Cilat janë ngjyrat, bimët mund të përcaktohet Moti


Vetëm njerëz ndoshta nuk ndiheni në gjendje për të ndryshuar motin. Por bimë - lule, pemë, shkurre, herbs - mund. Është mirë që njerëzit janë të vëmendshëm, dhe nuk janë në gjendje të përcaktojë ndryshimet në motit, mësuar për të identifikuar bimët e saj. Për lulet, bimët mund të përkufizohet si motit për disa orë dhe disa muaj më parë. Filloni me parashikimet afatshkurtra. Pranverë Adonis. Nëse majat e rrjedh bimët duken larg ose ka rënë poshtë - ajo të jetë e shi, por në qoftë se ata janë ngjitur me petals - që të jetë mot i mirë. tsikutovyy aistnik. Nëse shpinë vijë i drejtë - ajo të ketë më shi, dhe nëse shpinë mbi fatin e fetusit korobochkovidnoho aistnika tsikutovoho fund të spirale plagë bimore - është në mot të mirë.

Acacia verdhë dhe të bardhë. Në mënyrë të ngjashme, kushtet e motit do të përcaktojë akacien. Nëse qendra e lule shihet një rënie prej mjaltë, shtyp lëvizur larg, kurora shpalosur, që mban erë fort lule - ajo është për të motit të keq. Nëse lulet janë aromatike fort me diell në mëngjes mbi shkurre insekte të ndryshme dhe bletët, ajo së shpejti do të bjerë shi nga stuhia. Mbi lulëzuar shkurre akacie nuk bletët - është për të motit të mirë. Nëse bletët gjatë motit të keq nuk fluturonte në parkut, dhe të fshehur në shkurre Acacia - kështu që të jetë mot i mirë. Livadh lule misri. Përcaktoni të motit duke përdorur lule misri nuk është i vështirë. Nëse lulet janë të mbyllura në mënyrë që ata nuk mund të shohin petale blu - një shi.


Nëse ata janë të zbuluar dhe liruar nektar - për mot të mirë. Nemorosa Anemone. Nëse lulet nuk lulëzim, por bimë vetë rënë - që të bjerë shi. Nëse impiantit me lule të çelura, ajo është - për mot të mirë. Bindweed fushë. Nëse bimore mbyllur lule të ditës apo në mëngjes nuk janë zbuluar - kjo është të bjerë shi. Lulet hapur në mëngjes - në një qiell të qartë. Officinalis Calendula. Nëse Wilts fletë, afër lule e ditës - disa orë ajo do të bjerë shi. Nëse lule janë zbuluar afër mesditës, ajo është - të shiut. Nëse lule portokalli larg dhe të dukshme në fillim të mëngjesit kurora lulesh ditur - është për të motit të mirë.

Kalë gështenjë. Nëse gjethet dhe rrjedh pikat që rrjedhin me lëng ngjitës, pastaj pas 1-2 ditësh ajo do të bjerë shi. Kyslytsia zakonisht. Nëse lulet nuk kompensohen gjatë natës dhe lulëzim gjatë natës, dhe lule Wilts përbërë, ajo është të bjerë shi. Nëse gjethet janë presion për të stebelkam - gjithashtu të bjerë shi. Nëse natën dhe lule ditë lule përbëhen zbuluar - është për të motit të mirë. Clever. Nëse bimë është i ngjeshur, bends, sjell fletët e tij, lule Wilts e saj - kjo ndodh të bjerë shi. Nëse bimë është vijë i drejtë me gjethe dhe kokat - është në mot të mirë. Bell zvarrisës.

Nëse majat e rrjedh përhapjen zile ulur apo të shikoni në krah, ajo është - të shiut. Nëse lule larg lule dukshme vijë i drejtë - në mot të mirë. Rubus saxatilis shkëmbore. Nëse gjethet amniotik palosur up ose shpjegoj - atëherë 15 - 20 orë ajo do të bjerë shi. Nëse gjatë, gjethe të ngushta që rrethojnë fruta zakrutylysya poshtë - është në mot të mirë. Alba zambak i bardhë. Zambak i bardhë alba ndihmon të përcaktojë motit. Nëse lulet janë korrur bimëve me petals bardhë dhe një të mbyllur plotësisht ose gjysmë-ditore të - shi afërt. Nëse lulet janë nën ujë, në afërsi - të jetë moti.

