Në çfarë moshe mund një fëmijë të japin arra


Dhe mund fëmija juaj të hani arra? Sigurisht, dietë e fëmijës pasuruar të paraqiten arra aty. Për shkak se ata janë kaq shumë të dobishme! Së pari, arra janë një burim i proteinave bimore, e cila në vlerën e saj ushqyese të ngjashme me proteina shtazore. Për shembull, ai përmban një shumë të kikirikë. Së dyti, të gjitha arra janë një burim i acideve yndyrore të pangopura që janë të domosdoshme për rritjen normale të fëmijës, zhvillimi dhe metabolizmin e kolesterolit të duhur, për elasticitetin e enëve të gjakut. yndyrë të pasur me kikirikë, bajame, arra dhe lajthi. Me rëndësi të veçantë i është dhënë për të trupit në rritje të acideve omega polyunsaturated pazëvendësueshëm të familjes - 3 dhe omega - 6, nuk janë të sintetizuara në trupin e njeriut.

Nëse omega - 6 gjenden në pothuajse të gjitha vajra bimore, ja omega - 3 - një gjë e rrallë, dhe është i pranishëm në arra. Së treti, arra - një burim i vitaminës E (një antioksidant i njohur), kalium, magnez, jod, hekur, kobalt.
Më vitaminë E dhe minerale të përfshira në lajthi, pak më pak - arra dhe arra pishe. Pronat e dobishme e arra kanë përdorur gjatë në mjekësinë popullore. Për shembull, Avicena rekomanduar arra grimcuar me mjaltë për lehtësimin e lodhje, çlodhje, në rastet që përfshijnë sosje. Lidhjet hekur dhe kobalt në arra do të ndihmojë në luftimin e anemisë.


Fëstëk, Walnut natyrshme në të gjithë me përjashtim të pronave minerale, më shumë se çdo tjetër përdoret si një delikatesë, ata të shkojnë mirë me ëmbëltore dhe akullore. Avantazhet dhe disavantazhet për të dy arra mund t'i atribuohet të përmbajtjes së tyre të lartë kalori: rreth 500-600 kcal per 100 g Nga njëra anë, nëse është e nevojshme, ata janë të lehtë për të kënaqur urinë tuaj. Por në të njëjtën kohë kalori të lartë, përmbajtje të lartë të yndyrës, vështirësitë në asimilimin e këtij produkti të kufizuar përdorimin e arra në dietën e fëmijëve. Prandaj, ju nuk mund të japin fëmijëve arra trashë prirur për trashje. Pas leximit të shkruara më lartë, nënat shpesh disa çështje standarde.

Këtu janë disa prej tyre: A mund arra fëmijë dy-vjeçare? Sipas shkencëtarëve, fëmijët mosha e të cilëve nuk ka arritur në tre vjet, për të dhënë arra gjithashtu të ndaluara rreptësisht të - dhe nuk ka asnjë! Gjithashtu, ekspertët thonë se fëmijët e moshës 4 - 5 vjet e arra mund të jetë ënjtje alergjike dhe të fillojnë mbytje. Prandaj, arra duhet të administrohen në dietën e një fëmije pas pesë vjetësh, por të bëjë atë gradualisht, duke filluar me një arrë në ditë dhe të monitorojë konsumin e tyre. Çfarë ju mund të hani fëmijë arra? Pas pesë vjet - ose, kështu që vetëm duhet të monitorojë nga afër reagimin. Si mund një fëmijë arra?

Fëmijët e shëndoshë nuk vuajnë nga alergjitë dhe trashje mund të jepet arra për një ndryshim të shijes në vlerë prej 20 - 30 g 1 - 2 herë në javë. Pra kënaq fëmijët brenda kufijve të arsyeshëm, dhe fat të mirë! Carolina