Ku mund ta filloni me ushqime të forta një fëmijë nga muaji


Viti i parë i jetës baby ushqyer-së është shumë e rëndësishme në aspektin e shëndetit dhe zhvillimit. Nga të ushqyerit, ushqimet e duhura dhe me kohë plotësuese të paraqitura do të varet nga marrëdhëniet e saj me ushqim në të ardhmen. Sigurisht, fëmija më e natyrshme dhe të shëndetshme ushqim në gjashtë muajt e parë të jetës - kjo është qumështi i nënës sime. Dhe në qoftë se fëmijën iskusstvennyk - formulës foshnjore me cilësi të lartë të përshtatur. Por fëmija rritet, ajo ka nevojë për më shumë ushqyesve, vitamina dhe minerale për rritjen dhe zhvillimin. Ka vjen një kohë kur është koha për të filluar ushqime të ngurta. Le të flasim për atë të përgjegjshme në jetën e çdo familje ku një fëmijë rritet. Ku mund ta filloni ushqime fëmijë për muaj të tërë, ne do të ju them në këtë faqe interneti.

Kur të prezantoj ushqime të forta fëmijën e parë? Edhe dhjetë vjet më parë, pediatër të këshilluar që të fillojnë të ushqimit Baby lëng të freskët tashmë dy javë i vjetër. Ajo kishte për të të shtohet në vodichku mitur formulë apo vetëm rënie nga rënie. Aktualisht, trend ndryshoi, nutritionists flasin për rreziqet e të ushqyerit të hershëm plotësues për fëmijët. Pra, është e rekomanduar për të filluar me futjen e produkteve të reja jo më pak se gjashtë muaj.
Kjo vlen për foshnjat që janë të ushqehen me gji. Për fëmijët të cilët marrin formulë mitur, ata duhet të ushqehen muajt e pesë e gjysmë. Por nuk e vënë fëmijën në ditën e caktuar në tavolinë dhe të fillojnë për të ushqyer ushqim të tij të ri.


Ndiqni sjelljen toddler. Zakonisht aty vjen një pikë kur ai ju pyet diçka nga tabela e të rriturve. Pra, është koha për të ushqyer. Ushqime fëmijë skemë nga muaji 6 muaj: Pra, në qoftë se fëmija ishte gjashtë muaj, ai është i shëndetshëm, në shpirtrat e mirë të fillojnë të gatuaj qull ose pure perimesh. Mulli bluarje kafeje duke përdorur një sasi të vogël të misrit, orizit ose hikërror. Boil qull ujit qëndrueshmëri të lëngshme. Lejoni të ftohtë. Ju mund të përdorni të veçanta të drithërave dhe perimeve purees për ushqim për fëmijë. Për pure perimesh do të jenë më të mirë të ri të zier kungull i njomë, lulelakër dhe patate.

Bluaj ato në një blender. Lugë ia ndau gjinin pije me ujë të valë, cool. Për të ushqyerit të parë është e mjaftueshme vetëm 1-2 lugë bollgur ose pure patate. Pastaj kërkoni fëmijës gjirin ose një shishe me formulë. Gradualisht të sjellë sasinë e servings e ushqimeve për 100-150 m. 7 muaj më parë: Në këtë moshë fëmija mund të përgatitur pure perime të ndryshme të njohura për të. Sidomos për të që të gatuaj supë supë perimesh. Shtoni në supë dhe pure një sasi të vogël vaj perimesh, vezë e verdhë veze (lugë çaji katërta, jo më shumë se dy herë në javë). 8 muaj: Tani është koha për të provoni një ëmbëlsirë.