Nëse lulet nuk paraqiten nga uji - është për të motit të keq me shira të gjata. Nëse lule e bardhë zambak hapur rreth 7-8 orë në mëngjes dhe mbyllen në 17-18 orë në mbrëmje - kjo do të thotë motit të drejtë shpejt. Gillyflowers. Nëse lulet ishin erë fort - pastaj pas 15-20 minuta. bien shi. Nëse aroma e luleve gillyflowers nuk ekziston, koha është e nxehtë dhe shiu nuk do të. Cordata Tilia. Nëse pemët janë vetëm aroma e mjaltit, ajo është - të shiut. Nëse lulëzuar pemëve insekte të vogla, ajo është - për të motit të thatë. Bifolia Platanthera. Nëse në natën loqkës lule mbyllur, ajo është - të shiut.

Nëse bimët lule hap pas 7:00 dhe mbyllen në 2-3 të mëngjesit, dhe lule Platanthera bifolia shumë insekte nate, ajo është - për mot të mirë. Zhabinë kaustike, e kamufluar buttercups dhe të tjerët. Nëse bimët janë venitje, lule më bëni, pastaj disa orë ajo do të bjerë. Nëse bimët trëndafila
pryamleni, lule Luleradhiqe parë larg, kjo është - për mot të mirë. Farë karrota. Nëse lule rënë, ajo është - të shiut. Nëse buds fërkimit lart dhe - për mot të mirë. Luleradhiqe. Kush e di luleradhiqe! Por pastaj ajo ndihmon për të përcaktuar se si të motit. Nëse Wilts fletë, buds kolaps pas disa orë ajo fillon të bjerë shi.

Nëse bimët mbuluar me qime top mezi të dukshme zvogëluar, nuk ka fara fluturues, madje në erë shumë të fortë ngrihet në ajër, atëherë ajo ndodh të bjerë shi. Nëse bimët janë luleradhiqe verdhë, të ndritshme, buds dukshme larg dhe zbulohet, ajo është - për mot të mirë. Nëse fara luleradhiqe në dritën e erës janë të ndara, ajo është me mot të mirë. Stonecrop. Nëse nuk më bëni bimë lule natën, në mëngjes do të bjerë shi. Nëse lulet janë ditë të hapura dhe natë mbyllur atë - për mot të mirë. Bracken fier ,. Nëse gjethet janë përfundoi apo promovuar, kështu që së shpejti ajo do të bjerë shi.

Nëse gjethet twirled poshtë, kjo është një shenjë e motit të mirë. Dhimbje mesi ditur. Nëse pesha e insekteve kryq dhe ata ulen në bimët e hapura lule, ajo është - të shiut. Nëse nuk sekretuar nektar dhe insekte fluturojnë nga natë zbulohen lule, ajo është - për mot të mirë. Livadh Core.
Nëse Wilts bimët lule, ajo është - të shiut. Nëse lule vjollcë dhe të bardhë qartë e dukshme, kjo do të thotë motit të mirë. Jargavan i zakonshëm. Nëse lulet kanë filluar të joshë shumë të fuqishëm, pastaj pas 15 - 20 minuta do të bjerë shi. Nëse era e lilacs nuk ndihen afër shkurret, ajo është - për mot të mirë. Smolovka. Nëse një flutur fluturon nga, lule të mbyllura - të shiut.

Nëse lulet hapur natën dhe në mbrëmje, dhe për t'u dhënë aromë dhe insekte të ulem mbi një lule, kjo shenjë tregon se do të ketë mot i mirë. SMOLKA zakonisht. Nëse lulet e tij janë të mbyllura në mëngjes ose pasdite mbyllur, ajo është - të shiut. Nëse lulet janë të hapura dhe bletët ulem mbi një lule, kjo është një shenjë e motit të mirë. rrush pa fara b. Nëse ju jeni në shkurre e rrush pa fara kopsht, ata mund të përcaktojë motit për nesër. Pra, në qoftë se era erdhi nga shkurre, pastaj pas 15-20 orësh do të bjerë shi. Lule currants ishin veçanërisht erë të fortë, dhe shkurre rrush pa fara në një shumë të bletëve, pastaj pas 15 minuta do të fillojë të shiut.

