik, përmirëson oreksin, tretje, rrit rezistencën ndaj infeksionit. 6. Murriz. Përshkruan atë në atherosclerosis, hipertension, aritmi, dobësi të zemrës, ndjenjat dhe stresi të vazhdueshëm. 7.

Patate. - Përmirëson metabolizmin, shërimin djegiet, ekzemë. Lëng i saj është i dobishëm në gastrit me aciditet të lartë, promovon dhëmbëza, presionin e reduktuar të gjakut. 8. Luleradhiqe. Rekomandohet në sëmundjet që ndikojnë në të mëlçisë, gurëve të tëmthit, arteriosklerozës dhe proceset inflamatore në veshka. 9. Kungull. Ndihmon normalizuar metabolizmin-ujë kripë dhe pastruar gjakun, si një diuretik dhe ndihmon të shpëtoj të ujit të tepërt dhe kripë. 10. Rosa. Përfshini në vitamina e saj të anëtarësimit C, K, A, E, D, B vitamina, kalcium, kalium, natrium, mangan, të kromit, fosforit, magnez, hekur, dhe kobalt, molibden, bakri, pektin, sheqer, org.

acidet, dhe shumë sende të tjera. 11. xhensen. Ju mund ta përdorni atë në neduzi tip diabeti I dhe II, duke ndërlikuar nekrozë diabetit dhe ulcerat deje, kequshqyerja, sindroea lodhjes kronike, për shërim. 12. Hithër. Përdorin atë për të ndaluar gjakderdhje, me ekzemë plagët dhe ulcerat e vogla, si ajo e ka dezinfektimin pronave.
13. Pauline. Në mjekësinë popullore është e rekomanduar për stomakut dhe 12 - duodenale ulçerë, gastrit, kolit, anemi, pagjumësi, reumatizmi, trashje, fryrje, migrenë, tuberkulozi pulmonar, anemi, hipertension, ascariasis, ethe, ënjtje, fryma e keqe. 14.

Gjethe delli. Gjethet e saj përmbajnë carotene, të paqëndrueshme, acid limoni, glycoside aukubin, enzimat, taninet dhe komponentëve të hidhur. Aplikoni gjethe delli për bruises, plagët, kafshimet e insekteve, djegiet, si një mjet për të ndaluar gjakun. Ai ka një cilësi të mirë anti-inflamator. Shpresoj se ju ka pëlqyer riddles e mia me përgjigjet. Ju uroj shëndet të mirë! Bakinka,