Përgatitja e pure të freskët bukuroshe, mollë e ëmbël, dardha, përzierje e tyre me qull, të ofrojë një fëmijë ëmbëlsirë si një pjatë të veçantë. Në të njëjtën kohë, mbani në mend se në qoftë se ai tashmë hëngri 70 gram perime, ëmbëlsirë mund të japë jo më shumë se 50 orë janë gjithashtu e mundur që të përpiqen kos dhe djathë. Për një ditë një fëmijë mund të hani '50 djathë të ulët yndyrë, 100 ml. kos. Më i mirë gatuaj ato veten duke përdorur starters. Nëse kjo është e vështirë, përdorin ushqim të veçantë për fëmijët. 9 muaj: Ju mund të filloni të gatuaj mish. Fëmija mëson më mirë të ligët viçi, lepuri, gjeldeti, mish pule mund të përdoren të freskëta.

Mish supë, i copëtuar duke përdorur një blender. Ju mund të përdorni ushqim të veçantë të konservuar fëmijë. Hera e parë që trajtojnë një gjysmë fëmijë lugë çaji salcë mishit, përzierjen atë me pure gatuar perime. Gradualisht ta sjellë atë salcë mishit Ushqimi 3-4 lugë në ditë. Vazhdoni të gatuaj supave, por supë perimesh. Supë - shumë e vështirë për ushqimin e fëmijës derisa ai nuk është në gjendje të tretet atë. 10 muaj: Fëmijë është rritur në mënyrë të konsiderueshme dhe vazhdon të rritet dhe të zhvillohet. Prandaj, ajo duhet të jetë dietë të mishit vazhdimisht. Një ditë në javë, të zëvendësojë mishin me peshk.

Foshnja ushqim nuk përshtaten yndyror, si hake, cod, bas detit. Mos harroni se si mish, peshk i zier fillojnë marrjen gjysmën e një lugë çaji. Kjo moshë është tashmë i aftë për të hyrë në dietë e borscht (pa salcë dhe domate), të fillojë duke i dhënë fëmijës tuaj një pure pak zier me kungull nga fruta të freskëta, kos të bërë në shtëpi, biskota baby. 11 muaj: Nëse dritarja vonë bie apo dimër, të fillojë të rritet në një dritareje kopër dhe majdanoz. Fresh koha e gjelbër për të shtuar të supave, supë dhe qull. Duke borscht mund të shtoni 1 lugë. L. Thartë. Një copë bukë për një fëmijë mund të jetë e lehtë yndyrat me gjalpë.

Cook ajo bollgur dhe elb, elb, tërshërë, mel. Ata i sigurt se ai do të vlerësojmë. 12 muaj: Në këtë kohë fëmija ka shfaqur tashmë enët preferuar. Për shembull, ai e do qofte mish steamed ose qull me kungull. Ndoshta ai e pëlqen atë, kur ju gatuaj atë me karrota integruar mollë. Tashmë koha për të provoni lëng. Të jetë i sigurt për të gatuaj atë vetë dhe vetëm një herë. Herën e parë i holluar lëng me ujë 1: 1. Gjithashtu, është koha për t'i dhënë qumësht, por vetëm çfarë është shkruar posaçërisht për fëmijët. I mirë apo i keq pije ushqim? Nutritionists unanimisht këshilluar jo për të pirë gjatë ngrënies.

Pije zier ujë, lëng, fruta zier, pelte mund të jetë jo më parë se 15 minuta pas një vakt. Mos derdh pini një thithë shishe, është koha për të mësuar një fëmijë për të pirë nga një filxhan. Blej një gotë e madhe me hundëz të përshtatshëm për fëmijë veçanta të fëmijëve dhe blocker. Ky model është i dobishëm kur fëmija aksidentalisht përmbysur turi lëngshme është derdhur. Nëse në dyshim se ku të fillojë me ushqime të forta një fëmijë, ajo gjithmonë ju ndihmon për të kuptuar pediatrin qarkut. Prokonsu
ltuytesya me të që prej para se të futur ushqim të ri të produkteve të fëmijës, është e nevojshme për të marrë në konsideratë karakteristikat e tij specifike, sëmundje të mundshme, reaksione alergjike.

Cheers! Svetlana,