Nëse shkurre rrush pa fara nuk ka erë, ajo është - për të motit të nxehtë. Trengjyrësh Viola. Nëse bimët lule të mbyllura apo të mbyllura, kërcell të përkulura, Wilts fletë, ajo është - disa orë para se të binte. Nëse bimë është e ndritshme, lule e saj vjollcë janë shpalosur, ajo është me mot të mirë. Çikore e zakonshme. Nëse tufë lulesh çikore normal mbyllur në mëngjes dhe mbyllur në mëngjes - në shi. Nëse lule blu mbyll në pasdite, u hap në agim është me mot të mirë. Celandine. Nëse lule ditë kompensuar Wilts bimore, pastaj disa orë ajo fillon të bjerë shi.

Nëse lule te pa hapur në mëngjes, bimore është venitje - të bjerë shi. Nëse lule të verdhë celandine bimë të dukshme larg dhe vijë i drejtë - me mot të mirë. Calla kënetë. Nëse fletë, e cila është e ngjashme me krahun e një zogu, i qëndruar besnik deri mjaft të bashkangjitur në mënyrë të vendosur në lulëzim dhe anën e saj të bardhë borë është qartë e dukshme nga një distancë, ajo është - për të motit me diell. Kulture hikërror. Easily identifikojnë moti do të hikërror. Nëse lule mbi insektet e saj të vogël, ajo është - për të motit të thatë. Droma bardhë. Nëse mbrëmje insektet mëdha fluturues nga ekspozuar lule të bardha sy gjumë, dhe nektar e saj janë lëshuar, këto karakteristika të ndihmojë për të përcaktuar se nuk do të jetë i qartë.

Jasmine. Nëse nuk mbajnë erë shkurre jasemini lulëzuar, ajo është - për mot të mirë. Dorëzonjë është i ngrënshëm. Nëse lule në dorëzonjë bush nuk ka erë, dhe natën aroma e luleve kapur mezi, kjo është një shenjë e motit të mirë. Mesatare Zvezdchatka. Nëse lule të vogla të bardha starwort u hap në 9 dhe qëndroi deri 16 pm orë, kjo do të ishte një mot i mirë me diell ditën tjetër. Lily ujë të verdhë. Si zambak i bardhë e verdhë lule zambak gjithashtu të ndihmojë në përcaktimin e motit. Nëse lulet janë shpalosur në mëngjes - Do të jetë mot i mirë. Dëllinjë zakonshme. Nëse shoots, të cilat largohen nga trungu, palosur, dhe këndi ndërmjet fluturim dhe fuçi është në rritje, ajo do të jetë mot i mirë.

Pyatilopastnyy Motherwort. Nëse lulet prodhojnë nektar Motherwort, shumë insekte rreth tyre - do të jetë mot i mirë. Mountain ash. Nëse insektet e ditë shumë dhe bletët në pemë lulëzuar Rowan, kjo do të thotë të jetë e qartë. Horsetail. Nëse thyer herët në mëngjes (nga thellësia e impiantit) shoots rinj janë të lëng të mëdha horsetail, do të jetë mot me diell. Wild. Nëse dita e lulëzuar Shkurre një shumë të insekteve dhe bletëve - për një qiell të qartë. E bardhë Yasnotka. Nëse lule mbi të bardhë insekteve të vdekur-hithër rri pezull - në mot të mirë. Geranium. Nëse shpjegoj geraniums flokët në të rrjedhin dhe lë - për shi.

Ivolistnyy Derbennik. Nëse ka "qanin" bimët derbennyka, ajo së shpejti do shi. Plep Zi. Nëse ka "qanin" plep, pas disa orë ajo fillon të shiut. Alder gri. Nëse ka "qarë" verr - ai shi. Aspen. "Vajto" Aspen - të bjerë shi. Loboda. Nëse underside e gjethet e quinoa u lag - ai shi. Si për të përcaktuar parashikimin afat-gjatë motit për bimët. Kur gjethet e vjeshtës të fillojë të kthehet verdhë nga fund. Rowan dhe lule qershi më vonë se zakonisht, ajo do të jetë në fund të pranverës. Nëse luleradhiqe, hirit mal, Th