Humbura shkaqet e abortit, simptomat, pasojat dhe planifikim


aborti humbur quhet një gjendje ku fetusi zhvillohet në barkun e nënës ndalesa dhe ai vdes. Shpesh kjo mund të ndodhë në aspektin e vogël - gjashtë deri në dymbëdhjetë javë mami, por kjo ndodh dhe humbi abortin në termat e mëvonshme. Ishte në raste të tilla dhe do të flas sot dhe temë tonë - e humbura abort, shkaqet, simptomat, pasojat dhe planifikimit shtatzëninë në parandalimin e kësaj gjendje. Kështu, në qoftë se një diagnozë konfirmuar zhvillimin ndaluar dhe vdekjen e fetusit - rekomandohet kirurgji të menjëhershme, ose si alternativë induksion artificiale të punës, në mënyrë që të ekstrakt atë.

Deri më sot, aborti humbur nuk është e pazakontë. Ajo mund të provokojë një sërë faktorësh - anomalitë gjenetike dhe nënën ose fëmijën, sëmundjet ngjitëse dhe e infeksionit përmes placentës, alkoolizmi dhe moshë duhanin nënës shtatzënë, i kalon dyzet vjet ose sëmundje sistemike (të tilla si sëmundje të zemrës ose diabeti) dhe trombozë e kurrizit kërthizës ose placentë. Për të parandaluar venitje shtatzëninë është e rekomanduar -Advance planifikimit shtatzëninë dhe të heqë dorë në këtë kohë të shprehive të këqija. -Në Një kohë kur ju vetëm planifikoni të mbeteni shtatzënë, dhe, natyrisht, gjatë shtatzënisë, nuk e marrin ilaçet pa e parë duke folur me mjekun tuaj. -Sche Kur planifikoni për të përpiqen për të ndryshuar punë më të relaksuar, pa efekte të dëmshme. -Obov'yazkovo Kthehu analizat paraprake të të gjitha infeksioneve të fshehur, antitrupa për sëmundje të caktuara.


Gjithashtu kalojnë një test të veçantë për nivelin e hormoneve dhe të marrë të gjitha vaksinimet e nevojshme. -Nëse Ju më shumë se tridhjetë e pesë vjet - gjatë shtatzënisë ju do te kerkoje rritjen mjekun vëmendje. I konsideruar shqyrtimit të detyrueshme para lindjes dhe monitorimi i vazhdueshëm i sfondit hormonal. -Optymizuyte Dietë juaj. Maximum njom atë me vitamina dhe minerale. Diskutoni me mjekun nevojën tuaj për të marrë sistemet tableting, sidomos acid folik. -Postaraytesya Maksimalisht të mbrojtur veten kundër sëmundjeve të ndryshme infektive. Ata shpesh çojnë në venitje i fetusit në fazat e mëvonshme.

Si evidente humbura abort në fazat e mëvonshme? Gjëja e parë që unë shoh për gratë është fëmija mungesa llokoçis. Nëse kjo shtatzënia shoqërohej nga një toksikoz fortë - ai papritmas zhduket. Breast pushon të bymehet dhe humbi mbindjeshmëri e saj. Nga vaginë mund të jetë shkarkimi transparent dhe ngjyrë kafe. Një grua mund të ankohen për përkeqësimin e përgjithshëm të shëndetit, disa të përzier dhe ethe. Mund të ketë edhe sulmet e barkut cramping. Një nga simptomat është edhe një dhimbje dhemb në të ulët mbrapa dhe ijë. Diagnoza e abortit të humbura në fazat e mëvonshme Dyshimi i vdekjes fetale mbajtur ultratinguj paplanifikuar.

Me atë që ju lehtë mund të përcaktojë prania ose mungesa e rrahje zemre. Gjithashtu mund të kryhen analizat e gjakut nga niveli i hCG dhe vizite te kujdesshme mjeksore. Në fazat e hershme të shtatzënisë mund të ngrijë pa asnjë simptomë. Kjo është shumë e rrezikshme, sepse dekompozimi fillon fetusin, e cila mund të çojë në peritonit dhe sepsë. Pra, mjekët rekomandojnë që të konsultoheni me dyshimin më të vogël të venitje shtatzëninë.
Shpesh të ndaluar zhvillimin e fetusit çon në abortit spontan. Por rrallë është kur për të pastruar mitër nevojë për kirurgji. Në fazat e hershme - aspiratës vakum ose curettage, dhe më vonë - stimulimin e lindjes artificiale.

Çfarë parashikimet lejojnë gratë diagnostikuar me abortin e humbur? Së pari, asnjë fëmijë nuk duhet të planifikojnë më herët se gjashtë muaj, apo edhe më gjatë, në varësi të diagnozës. Në përgjithësi, aborti humbur është një goditje e madhe dhe të sistemit nervor, dhe gjendja fizike. Për të rivendosur ato, sigurisht, duhet periudhë të konsiderueshme të kohës. Së dyti, ju duhet të kalojnë gjashtë muaj me të vërtetë. Është e nevojshme për të trajtuar një shumëllojshmëri të sëmundjeve sistemike dhe kronike, hormonet e sakta mund të ndihmojë edhe drogë hormonosoderzhaschih. Është gjithashtu e rekomanduar që të bënte një ekzaminim të plotë të sistemit riprodhues, shfaqen plotësisht për infeksionet dhe e bëjnë masat e nevojshme terapeutike.

Pas një abort të humbura duhet të kryejë një studim të të dy bashkëshortëve përputhshmërisë nga ana e grupit të gjakut, Karyotype, etj Kjo ndihmon për të shpjeguar shkakun dhe parandaluar përsëritjen. Që nga vdekja e fetusit është trauma shumë i fortë psikologjik, kjo mund të çojë në depresion të rëndë dhe çrregullime nervore. Por në qoftë se gruaja është tërësisht i shëndetshëm, mundësia e përsëritjes së kësaj situate është praktikisht zero. Missed abortin - jo një fjali dhe ka shumë raste të suksesshme të shtatzënisë pas saj. Specialistët themelore rekomandim të kryer masa parandaluese kur planifikon një fëmijë dhe vetë shtatzëninë.

Catherine, www. rasteniya-lecarstvennie.ru